Hakerrim: Poezi te Zgjedhura (Albanian Edition)

Valutazione media 5
( su 1 valutazioni fornite da Goodreads )
 
9780692280997: Hakerrim: Poezi te Zgjedhura (Albanian Edition)

Ali Asllani, ky poet i dyanshm, sa i njohur aq edhe i panjohur, sa i lëvduar aq dhe i përçmuar, sa i idealizuar aq edhe i mohuar, sa i lexuar aq edhe i censuruar. Si i tillë njihet ky njeri sot në Shqipëri. Normalisht, siç na shkon përshtat ne shqiptarëve të jemi të ndarë në dy a më shumë grupe, edhe në këtë rast jemi kësisoj. Grupi i parë e vlerëson poetin lab me fjalët më të zgjedhura dhe e ngre atë në piedestalin e idealizimit duke e këqyrur atë me admirim nga poshtë. Të tjerët e hedhin atë në udhën e përçmimit ku mund ta shkelë me këmbë çdokush që e mendon të arsyeshme një gjë të tillë. Një figurë që rron e gjallë dhe e freskët në mendjet e atyre që e njohin, por që kalbet e ngordhur dhe erërëndë në mendjen e atyre që nuk e njohin. Për të argumentuar këtë shpresoj të mjaftojnë fjalët që do të citohen më poshtë. “Ky qenka një Naim i Labërisë e më tej!”1 Kështu mendoi Lefter Çipa kur lexoi për herë të parë poezitë e tij. Një vlerësim që nuk e merr çdokush. Të bëjnë të meditosh këto fjalë dhe të bëjnë të të vijë turp që e njeh kaq pak këtë gjeni të letrave shqipe. Ka shumë poetë Shqipëria por jo të gjithë janë njësoj. Ca janë mediokër, ca të mirë e ca të paharrueshëm. Duket se një nga të tretët është edhe Ali Asllani.

Le informazioni nella sezione "Riassunto" possono far riferimento a edizioni diverse di questo titolo.

I migliori risultati di ricerca su AbeBooks

1.

Ali Asllani
Editore: Blej.com, United States (2014)
ISBN 10: 0692280995 ISBN 13: 9780692280997
Nuovi Paperback Quantità: 10
Print on Demand
Da
The Book Depository
(London, Regno Unito)
Valutazione libreria
[?]

Descrizione libro Blej.com, United States, 2014. Paperback. Condizione libro: New. Language: Albanian . Brand New Book ***** Print on Demand *****.Ali Asllani, ky poet i dyanshm, sa i njohur aq edhe i panjohur, sa i levduar aq dhe i percmuar, sa i idealizuar aq edhe i mohuar, sa i lexuar aq edhe i censuruar. Si i tille njihet ky njeri sot ne Shqiperi. Normalisht, sic na shkon pershtat ne shqiptareve te jemi te ndare ne dy a me shume grupe, edhe ne kete rast jemi kesisoj. Grupi i pare e vlereson poetin lab me fjalet me te zgjedhura dhe e ngre ate ne piedestalin e idealizimit duke e keqyrur ate me admirim nga poshte. Te tjeret e hedhin ate ne udhen e percmimit ku mund ta shkele me kembe cdokush qe e mendon te arsyeshme nje gje te tille. Nje figure qe rron e gjalle dhe e fresket ne mendjet e atyre qe e njohin, por qe kalbet e ngordhur dhe ererende ne mendjen e atyre qe nuk e njohin. Per te argumentuar kete shpresoj te mjaftojne fjalet qe do te citohen me poshte. Ky qenka nje Naim i Laberise e me tej! 1 Keshtu mendoi Lefter Cipa kur lexoi per here te pare poezite e tij. Nje vleresim qe nuk e merr cdokush. Te bejne te meditosh keto fjale dhe te bejne te te vije turp qe e njeh kaq pak kete gjeni te letrave shqipe. Ka shume poete Shqiperia por jo te gjithe jane njesoj. Ca jane medioker, ca te mire e ca te paharrueshem. Duket se nje nga te tretet eshte edhe Ali Asllani. Codice libro della libreria APC9780692280997

Maggiori informazioni su questa libreria | Fare una domanda alla libreria

Compra nuovo
EUR 11,23
Convertire valuta

Aggiungere al carrello

Spese di spedizione: GRATIS
Da: Regno Unito a: U.S.A.
Destinazione, tempi e costi

2.

Asllani, Ali
ISBN 10: 0692280995 ISBN 13: 9780692280997
Nuovi Quantità: > 20
Print on Demand
Da
Pbshop
(Wood Dale, IL, U.S.A.)
Valutazione libreria
[?]

Descrizione libro 2014. PAP. Condizione libro: New. New Book.Shipped from US within 10 to 14 business days.THIS BOOK IS PRINTED ON DEMAND. Established seller since 2000. Codice libro della libreria IP-9780692280997

Maggiori informazioni su questa libreria | Fare una domanda alla libreria

Compra nuovo
EUR 8,10
Convertire valuta

Aggiungere al carrello

Spese di spedizione: EUR 3,43
In U.S.A.
Destinazione, tempi e costi

3.

Ali Asllani
Editore: Blej.com, United States (2014)
ISBN 10: 0692280995 ISBN 13: 9780692280997
Nuovi Paperback Quantità: 10
Print on Demand
Da
The Book Depository US
(London, Regno Unito)
Valutazione libreria
[?]

