Katėr pėrrallat nga Zululandi: Doktor Gjilpėra zbulon rrėnjėt e dramės sė Mamurrasit (Albanian Edition)

Valutazione media 4,7
( su 20 valutazioni fornite da Goodreads )
 
9780692287835: Katėr pėrrallat nga Zululandi: Doktor Gjilpėra zbulon rrėnjėt e dramės sė Mamurrasit (Albanian Edition)

Katėr Pėrralla nga Zullulandi" ėshtė njė cikėl tregimesh prej tė cilėve u botua vetėm njėri: "Njė ambasadė e zulluve nė Paris", nė gazetėn "Dielli" 1922. Ashtu si dhe vepra tjetėr e rėndėsishme e Konicės "Doktor Gjilpėra" dhe kjo mbeti njė fragment i asaj qė kishte menduar autori si vepėr tė plotė. Nė ciklin me tregime "Katėr pėrralla nga Zullulandi", Faik Konica trajton njė temė origjinale me njė subjekt disi tė veēantė dhėnė nė njė plan, kryesisht satirik. Gjithēka shihet me syrin e njeriut realist, pėr tė cilėn ajo ēfarė dėshiron tė shohė me atė qė sheh realisht, ka njė hendek gati tė pamundur pėr t'i kaluar. Duke qėnė i ndėrgjegjshėm pėr kėtė, nė tregimin "Njė am- basadė e zulluve nė Paris", Konica i flet lexuesit shqiptar nėpėrmjet tekstit dhe nėntekstit. Ngjarjet dhe personazhet e ēojnė lexuesin nė Afrikė, por disa nga problemet dhe shqetėsimet nuk janė tė huaja pėr shoqėrinė shqiptare tė kohės. Konica tregon pėr zullutė, si njė popull i prapambetur i Afrikės, i shtypur nga kolonizatorėt e huaj, qė ndodhet nė njė nga udhėkryqet e historisė sė tij. Bijt e tij mė tė mirė aspirojnė e pėrpiqen pėr njė jetė tė lirė dhe njė shtet tė pavarur. Por rruga drejt lirisė sė vėrtetė nuk ėshtė aq e lehtė, aq mė tepėr pėr popullin e Zullulandit qė, ndonėse plot energji dhe kulturė origjinale, nuk e ka fituar plotėsisht ndėrgjegjjen kombėtare.

Le informazioni nella sezione "Riassunto" possono far riferimento a edizioni diverse di questo titolo.

I migliori risultati di ricerca su AbeBooks

1.

Konica, Faik
Editore: blej.com (2017)
ISBN 10: 0692287833 ISBN 13: 9780692287835
Nuovi Paperback Quantitą: > 20
Print on Demand
Da
Murray Media
(North Miami Beach, FL, U.S.A.)
Valutazione libreria
[?]

Descrizione libro blej.com, 2017. Paperback. Condizione libro: New. Never used! This item is printed on demand. Codice libro della libreria 0692287833

Maggiori informazioni su questa libreria | Fare una domanda alla libreria

Compra nuovo
EUR 12,34
Convertire valuta

Aggiungere al carrello

Spese di spedizione: EUR 1,68
In U.S.A.
Destinazione, tempi e costi

2.

Faik Konica
Editore: Blej.com, United States (2014)
ISBN 10: 0692287833 ISBN 13: 9780692287835
Nuovi Paperback Quantitą: 10
Print on Demand
Da
The Book Depository
(London, Regno Unito)
Valutazione libreria
[?]

Descrizione libro Blej.com, United States, 2014. Paperback. Condizione libro: New. Language: Albanian . Brand New Book ***** Print on Demand *****.Kater Perralla nga Zullulandi eshte nje cikel tregimesh prej te cileve u botua vetem njeri: Nje ambasade e zulluve ne Paris, ne gazeten Dielli 1922. Ashtu si dhe vepra tjeter e rendesishme e Konices Doktor Gjilpera dhe kjo mbeti nje fragment i asaj qe kishte menduar autori si veper te plote. Ne ciklin me tregime Kater perralla nga Zullulandi, Faik Konica trajton nje teme origjinale me nje subjekt disi te vecante dhene ne nje plan, kryesisht satirik. Gjithcka shihet me syrin e njeriut realist, per te cilen ajo cfare deshiron te shohe me ate qe sheh realisht, ka nje hendek gati te pamundur per t i kaluar. Duke qene i ndergjegjshem per kete, ne tregimin Nje am- basade e zulluve ne Paris, Konica i flet lexuesit shqiptar nepermjet tekstit dhe nentekstit. Ngjarjet dhe personazhet e cojne lexuesin ne Afrike, por disa nga problemet dhe shqetesimet nuk jane te huaja per shoqerine shqiptare te kohes. Konica tregon per zullute, si nje popull i prapambetur i Afrikes, i shtypur nga kolonizatoret e huaj, qe ndodhet ne nje nga udhekryqet e historise se tij. Bijt e tij me te mire aspirojne e perpiqen per nje jete te lire dhe nje shtet te pavarur. Por rruga drejt lirise se vertete nuk eshte aq e lehte, aq me teper per popullin e Zullulandit qe, ndonese plot energji dhe kulture origjinale, nuk e ka fituar plotesisht ndergjegjjen kombetare. Codice libro della libreria APC9780692287835

Maggiori informazioni su questa libreria | Fare una domanda alla libreria

Compra nuovo
EUR 14,19
Convertire valuta

Aggiungere al carrello

Spese di spedizione: GRATIS
Da: Regno Unito a: U.S.A.
Destinazione, tempi e costi

3.

