Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 11,77
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1989. Originalupplaga. 22x16 cm. 109, (1) s. Förlagets pappband med tryckt skyddsomslag. Rygghuvudet aningen tilltryckt. Halvtitelbladet och sista blanka bladet delvis mörknade. Fint ex.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 9,41
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1980. Originalupplaga. 22,5x16 cm. 94, (1, 1 blank) s. Häftad med tryckt omslag. Ouppskuren. Med fotografier av Hans Erixon. Det överdimensionerade omslaget är något veckat i yttre och nedre marginalerna samt vid omslagshörnen.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 9,41
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1976. Originalupplaga. 69, (1) s. Häftad. Ouppskuren. Omslag efter foto av Hans Erixon. Obetydligt nött rygg.
Editore: Bonniers 1984 1984, 1984
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 13,65
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. (88) s. Med fotografier i färg och svart/vitt av Hans Erixon. Förlagets pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med endast obetydliga bruksspår, i övrigt välhållen.
Editore: Bonniers 1989 1989, 1989
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 13,65
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello110 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fria försättsbladet med liten tillskrift, i övrigt ett fint ex.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 18,83
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1996. Originalupplaga. 21,5x15,5 cm. 115, (2, 3 blanka) s. Förlagets pappband med tryckt skyddsomslag. Omslaget nött vid rygghuvud och pärmhörn samt med två revor. Dedikation till pianisten och tonsättaren Hans Leygraf (1920-2011): "Till Hans Leygraf med hjärtlig hälsning / Grängesberg 5/11 -01 / Bengt Emil".
EUR 18,83
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1999. Originalupplaga. 22x15,5 cm. 75, (1, 2 blanka) s. Förlagets pappband med tryckt skyddsomslag. Omslagets främre panel något vågig. Fint ex. Dedikation till pianisten och tonsättaren Han Leygraf med fru: "Till Grete och Hans med hjärtlig hälsning och tack för en fin kväll / [ortsnamn] 29/11 -02 / Bengt Emil".
EUR 18,83
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1999. Originalupplaga. [22x15,5 cm]. 75, (1, 2 blanka) s. Förlagets pappband med tryckt skyddsomslag. Omslaget obetydligt nött vid rygghuvudet och ett par av pärmhörnen. Fint ex. Dedikation: ?Till Carl Magnus [von Seth] med hjärtlig hälsning från Bengt Emil?.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 14,12
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1975. Originalupplaga. 22x16,5 cm. 43, (1) s. Häftad med tryckt omslag. Omslag av Jan Biberg. Ouppskuren. Fint ex.
Editore: Bonniers 1978. 1978, 1978
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 9,89
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. 64 s. Häftad, delvis uppskuren. Aningen nött i hörn och vid ryggändar.
Editore: Bonniers 1987. 1987, 1987
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 9,89
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello120 s. Förlagsband med skyddsomslag. Recensionsstämpel och enstaka blyertsanteckningar.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 23,54
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1985. Originalupplaga. 22x16 cm. 105, (1, 4 blanka) s. Förlagets pappband med tryckt skyddsomslag. Omslaget obetydligt solkat. Fint ex. Med en dedikation till Johnsons förläggare Gerard och Peggy Bonnier: "Till Peggy o Gerard / med vänskap / Bengt Emil".
EUR 23,54
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1984. Originalupplaga. 20x15,5 cm. Opaginerad. (83, 5 blanka) s. Förlagets pappband med tryckt skyddsomslag. Omslaget lätt nött vid rygghuvudet och pärmhörnen. Fint ex. Dedikation till pianisten och tonsättaren Hans Leygraf (1920-2011): "Hans Leygraf med varm tacksamhet för Din hjälp till hemortens musikhus / Bengt Emil Johnson / 25 okt 1988".
Editore: Bonniers 1985. 1985, 1985
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 10,83
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello105 s. Förlagsband med skyddsomslag. Bakre omslag solkat. I övrigt ett fint exemplar.
Editore: Bonniers 1976 1976, 1976
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 10,83
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. 70 s. Häftad., lite nött i kanterna. Texten tryckt i grönt.
Editore: Bonniers 1975. 1975, 1975
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 10,83
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. 44 s. Häftad. Obetydligt fläckade omslag.
Editore: Bonniers 2007 2007, 2007
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 10,83
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello72 s. Förlagsband med skyddsomslag. Tillskrift på försättsbladet.
Editore: Bonniers Små Konstböcker 10. Omslaget i silver., 1965
Da: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, Svezia
EUR 23,54
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBonniers. Stockholm. 1965. Häftad. 63 (1) sidor. Gott skick.
Editore: Signed with a dedication to Signe Aspenström: Till Signe/ med hjärtlig hälsning/ från Bengt Emil/ (som inte känner igen/ sina dikter på ungerska.). [To Signe med the best wishes from Bengt Emil (that do not recognize his poems in hungarian.), 2003
Da: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, Svezia
EUR 23,54
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSzephalom Budapest 2003 Publishers illustrated boards. 66 (6) pp. Good condition.
EUR 7,53
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloAlbert Bonniers Förlag, Stockholm 1978. 63, (1) sidor, häftad. Gott skick.
EUR 7,53
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloAlbert Bonniers Förlag, Stockholm 1975. 43, (1) sidor, häftad. Gott skick.
EUR 7,53
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloAlbert Bonniers Förlag, Stockholm 1980. 94, (1) sidor, häftad. Fotoillustrerad. Bra skick.
EUR 7,53
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloAlbert Bonniers Förlag, Stockholm 1976. 69, (1) sidor, häftad. Gott skick.
EUR 25,90
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHardcover. Condizione: Fine. Olson, Stig (illustratore). 1st Edition. laminated boards, 31*24 cm, richly illustrated, texting in Swedish.
Editore: Bonniers 2003 2003, 2003
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 13,18
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello73 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint exemplar.
Editore: Stockholm 1980 1980, 1980
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 13,18
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. 96 s. Med fotografier av Hans Erixon. Häftad, ouppskuren. Ryggändarna lite nötta, samt hörnen lätt stukade. I övrigt ett fint exemplar.
Editore: Bonniers 1986 1986, 1986
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 13,18
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. 78 s. Förlagsband med skyddsomslag. Bakre omslag med tejplagad reva. I övrigt ett fint exemplar.
Editore: Bonniers 2001. 2001, 2001
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 13,18
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello95 s. Förlagsband med skyddsomslag. Fint ex.
Editore: Bonniers 1998., 1998
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 13,65
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello342 (1) s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Editore: Bonniers 1996. 1996, 1996
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 13,65
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello119 s. Förlagsband med skyddsomslag.