Ahnlund knut (32 risultati)
- Brossura
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 8,51
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Almqvist & Wiksell Bokhandel, 1971. 42 s. Häftad med tryckt omslag. Fint ex. Innehåll: Carl Fehrman - Fågeln i buren och friheten / Helmer Lång - "I begynnelsen var ordet." Synpunkter på Alexander Weiss / Ole Söderström - Övralidtalet 71 / Arne Nordberg - Petrus Laestadius om sin Journal / Algot Werin - Till minne. Jo…sua Mjöberg / Litterärt allehanda / Fiske i bokfloden.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,10
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm, 1977. [22,5x18 cm]. 46, (3, 1 blank) s. Häftad med tryckt omslag. Genomgående lätt hörnveck nedtill. Fint ex. Innehåll: Levi Rickson [Jeremias i Tröstlösa]: Läkedom (dikt) / Ahnlund: Sten Hagliden, som fick De Nios Stora Pris 1976 / Staffan Björck: Att glömmas och att glömma. Ett tema hos Heidenstam och Lagerkvist / G…reta Wieselgren: Fredrika Bremer och Margaret Fuller / Carl Erik af Geijerstam: Törntaggen. En Heidenstamstudie / Bo Magnusson: Tingstens favorituttryck / Litterärt allehanda / Fiske i bokfloden.
- Rilegato
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 14,19
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Atlantis, 1996. 23x16,5 cm. 559, (1) s. Illustrerad. Förlagets pappband med tryckt skyddsomslag. Aningen snedläst. Bra ex.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,57
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm, 1975. [22,5x18 cm]. 48 s. Häftad med tryckt omslag. Fint ex. Innehåll: Ingrid Schöier: "Med gamla ögon ser jag mig tillbaka". En motivstudie i Pär Lagerkvists Aftonland / Algot Werin: Thomas Mann om Strindberg / William Mishler: "Kärlek och familjelif" i Markurells i Wadköping / Fiske i bokfloden.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,57
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Almqvist & Wiksell Bokhandel, 1982. [22,5x18 cm]. 54 s. Häftad med tryckt omslag. Fint ex. Innehåll: P. A. Holkers: Olle Hedbergs Ut med blondinerna / Lars O. Lundgren: Om Hjalmar Söderberg och Ellen Key / Karl-Axel Lindholm: Nobelprisen i litteratur / Torvald Hellquist: Höstlig final -- om Love Almqvist / Lars Krumli…nde: Almqvist och penningens makt.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,57
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Almqvist & Wiksell Bokhandel, 1983. 22,5x18 cm. 50 s. Häftad med tryckt omslag. Rygghuvudet lätt tilltryckt. Fint ex. Innehåll: Bernt Olsson: Ord hur fattiga. Vilhelm Ekelund och språket / Margherita Giordano Lokrantz: Kring Barabbasgestalten / Stig Jägerskiöld: Almquist en sista gång / Litterärt allehanda.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,57
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm, 1979. [22,5x18 cm]. 45, (1 blank) s. Häftad med tryckt omslag. Rygghuvudet lätt tilltryckt. Fint ex. Innehåll: Gunvor Anér: Tre dikter / Ahnlund: Gunvor Anérs värmländska dikter / Ulla-Britta Lagerroth: "Nu är han i världen liksom världen i honom". Om Johannes Edfelt / Anna Fex: Victoria benedictsson och Axel Lundegår…ds "Röde prinsen" / Nils Palmborg: En smula nytt om Tegnér / Stig Jägerskiöld: Är de almquistska reverserna äkta? / Kerstin Berggren: Kvinna och författare. Kerstin Söderholm.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,57
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm, 1976. [22,5x18 cm]. 44 s. Häftad med tryckt omslag. Ryggen obetydligt nött. Fint ex. Innehåll: Johannes Edfelt: Kring Ekelöf-dikten "Det finns någonting som ingenstans passar" / Louise Ekelund: Evighetens becktråd. En studie i Rabbe Enckells diktsvit "O spång av mellanord. " / Allan Sjöding: Den sociala djupstrukturen… i Alice Tegnérs "Mors lilla Olle" / Litterärt allehanda / Fiske i bokfloden.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,57
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm, 1979. [22,5x18 cm]. 47, (1 blank) s. Häftad med tryckt omslag. Rygghuvudet något tilltryckt. Fint ex. Innehåll: Inge Jonsson: Människan i organisationsvärlden. Anteckningar kring ett aktuellt romantema / Gunnar Brandell: Litteraturforskning och positivism / Ahnlund: Besserwisserprocessen. Anteckningar kring Mark Sylwa…n / Litterärt allehanda / Fiske i bokfloden.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,57