Descrizione libro Blej.com, United States, 2014. Paperback. Condizione libro: New. Language: Albanian . Brand New Book ***** Print on Demand *****. Ali Asllani, ky poet i dyanshm, sa i njohur aq edhe i panjohur, sa i levduar aq dhe i percmuar, sa i idealizuar aq edhe i mohuar, sa i lexuar aq edhe i censuruar. Si i tille njihet ky njeri sot ne Shqiperi. Normalisht, sic na shkon pershtat ne shqiptareve te jemi te ndare ne dy a me shume grupe, edhe ne kete rast jemi kesisoj. Grupi i pare e vlereson poetin lab me fjalet me te zgjedhura dhe e ngre ate ne piedestalin e idealizimit duke e keqyrur ate me admirim nga poshte. Te tjeret e hedhin ate ne udhen e percmimit ku mund ta shkele me kembe cdokush qe e mendon te arsyeshme nje gje te tille. Nje figure qe rron e gjalle dhe e fresket ne mendjet e atyre qe e njohin, por qe kalbet e ngordhur dhe ererende ne mendjen e atyre qe nuk e njohin. Per te argumentuar kete shpresoj te mjaftojne fjalet qe do te citohen me poshte. Ky qenka nje Naim i Laberise e me tej! 1 Keshtu mendoi Lefter Cipa kur lexoi per here te pare poezite e tij. Nje vleresim qe nuk e merr cdokush. Te bejne te meditosh keto fjale dhe te bejne te te vije turp qe e njeh kaq pak kete gjeni te letrave shqipe. Ka shume poete Shqiperia por jo te gjithe jane njesoj. Ca jane medioker, ca te mire e ca te paharrueshem. Duket se nje nga te tretet eshte edhe Ali Asllani. Codice libro della libreria APC9780692280997

Maggiori informazioni su questa libreria | Fare una domanda alla libreria

Compra nuovo
EUR 11,63
Convertire valuta

Aggiungere al carrello

Spese di spedizione: GRATIS
Da: Regno Unito a: U.S.A.
Destinazione, tempi e costi

4.

Ali Asllani
Editore: blej.com
ISBN 10: 0692280995 ISBN 13: 9780692280997
Nuovi Paperback Quantità: 20
Da
BuySomeBooks
(Las Vegas, NV, U.S.A.)
Valutazione libreria
[?]

Descrizione libro blej.com. Paperback. Condizione libro: New. Paperback. 120 pages. Dimensions: 9.0in. x 6.0in. x 0.3in.Ali Asllani, ky poet i dyanshm, sa i njohur aq edhe i panjohur, sa i lvduar aq dhe i prmuar, sa i idealizuar aq edhe i mohuar, sa i lexuar aq edhe i censuruar. Si i till njihet ky njeri sot n Shqipri. Normalisht, si na shkon prshtat ne shqiptarve t jemi t ndar n dy a m shum grupe, edhe n kt rast jemi ksisoj. Grupi i par e vlerson poetin lab me fjalt m t zgjedhura dhe e ngre at n piedestalin e idealizimit duke e kqyrur at me admirim nga posht. T tjert e hedhin at n udhn e prmimit ku mund ta shkel me kmb dokush q e mendon t arsyeshme nj gj t till. Nj figur q rron e gjall dhe e freskt n mendjet e atyre q e njohin, por q kalbet e ngordhur dhe errnd n mendjen e atyre q nuk e njohin. Pr t argumentuar kt shpresoj t mjaftojn fjalt q do t citohen m posht. Ky qenka nj Naim i Labris e m tej!1 Kshtu mendoi Lefter ipa kur lexoi pr her t par poezit e tij. Nj vlersim q nuk e merr dokush. T bjn t meditosh kto fjal dhe t bjn t t vij turp q e njeh kaq pak kt gjeni t letrave shqipe. Ka shum poet Shqipria por jo t gjith jan njsoj. Ca jan mediokr, ca t mir e ca t paharrueshm. Duket se nj nga t trett sht edhe Ali Asllani. This item ships from multiple locations. Your book may arrive from Roseburg,OR, La Vergne,TN. Paperback. Codice libro della libreria 9780692280997

Maggiori informazioni su questa libreria | Fare una domanda alla libreria

Compra nuovo
EUR 11,47
Convertire valuta

Aggiungere al carrello

Spese di spedizione: EUR 3,39
In U.S.A.
Destinazione, tempi e costi

5.

Asllani, Ali
ISBN 10: 0692280995 ISBN 13: 9780692280997
Nuovi Quantità: > 20
Print on Demand
Da
Books2Anywhere
(Fairford, GLOS, Regno Unito)
Valutazione libreria
[?]

Descrizione libro 2014. PAP. Condizione libro: New. New Book. Delivered from our US warehouse in 10 to 14 business days. THIS BOOK IS PRINTED ON DEMAND.Established seller since 2000. Codice libro della libreria IP-9780692280997

Maggiori informazioni su questa libreria | Fare una domanda alla libreria

Compra nuovo
EUR 8,01
Convertire valuta

Aggiungere al carrello

Spese di spedizione: EUR 10,07
Da: Regno Unito a: U.S.A.
Destinazione, tempi e costi