Anders rosdahl (9 risultati)
Editore: Malmö 1999
- Brossura
Da: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Sveziaantikvariat sacher
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Come nuovo
EUR 5,65
EUR 14,50 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
hft. Condizione: As New.
Editore: Malmö 1999
- Brossura
Da: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Sveziaantikvariat sacher
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Ottimo
EUR 5,65
EUR 14,50 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
hft. Condizione: Fine.

Editore: [ENGLISH: - - - Illustrated catalogue (mainly fine full-page photographs) for an exhibition of furniture by Swedish designer John Kandell (1925-1991). In Swedish. Sewn as issued, pictorial wrappers, semi-transaparent "endleaves" slightly miscoloured. Fine.] 1991
- Brossura
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 33,89
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Klammerhft., dek. omslag. "För- & eftersättsblad" av pergamyn ngt missfärgade av omslagen. Minimal förvärvsnotering samt stämpel från Röhsska. Gott skick. Malmö, Malmö konstmuseum, [1996]. 4:o. 27 x 20,5 cm. [24] sid. Består av fina helsidesfotografier av Kandells möbler. Utgiven för en utställning på Malmö konstmuseum 4 juli-11… augusti 1996. - - - Illustrated catalogue (mainly fine full-page photographs) for an exhibition of furniture by Swedish designer John Kandell (1925-1991). In Swedish. Sewn as issued, pictorial wrappers, semi-transaparent "endleaves" slightly miscoloured. Fine.

GAN. La Mer Glaciale. Ishavsbaletten 1923. Skisser till en balett av Gösta Nystroem för Svenska baletten i Paris. [Malmö konsthall 26/12 1987-7/2 1988.]
(ADRIAN-NILSSON, Gösta / GAN) (Lund 1884-1965 Stockholm) - Anders Rosdahl (red.)
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 13,18
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Dek. förlagsband i fint skick. Malmö 1987. 8:o. [48] sid. Rikligt illustrerad i färg. Reproduktioner av GAN:s originalteckningar och akvareller, samt text av Jan Torsten Ahlstrand: "GAN och balettkonsten". - - - (Baksidestext:) "Det är ett märkligt faktum att den svenske modernistpionjären Gosta Adrian-Nilssons (1884-1965) risti…d sammanfaller med Svenska Balettens. Märlligt därför att GAN i så hög grad intresserade sig för den radikala balettkonsten och gjorde banbrytande nya förslag till dekor och kostymer för olika balettuppsättningar. Detta intresse för baletten delade han med Léger, den store franske kubisten, som GAN satte högre än någon annan fransk konstnär. Gösta Nystroems Ishavsbalett hade kunnat bli en uppsättning i klass med Légers berömda baletter - med en balettdekor av GAN:skt märke. Tyvärr tilläts ej de båda nyskapande svenska genierna i 20-talets Paris att genomföra sitt projekt. Men tvärs genom de mer än 60 åren lyser GAN:s skisser till /shavsbaletten med oförminskad kraft, skönhet och skaparglädje". - - - (Katalog / Malmö konsthall nr 122.).

Barbro Bäckström. Retrospektivt. Malmö Konsthall.
(BÄCKSTRÖM, Barbro) (1939-1990) - Sune Nordgren & Anders Rosdahl (red.)
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 14,12
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Häftad, dek. omslag. Obetydliga bruksspår. Gott skick. Malmö, Malmö Konsthall, 1990. 4:o. 48 sid. Rikligt illustrerad, delvis i färg. Utgiven för en utställning av skulptur och teckningar 15 december 1990-27 januari 1991. - - - (Malmö konsthall katalog nr 140.).
- Brossura
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SveziaAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 15,54
EUR 30,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Malmö konsthall 1987. 96 s. Illustrerad. Trådhäftad med skyddsomslag. Illustrated. Publisher's softcover with dustjacket. 23 x 17 cm. ISBN 91-7704-025-2 *Utställningskatalog. Exhibition catalogue. Text in Swedish and English.[#\111315].
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, , SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 14,12
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Malmö Konsthall, 1990. 164, (1) sidor. Förlagsband. Illustrerad. Gott skick.
Lingua: Svedese
Editore: Malmö, 1993
- Rilegato
Da: Antiquariat Ulrich Heider, Köln, , GermaniaAntiquariat Ulrich Heider
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 50,00
EUR 18,00 spedizioneSpedito da Germania a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
139 S. mit zahlreichen Abbildungen. Texte in Schwedisch und Englisch (gutes Exemplar). sv Gewicht in Gramm: 1400 4°. Orig.-Leinen mit Orig.-Umschlag.

Georg Baselitz. Grafik och skulptur. Malmö konsthall.
(BASELITZ, Georg) (b. 1938) - Anders Rosdahl & Sune Nordgren & Ann-Marie Björklund (red.)
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 33,89
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Klammerhft., dek. omslag. Gott skick. Malmö 1993. 4:o. 26,4 x 19,8 cm. 48 sid. Illustrerad. Texter (fr. a. om Baselitz grafik, med en text om hans träsnitt) samt 261 katalognummer. Utställning 13.2-21.3 1993. - - - (Malmö konsthalls katalog nr 153.) - - - "Georg Baselitz. Prints and Sculpture. Malmö Art Gallery", in Swedish, cat…alogue for an exhibition in 1993. Essays and 261 catalogue entries. Illustrated.