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm, 1976. [22,5x18 cm]. 54, (3, 1 blank) s. Häftad med tryckt omslag. Rygghuvudet lätt tilltryckt. Svagt hörnveck överst på främre omslag. Fint ex. Innehåll: Karin Lyberg: Budkavlen går (dikt) / Jöran Mjöberg: Karlfeldt och Georg Stiernhielm / Algot Werin: Speglingar (Thomas Mann, Goethe) / Arne Nordberg: Petrus Laestadiu…s, citaternas älskare / Karl-Axel Lagergren: Författarna Adolf och Gustaf Johansson.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,57
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm, 1979. [22,5x18 cm]. 53, (1 blank) s. Häftad med tryckt omslag. Omslaget med lätta hörnveck nedtill. Fint ex. Innehåll: Johannes Edfelt: Huvudskål (dikt) / Jan Mårtenson: Till minnet av Sten Hagliden / Ahnlund: Gåtan Hamsun / Sandro Malmquist: En drömspels-inspiratör? (T. J. H. Spitta) / Klas Nilsson: Euwe-Lasker / Lit…terärt allehanda / Fiske i bokfloden.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,57
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Almqvist & Wiksell Bokhandel, 1983. [22,5x18 cm]. 55, (1 blank) s. Häftad med tryckt omslag. Fint ex. Innehåll: Ahnlund: Gustaf Wied, förargelsens tecken / Linda Schenck: Some Aspects of Literary Translation. A Study of Strindberg's Easter in English / Sven Lagerstedt: Litterärt allehanda / Fiske i bokfloden.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 8,51
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Almqvist & Wiksell Bokhandel, 1972. 22,5x18 cm. 35, (1 blank) s. Häftad med tryckt omslag. Fint ex. Innehåll: Kerstin Berggren: Realism och poesi i Lise Drougges romanvärld / Sven Enlund: Sven Lidmans Augustinusöversättning / Stig Jägerskiöld: Replik om Almqvists skuld / Knut Ahnlund: Svar till Jägerskiöld / K. G. Lin…dberg: Ett diskussionsinlägg i saken Almqvist / Lars Krumlinde: Diktverk i ny belysning (om ett par reverser som utgjort bevismaterial i rättegången mot Almqvist) / Fiske i bokfloden.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 8,51
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Almqvist & Wiksell Bokhandel, 1971. 44 s. Häftad med tryckt omslag. Fint ex. Innehåll: Margit Rasmusson - Margit Abenius / Helge Gullberg - Sigfrid Siwertz skriver till sin älskarinna / Love Almqvist: skyldig eller oskyldig? Ett radiosamtal mellan Per-Edvin Wallén och Algot Werin / Anders Wedberg - Axel Hägerström / L…itterärt allehanda / Till minne. Nils Afzelius / Fiske i bokfloden.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 8,51
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Almqvist & Wiksell Bokhandel, 1973. 41 s. Häftad med tryckt omslag. Fint ex. Innehåll: Henry Olsson - Om komposition och huvudteman i Drottningens juvelsmycke / Tryggve Lundén - Latinsk poesi från det medeltida Sverige / Göran Palms dikt "Havet" och de sju uttolkarna / Sten Åke Nilsson - Elis Schröderheims testamente…/ Fiske i bokfloden.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 8,51
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Almqvist & Wiksell Bokhandel, 1974. 56 s. Häftad med tryckt omslag. Fint ex. Innehåll: Paul Fröberg - Det första litterära Tegnér-porträttet / Thomas Henrikson - Den infogade isen (om komparation som litteraturvetenskaplig metod) / Litterärt allehanda: Ett tryckfel i Singoalla / Fiske i bokfloden.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 8,51
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Almqvist & Wiksell Bokhandel, 1973. 55 s. Häftad med tryckt omslag. Fint ex. Innehåll: C. G. Bjurström - Bokstav och ande / Karin Petherick - Om svårigheten för en god akademiker att vara stor Strindbergsöversättare / Hadar Vessby - Viktor Rydberg i Gösta Berlings saga / Barbro Gustafsson - Karin Boyes okända förklari…ng / Fiske i bokfloden.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 8,51
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Almqvist & Wiksell Bokhandel, 1972. 48 s. Häftad med tryckt omslag. Fint ex. Innehåll: Tom Söderberg - Hjalmar Söderberg och Tyskland / Anders Ollfors - Några synpunkter på Hjalmar Söderbergs Den talangfulla draken / Maria Palm - Klara Johanson och Ellen Key / John Landquist - Ny Strindbergstriumf i Paris / Anthony Sw…erling - Frenchifying Strindberg: a literary hoax? / Fiske i bokfloden.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 8,51
