EUR 5,66
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrellopock. Condizione: Very Good.
EUR 7,54
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1969. Originalupplaga. 18,5x11 cm. 50, (1, 1 blank) s. Häftad med tryckt omslag. Obetydligt nötta ryggändar. En liten mörk prick på främre omslagets insida samt deltitelbladet. Bra ex. Paret Hammarberg-Åkessons andra gemensamma diktsamling.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 11,78
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1968. Originalupplaga. 24x16,5 cm. 71, (1) s. Häftad med tryckt omslag. Det överdimensionerade omslaget är aningen vecket i nedre marginalerna. Svagt hörnveck upptill på främre omslag. Fint ex. Hammarberg-Åkessons tredje diktsamling.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 14,14
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, [1966]. Originalupplaga. 24,5x22,5 cm. Opaginerad. (29, 1 blank) s. Illustrationer av författaren. Häftad med tryckt omslag. Ryggfoten aningen nött. Fint ex. "I häftet 'Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja' 1966 samverkar ett hårt beskuret, ofta stavelseupplösande språk med nonfigurativa bilder." (Svenskt Litteraturlexikon).
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 14,14
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1967. Originalupplaga. 24x16 cm. 95, (1) s. Häftad med tryckt omslag. Ryggen obetydligt nött. Mindre hörnveck på främre omslag. Ett bra exemplar av paret Hammarberg-Åkessons första gemensamma diktsamling.
Editore: Författarförlaget 1979. 1979, 1979
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 9,90
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. 88 s. Illustrerat förlagsband.
Editore: Bonniers 1970 1970, 1970
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 9,90
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello117 s. Häftad. Ryggen något blekt, i övrigt välhållen.
Editore: Författares bokmaskin 1987 1987, 1987
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 10,84
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello76 s. Häftad. Ryggen blekt. I övrigt ett fint exemplar.
Editore: Bonniers 1966. 1966, 1966
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 11,78
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. 24 x 23,5 cm. (32) s. Häftad. Fint exemplar.
EUR 7,07
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBonniers, Stockholm 1970. 115, (2) sidor. Pocket. Mycket bra skick.
Editore: Bonniers 1964. 1964, 1964
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 13,67
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. 62 s. Häftad. Lite gulnad och sliten, men inte så farligt. Förtitelbladet med namnteckning. Hammarberg var tidig svensk konkretist.
Editore: Bonniers 1968 1968, 1968
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 13,67
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. 72 s. Häftad. Etikett på omslaget och förtitelbladet.
Data di pubblicazione: 1979
Da: Antikvariat Röde Orm, Göteborg, Svezia
EUR 8,95
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörfattarförlaget.Stockholm.1979.Första upplagan.Förlagets dekorerade pappband. 87 sidor. Boken är i gott skick.
Editore: Rabén & Sjögren 1972. 1972, 1972
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 16,49
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. 48 s. Häftad.
Editore: Poesifestivalen i Nässjö 1995. 1995, 1995
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 16,49
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello142 s. Illustrerad. Häftad.
Editore: Författarförlaget 1979. 1979, 1979
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 16,49
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. 88 s. Förlagsband. Med dedikation från författaren till Torsten Ekbom.
Data di pubblicazione: 1979
Da: Antikvariat Röde Orm, Göteborg, Svezia
EUR 11,31
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloInferi.Bollnäs.1979.Häftad. 143 sidor. Övre delen på förtitelsidan något slitet. Boken är i gott skick.
EUR 11,78
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloAlbert Bonniers Förlag, Stockholm 1966. Originalupplaga. (29) sidor, häftad.
Data di pubblicazione: 1983
Da: Antikvariat Röde Orm, Göteborg, Svezia
EUR 14,14
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörfattares Bokmaskin, Stockholm 1983. Häftad. Vänstra kanten av inlagan något böjd. 136 (12) sid. Illustrerad. Boken är i gott skick.
Editore: Författares bokmaskin 2003 2003, 2003
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 21,68
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello80 s. Häftad. Med dedikation och bifogat brev till kritikern Bengt Höglund samt informationsmaterial och Jarlos stiftelse Strån till stacken.
EUR 14,14
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloPoesifestivalen i Nässjö, 1996. 142 sidor. Häftad. Gott skick.
EUR 16,49
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBonniers, Stockholm 1967. Originalupplaga. 95, (1) sidor, häftad.
Editore: Rabén & Sjögren 1972. 1972, 1972
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 32,52
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. 48 s. Häftad, delvis ouppsprättad. Med dedikation från Sonja Åkesson.
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 23,33
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBonniers 1964. 64 s. Originalupplaga. Debutbok. Trådhäftad. 24 x 16 cm.[#\19875].
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 31,10
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörfattares Bokmaskin Stockholm 2003. 79,(1) s. Limhäftad. Dedikation "Till Bosse gamle vän från Jarlo Dec. 2003". 20,5 x 20,5 cm. Till boken hör en CD som saknas här.*Bosse är Bo A. Karlsson som tillsammans med sin hustru Eva drev Galleri Karlsson i Stockholm från 1964 och sju år framåt. Poeten och bildkonstnären Jarl Hammarberg hade sin debututställning på Galleri Karlsson i januari 1965. På dörren till galleriet satte han upp en skylt Vägra döda Vägra värnplikt som revs ned av polisen efter ett par dagar. Detta var början till Affären Hammarberg som slutade i domstol med fällande dom och dagsböter. På en av väggarna i galleriet hade han satt upp en stor handskriven och textad affisch riktad till besökarna där han beskrev sin bakgrund och konstnärskap. det hela avslutades med "För övrigt skulle jag vilga fråga: Finns det någon flicka som är intressrad av mig? Ja, jag vill gärna ha en flicka." Poeten Sonja Åkesson var den flicka som var intresserad de gifte sig senare.[#\51573].
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 93,31
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHälsningar! Bonniers 1968. 71(1) s. Trådhäftad. Dedikation "Till Galleriet och Eva och Bosse och från Jarl mars 1968." 23,5 x 16 cm.*Bo A. Karlsson drev tillsammans med sin hustru Eva Galleri Karlsson i Stockholm från 1964 och sju år framåt. Poeten och bildkonstnären Jarl Hammarberg hade sin debututställning på Galleri Karlsson i januari 1965. På dörren till galleriet satte han upp en skylt Vägra döda Vägra värnplikt som revs ned av polisen efter ett par dagar. Detta var början till Affären Hammarberg som slutade i domstol med fällande dom och dagsböter. På en av väggarna i galleriet hade han satt upp en stor handskriven och textad affisch riktad till besökarna där han beskrev sin bakgrund och konstnärskap. det hela avslutades med "För övrigt skulle jag vilga fråga: Finns det någon flicka som är intresserad av mig? Ja, jag vill gärna ha en flicka." Poeten Sonja Åkesson var den flicka som var intresserad de gifte sig senare.[#\51578].