Faik Konica
Editore: Blej.com, United States (2014)
ISBN 10: 0692287833 ISBN 13: 9780692287835
Nuovi Paperback Quantitą: 10
Print on Demand
Da
The Book Depository US
(London, Regno Unito)
Valutazione libreria
[?]

Descrizione libro Blej.com, United States, 2014. Paperback. Condizione libro: New. Language: Albanian . Brand New Book ***** Print on Demand *****. Kater Perralla nga Zullulandi eshte nje cikel tregimesh prej te cileve u botua vetem njeri: Nje ambasade e zulluve ne Paris, ne gazeten Dielli 1922. Ashtu si dhe vepra tjeter e rendesishme e Konices Doktor Gjilpera dhe kjo mbeti nje fragment i asaj qe kishte menduar autori si veper te plote. Ne ciklin me tregime Kater perralla nga Zullulandi, Faik Konica trajton nje teme origjinale me nje subjekt disi te vecante dhene ne nje plan, kryesisht satirik. Gjithcka shihet me syrin e njeriut realist, per te cilen ajo cfare deshiron te shohe me ate qe sheh realisht, ka nje hendek gati te pamundur per t i kaluar. Duke qene i ndergjegjshem per kete, ne tregimin Nje am- basade e zulluve ne Paris, Konica i flet lexuesit shqiptar nepermjet tekstit dhe nentekstit. Ngjarjet dhe personazhet e cojne lexuesin ne Afrike, por disa nga problemet dhe shqetesimet nuk jane te huaja per shoqerine shqiptare te kohes. Konica tregon per zullute, si nje popull i prapambetur i Afrikes, i shtypur nga kolonizatoret e huaj, qe ndodhet ne nje nga udhekryqet e historise se tij. Bijt e tij me te mire aspirojne e perpiqen per nje jete te lire dhe nje shtet te pavarur. Por rruga drejt lirise se vertete nuk eshte aq e lehte, aq me teper per popullin e Zullulandit qe, ndonese plot energji dhe kulture origjinale, nuk e ka fituar plotesisht ndergjegjjen kombetare. Codice libro della libreria APC9780692287835

Maggiori informazioni su questa libreria | Fare una domanda alla libreria

Compra nuovo
EUR 14,65
Convertire valuta

Aggiungere al carrello

Spese di spedizione: GRATIS
Da: Regno Unito a: U.S.A.
Destinazione, tempi e costi

4.

Konica, Faik
ISBN 10: 0692287833 ISBN 13: 9780692287835
Nuovi Quantitą: > 20
Print on Demand
Da
Pbshop
(Wood Dale, IL, U.S.A.)
Valutazione libreria
[?]

Descrizione libro 2014. PAP. Condizione libro: New. New Book.Shipped from US within 10 to 14 business days.THIS BOOK IS PRINTED ON DEMAND. Established seller since 2000. Codice libro della libreria IP-9780692287835

Maggiori informazioni su questa libreria | Fare una domanda alla libreria

Compra nuovo
EUR 11,46
Convertire valuta

Aggiungere al carrello

Spese di spedizione: EUR 3,36
In U.S.A.
Destinazione, tempi e costi

5.

Konica, Faik
Editore: Blej.com 9/3/2014 (2014)
ISBN 10: 0692287833 ISBN 13: 9780692287835
Nuovi Paperback or Softback Quantitą: 10
Da
BargainBookStores
(Grand Rapids, MI, U.S.A.)
Valutazione libreria
[?]

Descrizione libro Blej.com 9/3/2014, 2014. Paperback or Softback. Condizione libro: New. Kater Perrallat Nga Zululandi: Doktor Gjilpera Zbulon Rrenjet E Drames Se Mamurrasit. Book. Codice libro della libreria BBS-9780692287835

Maggiori informazioni su questa libreria | Fare una domanda alla libreria

Compra nuovo
EUR 14,93
Convertire valuta

Aggiungere al carrello

Spese di spedizione: GRATIS
In U.S.A.
Destinazione, tempi e costi

6.

Faik Konica
Editore: blej.com
ISBN 10: 0692287833 ISBN 13: 9780692287835
Nuovi Paperback Quantitą: > 20
Da
BuySomeBooks
(Las Vegas, NV, U.S.A.)
Valutazione libreria
[?]

