Editore: Prisma, 1989
Da: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Svezia
EUR 5,63
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrellohft. Condizione: Fine.
Editore: Prisma, 1964
Da: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Svezia
EUR 5,63
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrellopock. Condizione: Fine.
Editore: Prisma, 1989
Da: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Svezia
EUR 6,56
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrellohft. Condizione: Fine.
Editore: Almqvist & Wiksell 1958. 1958, 1958
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 11,72
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloXI, 332 pp. Printed wrappers. Uncut. (Stockholm Studies in History 1).
EUR 4,69
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloPrisma, Stockholm 1989. 254 sidor, storpocket.
EUR 4,69
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloAlbert Bonniers Förlag, Stockholm 1941. 34 sidor, häftad. Bra skick.
Lingua: Svedese
Editore: Nordiska Museet, Stockholm, 1954
Da: Gurra's Books, Hemse, Svezia
Prima edizione
EUR 25,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHardcover. Condizione: Very Good. Knut Gruva (cover) (illustratore). 1st Edition. Cover worn, torn and soiled w bumped corners. Very slightly cocked. Owner's name on fpd. Underlining in tp. 8vo. 424 pp. Swedish.
Lingua: Svedese
Editore: Nordiska Museet, Stockholm, 1954
Da: Gurra's Books, Hemse, Svezia
Prima edizione
EUR 25,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHardcover. Condizione: Very Good. Knut Gruva (cover) (illustratore). 1st Edition. Cover slightly worn and soiled w a slight bump to front top. Slightly cocked. Owner's name on fep. Underlining in tp. 8vo. 424 pp. Swedish.
Editore: Stockholm 1980 1980, 1980
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 13,60
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloXVI, 553 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. (Monografier utg. av Stockholms kommunalförvaltning 22:IV:1).
EUR 18,76
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloLinköping 1975. 402; 400; 234 sidor. 3 dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslag något naggade.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 18,76
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Alb. Bonniers boktryckeri, 1935. 26,5x18 cm. 122 s. + 31 planschblad. Häftad med tryckt omslag, skyddsomslag i pergamyn. Delvis ouppskuren. Ett riss i skyddomslaget. Omslaget med lätt mörknade marginaler. Det överdimensionerade omslaget är något veckat i nedre marginalerna. Fint ex.
Editore: Stockholms stadsarkiv 1975. 1975, 1975
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 16,41
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello255 s. Illustrerad. Förlagets klotband. Titelsidan med ägarstämpel upptill.
Editore: Stockholm 1935. 1935, 1935
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 24,38
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello26x17,5 cm. 122 s. + 31 planscher (varav 2 i färg) + en utvikbar karta. Häftad, i huvudsak ouppskuren. Gott skick.
EUR 20,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSth 1958. XI, 330 pages. Original cloth.[#15767].
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 8,25
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStadshistoriska Institutet. Axel R. Elfströms Boktryckeri AB, Stockholm 1946. 4:o. 63 s. Trådhäftad. 27,5 x 20,5 cm.[#\124619].
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 9,28
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBonniers 1941. 34 s. Trådhäftad. Namnteckning R Ekre på smutstitelbladet. 21 x 17 cm.*Skrifter utgivna av Stadshistoriska Institutet. [#\121133].
Editore: Linköping 1946 1946, 1946
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 27,20
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello340; (5), 383: (4), 385-722 s. + 50 planschblad. Häftade.
Lingua: Inglese
Data di pubblicazione: 2025
Da: S N Books World, Delhi, India
EUR 21,42
Quantità: 18 disponibili
Aggiungi al carrelloLeatherBound. Condizione: NEW. BOOKS ARE EXEMPT FROM IMPORT DUTIES AND TARIFFS; NO EXTRA CHARGES APPLY. Leather Binding on Spine and Corners with Golden leaf printing on spine. Bound in genuine leather with Satin ribbon page markers and Spine with raised gilt bands. A perfect gift for your loved ones. Reprinted from 1953 edition. NO changes have been made to the original text. This is NOT a retyped or an ocr'd reprint. Illustrations, Index, if any, are included in black and white. Each page is checked manually before printing. As this print on demand book is reprinted from a very old book, there could be some missing or flawed pages, but we always try to make the book as complete as possible. Fold-outs, if any, are not part of the book. If the original book was published in multiple volumes then this reprint is of only one volume, not the whole set and contains approximately 32 pages. IF YOU WISH TO ORDER PARTICULAR VOLUME OR ALL THE VOLUMES YOU CAN CONTACT US. Resized as per current standards. Sewing binding for longer life, where the book block is actually sewn (smythe sewn/section sewn) with thread before binding which results in a more durable type of binding. Language: English.
Lingua: Svedese
Editore: Nordisk Tidskrift för Vetenskap, Konst och Industri Utgiven av Letterstedtska Föreningen [Separatum], Stockholm, 1946
Da: Khalkedon Rare Books ABA, ILAB, IOBA, ESA, Istanbul, Turchia
EUR 53,58
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSoft cover. Condizione: Very Good. Paperback. Roy. 8vo. (24 x 17 cm). In Swedish. 87-104 pp. Sverige inför krigshotet ar 1885. [Separatum Nordisk Tidskrift för Vetenskap, Konst och Industri Utgiven av Letterstedtska Föreningen]. Sweden before the threat of war is 1885. Signed and inscribed by Lindeberg to Akdes Nimet Kurat, (1903-1971).
