EUR 7,08
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrellohft. Condizione: Fine. spiralinbunden.
EUR 10,86
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloinb. Condizione: Fine.
Editore: Byggforlaget, Sweden, 1995
Da: LaRosa Books, Allston, MA, U.S.A.
Prima edizione
Soft cover. Condizione: Near Fine. 1st Edition. In excellent condition. 96 pages, spiral-bound softcover, 8.25" by 6". Text in Swedish. Obscure and unusual book, a photographic inventory of Swedish water towers, presented in a 60's-style guide book format, with color photos alongside maps, illustration work, signage and vintage images. Very curious book.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 11,33
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSewn as issued, pictorial wrappers. Very fine. [Stockholm], Blås & knåda, 2016. 8vo. [48] pp. Introduction in English followed by beautiful colour photographs of glass and ceramics. Blås & Knåda is a Swedish arts and crafts collective founded in 1975, with a gallery and shop at Hornsgatan 26 on Södermalm in Stockholm. Blås & Knåda functions today as a center for glass and ceramics enthusiasts where 45 professional members run the shop and gallery together. - - - Blås & Knåda är ett konsthantverkskollektiv som har sin verksamhet med galleri och butik vid Hornsgatan 26 på Södermalm i Stockholm. Verksamheten startades i maj 1975 av några unga glas- och keramikkonstnärer. Förebild var bland annat Mah-Jong och 10-gruppen. Namnet hittades på av keramikern Lasse Frisk. Den första butiken låg på Köpmantorget i Gamla stan. Gruppen bestod då av 21 medlemmar. Bland dem märks Lena Andersson, Åsa Lindström och Charlotte Alexanderson. Blås & Knåda fungerar idag som ett centrum för glas- och keramikintresserade där 45 yrkesverksamma medlemmar driver butik och galleri tillsammans.
Editore: Finborg graphic 2016 2016, 2016
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 8,03
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad.
Editore: Byggförlaget 1995. 1995, 1995
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 10,86
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello96 s. Rikt fotoillustrerad. Spiralbunden.
Editore: Kosta förlag 2007., 2007
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 13,22
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello62 s. Rikt illustrerad. Häftad, flikomslag. Foto Patrik Johansson.
Editore: Sveriges Konsthantverkare och Industriformgivare 2011 2011, 2011
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 13,22
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello88, (1) s. Häftad. Fint ex.
Editore: Carlssons 2009. 2009, 2009
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 27,39
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello27 x 22 cm. 96 s. Rikt fotoillustrerad i färg. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint exemplar. Bilingual edition with texts in Swedish and English.
Editore: Sveriges Allmänna Konstförening 2012. 2012, 2012
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 15,11
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello26,5x20 cm. 159 s. Rikt illustrerad. Illustrerat förlagsband. (Sveriges Allmänna Konstförening, publikation nr 121).
Editore: Gustavsbergs Porsliinsmuseum 2014., 2014
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 16,53
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello80 s. Illustrerad. Häftad.
EUR 11,81
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSveriges Allmänna Konstförening, Stockholm 2012. 159 sidor. Förlagsband. Illustrerad. Gott skick. ISBN 9789178433803. Texter av Petter Eklund, Olle Granath och Pamela Jaskoviak. (Sveriges Allmänna Konstförenings publikation 121).
Editore: Kalejdoskop [2017.] [2017.], 2017
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 21,72
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello186 s. + 20 kartor Förlagsband med omslagsbild. Lätt nötta ryggändar och hörn.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 17,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloKlammerhft., dek. omslag. Gott skick. Lidköping, Rörstrands museum, [2010]. 8:o. 42 sid. Illustrerad i färg. Utgiven för en utställning på Rörstrands museum 29 maj-15 augusti 2010. Inger Persson var en av Rörstrands ledande konstnärer, känd bl. a. för "Popkannan".
Editore: The Studio 2022., 2022
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 54,31
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello28,5x21 cm. 128 pp. + 12 pp. insert. Illustrated. Publisher's illustrated cloth. A fine copy, still sealed in plastic wrap.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 23,61
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörlagsband, dek. skyddsomslag. Mycket gott skick. Lund, Historiska media, 2017. Kvadratisk 8:o. 192 sid. Rikt illustrerad, delvis i färg.
Editore: Arena 2012 2012, 2012
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 38,25
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello255 (1) s. Illustrerad. Förlagsband. Förlagsnytt exemplar.
Data di pubblicazione: 2016
Da: Antikvariat Röde Orm, Göteborg, Svezia
EUR 25,98
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloScandinavian Retro / Egmont Publishing, 2016. Förlagets klotryggsband. 288 sidor. Illustrerad. Boken är i mycket gott skick.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 33,06
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloDek. förlagsband i färg. Fint skick. Proveniens: Jeanette Bonnier (1934-2016). Malmö, Bokförlaget Arena, 2012. 8:o. 256 sid. Rikt illustrerad med fotografier i färg. Ägarna till de vackra och intressanta hemmet: Ulla Kandell, Marianne Gaston de Portefaix, Arne Eneroth, Birgitta Asker, Siri & Filip Karlsson, Jan Brolin, Elisabath Ralf, Gunnar Hållbus, Margareta Böttiger (Gransäter), Lütfi Özkök, Otto & Katarina Hedin.
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 31,17
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCarlssons 2025. 223,(1) s. Rikt illustrerad. Dekorerat förlagsband. 29 x 21,5 cm.[#\141141].