Descrizione libro blej.com. Paperback. Condizione libro: New. Paperback. 198 pages. Dimensions: 8.0in. x 5.0in. x 0.5in.Katr Prralla nga Zullulandi sht nj cikl tregimesh prej t cilve u botua vetm njri: Nj ambasad e zulluve n Paris, n gazetn Dielli 1922. Ashtu si dhe vepra tjetr e rndsishme e Konics Doktor Gjilpra dhe kjo mbeti nj fragment i asaj q kishte menduar autori si vepr t plot. N ciklin me tregime Katr prralla nga Zullulandi, Faik Konica trajton nj tem origjinale me nj subjekt disi t veant dhn n nj plan, kryesisht satirik. Gjithka shihet me syrin e njeriut realist, pr t ciln ajo far dshiron t shoh me at q sheh realisht, ka nj hendek gati t pamundur pr ti kaluar. Duke qn i ndrgjegjshm pr kt, n tregimin Nj am- basad e zulluve n Paris, Konica i flet lexuesit shqiptar nprmjet tekstit dhe nntekstit. Ngjarjet dhe personazhet e ojn lexuesin n Afrik, por disa nga problemet dhe shqetsimet nuk jan t huaja pr shoqrin shqiptare t kohs. Konica tregon pr zullut, si nj popull i prapambetur i Afriks, i shtypur nga kolonizatort e huaj, q ndodhet n nj nga udhkryqet e historis s tij. Bijt e tij m t mir aspirojn e prpiqen pr nj jet t lir dhe nj shtet t pavarur. Por rruga drejt liris s vrtet nuk sht aq e leht, aq m tepr pr popullin e Zullulandit q, ndonse plot energji dhe kultur origjinale, nuk e ka fituar plotsisht ndrgjegjjen kombtare. This item ships from multiple locations. Your book may arrive from Roseburg,OR, La Vergne,TN. Paperback. Codice libro della libreria 9780692287835

Maggiori informazioni su questa libreria | Fare una domanda alla libreria

Compra nuovo
EUR 13,85
Convertire valuta

Aggiungere al carrello

Spese di spedizione: EUR 3,33
In U.S.A.
Destinazione, tempi e costi

7.

Konica, Faik
ISBN 10: 0692287833 ISBN 13: 9780692287835
Nuovi Quantitą: > 20
Print on Demand
Da
Books2Anywhere
(Fairford, GLOS, Regno Unito)
Valutazione libreria
[?]

Descrizione libro 2014. PAP. Condizione libro: New. New Book. Delivered from our US warehouse in 10 to 14 business days. THIS BOOK IS PRINTED ON DEMAND.Established seller since 2000. Codice libro della libreria IP-9780692287835

Maggiori informazioni su questa libreria | Fare una domanda alla libreria

Compra nuovo
EUR 10,49
Convertire valuta

Aggiungere al carrello

Spese di spedizione: EUR 10,23
Da: Regno Unito a: U.S.A.
Destinazione, tempi e costi

8.

Faik Konica
Editore: blej.com (2014)
ISBN 10: 0692287833 ISBN 13: 9780692287835
Nuovi Paperback Quantitą: 1
Da
Irish Booksellers
(Rumford, ME, U.S.A.)
Valutazione libreria
[?]

Descrizione libro blej.com, 2014. Paperback. Condizione libro: New. book. Codice libro della libreria M0692287833

Maggiori informazioni su questa libreria | Fare una domanda alla libreria

Compra nuovo
EUR 21,29
Convertire valuta

Aggiungere al carrello

Spese di spedizione: GRATIS
In U.S.A.
Destinazione, tempi e costi

9.

Konica, Faik
Editore: blej.com
ISBN 10: 0692287833 ISBN 13: 9780692287835
Nuovi PAPERBACK Quantitą: > 20
Da
Russell Books
(Victoria, BC, Canada)
Valutazione libreria
[?]

Descrizione libro blej.com. PAPERBACK. Condizione libro: New. 0692287833 Special order direct from the distributor. Codice libro della libreria ING9780692287835

Maggiori informazioni su questa libreria | Fare una domanda alla libreria

Compra nuovo
EUR 15,62
Convertire valuta

Aggiungere al carrello

Spese di spedizione: EUR 5,90
Da: Canada a: U.S.A.
Destinazione, tempi e costi

10.

Konica, Faik
Editore: blej.com (2017)
ISBN 10: 0692287833 ISBN 13: 9780692287835
Nuovi Paperback Quantitą: 2
Print on Demand
Da
Murray Media
(North Miami Beach, FL, U.S.A.)
Valutazione libreria
[?]

Descrizione libro blej.com, 2017. Paperback. Condizione libro: New. Never used! This item is printed on demand. Codice libro della libreria P110692287833

Maggiori informazioni su questa libreria | Fare una domanda alla libreria

Compra nuovo
EUR 33,26
Convertire valuta

Aggiungere al carrello

Spese di spedizione: EUR 1,68
In U.S.A.
Destinazione, tempi e costi