Da: Centralantikvariatet, Stockholm, Svezia
EUR 23,45
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCondizione: Very Good. (Stockholm, Riksarkivet, 1933). 4:o. VIII,+ 496 s.+ utvikbar plansch. Häftad, nött omslag med trasig rygg. Softcover / Paperback.
Da: Centralantikvariatet, Stockholm, Svezia
EUR 23,45
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCondizione: Very Good. Stockholm, 1980. 8:o. XVI,+ 553,+ (3) s. Lös recension ?Understreckare? Okbd med skyddsomslag, omslaget medbundet. (Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning 22:IV 1.) Ur Alf Åbergs bibliotek. Hardcover / Hardback.
EUR 28,14
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloLinköping 1975. 402; 400; 234 sidor. 3 dekorerade halvklotband. Gott skick.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 33,76
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloTre volymer. Förlagets blå halvklotband, stänkta pärmpapper, samtliga tryckta omslag medbundna, guldtryck på frampärmarna. Gott skick. Uppsala, Almqvist & Wiksells boktryckeri AB, 1946. 8:o. 340; + [vi] + 724 sid. Illustrerad. Med litteraturförteckning och personregister. Innehåller bl. a.: "Linköpingsbygden under förhistorisk tid", "Linköping under medeltiden", "Linköping under de två första vasaregenterna", "Näringsliv", "Förvaltning", "Befolkningsutvecklingen. Det sociala problemet", "Den yttre stadsbilden", "Lärdomsstaden", "Pressen. Den första kontakten med de stora folkrörelserna" samt "Anteckningar om borgmästare och rådmän i Linköping".
Editore: Bärenreiter, Kassel / Basel u. a., 1974
Spartito
EUR 50,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCondizione: Gut. Jahr: 1974. Einband: Leinen. Beschreibung: Herausgegeben von Folke Lindberg. Dt./Engl. Einband am Rand etwas nachgedunkelt und minimal fleckig, innen gut und sauber erhalten. Geringer, minimal süßlicher (Pfeifen-?)geruch. XIX, 60 S.
Editore: [ENGLISH: - - - Lindberg: Nedre Manilla och dess ägare. Historiska anteckningar. Stockholm, Albert Bonniers boktryckeri, 1935. Large 8vo. 122 pp. + 31 plates (2 in colour) + 1 folding map. With index of artists. Contemporary half tan morocco, spine with raised bands and red label, marbled sides and endleaves, top edge gilt, front wrapper bound in (Herzog's, Stockholm). Spine a little darkened. Fine. The catalogue section lists 239 works, both the Bonnier collection of literary portraits (since expanded) and a section of family portraits. Most plates however reproduce the Manilla villa on Djurgården in Stockholm, its owners and interiors, rather than the now famous collection of writers' portraits, of which there are more recent catalogues.], 1935
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 79,72
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSamtida ljusbrunt halvfranskt band, ryggen med upphöjda bind och rött titelfält, marmorerade pärmpapper, för- & eftersättsblad, övre guldsnitt, främre omslaget medbundet (Herzog's, Stockholm). Ryggen ngt mörknad. Gott skick. Stockholm, Albert Bonniers boktryckeri, 1935. Stor 8:o. 122 sid. + 31 planscher (varav 2 i färg) + 1 utvikbar karta. Med konstnärsregister. Katalogdelen förtecknar 239 verk, dels den Bonnierska samlingen av svenska författarporträtt (som sedan dess utökats), dels en avdelning med släktporträtt. Planscherna återger dock huvudsakligen motiv avseende Manilla och dess ägare, och inte porträttsamlingen.
EUR 42,20
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCondizione: Very Good. Stockholm, Tiden, 1947-49. 8:o. 259; 493 s. Förlagets halvlinneband, röda övre snitt. Två volymer. (Den svenska arbetarklassens historia.) Första delen av Folke Lindberg: Medeltid och äldre vasatid. Andra delen av Ernst Söderlund: Stormaktstiden, frihetstiden och gustavianska tiden. Hardcover / Hardback.
Lingua: Svedese
Editore: P. A. Norstedt & Söner, Stockholm, 1927
Da: Gurra's Books, Hemse, Svezia
EUR 99,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHardcover. Condizione: Very Good. Vol. I (hardcover) slightly shelf-worn w slightly bumped corners and very small annotation on fpd. Covers vol. II-III slightly worn, torn, yapped and soiled. Unopened. Vol. IV (hardcover) slightly worn and soiled w bumped corners. Vol. V (hardcover) slightly bumped corners. Py 1927, 1932, 1939. 1939, 1946, 1964. lviii + 525 + xxxii + 756 + xxiii + 547 + 548-1036 + xxxi + 852 + xxix + 636 + (i) + ii pp. 8vo. 3981 pp. Swedish.
Editore: Bärenreiter, Kassel / Basel u. a., 1968
Spartito
EUR 250,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCondizione: Gut. Jahr: 1968. Einband: Leinen. Beschreibung: Romantische Oper on drei Akten nach dem französischen Libretto "Aline Reine de Golconde" von J. B. C. Vial und E. G. F. de Favieres. / Romantic Opera in three Acts based on the French Libretto "Aline Reine de Golconde" by J. B. C. Vial und E. G. F. de Favieres. Herausgegeben von Folke Lindberg. Dt./Engl. Einband etwas angeschmutzt, innen gut und sauber erhalten. Geringer, minimal süßlicher (Pfeifen-?)geruch. XII, 563 S.