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Almqvist & Wiksell Bokhandel, 1972. 45 s. Häftad med tryckt omslag. Fint ex. Innehåll: Artur Lundkvist - Språket och demokratin / Ingegerd Fries - Blommor och namn. En studie i Karlfeldts flora / Mats Bramstång - Flickan i badet och skalden i busken / Bengt Sandegård - Karlzén på Gullholmen / Otto Wangson - Heidenstam… och Hans Dhejne / Fiske i bokfloden.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 8,51
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Almqvist & Wiksell Bokhandel, 1971. 42 s. Häftad med tryckt omslag. Fint ex. Innehåll: Olle Holmberg - Almqvist och mordets filosofi / Ahnlund - Inget ljus över Almqvists gåta / Lars Krumlinde - Bokstavstrons fallgropar / Ingemar Algulin - Edfelts Aftonunderhållning och Gullbergs Andliga övningar i ny belysning / Edfe…lt - Kommentar (till föreg. artikel) / Fiske i bokfloden.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 9,46
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Almqvist & Wiksell Bokhandel, 1982. 22,5x18 cm. 56 s. Häftad med tryckt omslag. Fint ex. Innehåll: Staffan Björck: Farmor hos Hjalmar Bergman / Ingeborg Abramson: Karin Boye / Christer Leijonhielm: En neurotiker som psykolog. Några iakttagelser i Per Gunnar Evanders roman Fallet Lillemor Holm / Fiske i bokfloden.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 14,19
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm, 1983. 22,5x17,5 cm. 96 s. Illustrerad. Häftad med tryckt omslag. Fint ex. Innehåller bl. a. Knut Ahnlund: Avsked / Eva Alexanderson: Porträtt av Marika [Stiernstedt] / Kerstin Ekman: Tankar om en gammal kärlek / Ulla Isakssom: To the joy of life [Carson McCullers] / Astrid Lindgren: Varför skriver man barnböcker? / Bi…rgitta Trotzig: Farmor / Anders R Öhman: Kring en "ögonblickssonett" av Hjalmar Gullberg. Avslutande numret av Svensk Litteraturtidskrift, som utkommit sedan 1938.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,57
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloKlammerhft., tryckta omslag. Gott skick. Lång dedikation till Magnus von Platen. Särtryck ur Svenska Akademiens handlingar ifrån år 1886, 91 (1984). Stockholm 1985. 8:o. Sid. 1-23.
Editore: Boken har tillhört Torgny Lindgren och bär en dedikation från Ahnlund. 1990
Da: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, SveziaAntikvariat Hundörat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 23,65
EUR 14,50 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBrombergs, Stockholm 1990. Första upplagan. Bunden i förlagets pappband med skyddsomslag. 142 (2) sidor. Gott skick.
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 7,57
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBrombergs Bokförlag, Uppsala 1990. 142, (1) sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning. Bra skick.
Editore: Brombergs 1990. 1990 1990
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 13,24
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello142 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint skick.
Editore: Atlantis 1996 1996 1996
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 14,19
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello560 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Fint skick.
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 8,51
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBrombergs Förlag, Stockholm 1981. 340, (1) sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.

- Rilegato
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 28,38
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloUppsala; Brombergs, 1979. Originalupplaga. 22x15 cm. 104 s. Förlagets pappband med tryckt skyddsomslag. Aningen tilltryckta ryggändar. Fint ex. Nr 55 av 500 numrerade och signerade exemplar som även innehåller en fyrfärgsillustration av Björn Dal. Dedikation till förläggarna Gerard och Peggy Bonnier: "Peggy o Gerard med tack för… den 30 maj 1986 från tillgivne vännen Knut Ahnlund".
Editore: Dedikation: Werner Aspenström/ med vänskap,/ beundran,/ från/ Knut Ahnlund. Werner Aspenström 1983
Da: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, SveziaAntikvariat Hundörat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 28,38
EUR 14,50 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrellonorstedts Stockholm 1983 Häftad. 21 (3) sidor. Gott skick.