Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 6,59
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello(FIB:s Lyrikklubbs bibliotek, 27.). Förlagsband, dek. skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Stockholm, FIB:s Lyrikklubb, 1956. 8:o. 92 s. (sista bladet tomt). Illustrerad.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 14,13
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloLund; Bibliotekstjänst, 1959. 21x15 cm. 16 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Lätt nött vid rygghuvudet. Fint ex. Innehåller bl. a. Jan Olof Olsson (Jolo): Två amerikanska bibliotek / Uno Eng: Under månen. Kortfilmsmysteriespel i färg / Petter Bergman: Mister Bister och Uno Eng.
Editore: Bonniers 1951. 1951, 1951
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 9,89
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. 100 s. Häftad, ryggen svagt gulnad, omslaget helt lossat från inlagan. Ouppskuren.
Editore: Bonniers 1956 1956, 1956
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 10,83
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. 74 s. Häftad, lite nött. Bakre omsalg lite solkat och fläckat. I övrigt ett fint exemplar.
Editore: Bonniers 1947. 1947, 1947
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 10,83
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloAndra upplagan. 74 s. Illustrerad av Arne Jones. Häftad. Debutboken.
Editore: Bonniers 1975 1975, 1975
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 10,83
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. 52 s. Häftad. Fläck på främre omslag. Med dedikation från författaren till Lars Forssell med fru.
Editore: Bonniers 1962 1962, 1962
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 10,83
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. 72 s. Häftad. Med dedikation från författaren.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 8,48
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello(FIB:s Lyrikklubbs bibliotek, 15.). Förlagsband med dek. skyddsomslag. Gott skick. Stockholm, FIB:s Lyrikklubb, 1955. 8:o. 88 s. Illustrerad. Med Gullbergs "Bibliografi" på två sidor.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 8,48
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello(FIB:s Lyrikklubbs Bibliotek, 27.). Förlagsband med skyddsomslag. Stockholn, FIB:s Lyrikklubb, 1956. 8:o. 92 s. (sista bladet tomt). Illustrerad. Med "Ur en Gunnar Ekelöf-bibliografi sammanställd av R. E-r." [Ekner] på s. 86-90.
Editore: Stockholm 1956 1956, 1956
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 11,77
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello90 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. Recensionstämpel på smutstitelbladet. Fint exemplar.
EUR 7,06
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloAlbert Bonniers Förlag, Stockholm 1947. Andra upplagan. 71, (2) sidor. Häftad. Namnteckning. Gott skick. Illustrerad av Arne Jones.
Editore: Bonniers 1947. 1947, 1947
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 13,66
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. 74 s. Illustrerad av Arne Jones. Häftad, mycket fint exemplar. Debutboken.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 28,26
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1950. [21,5x15 cm]. 32 s. Klammerhäftad. Omslag av Ströyer. Lätt nötta ryggändar. En liten mörk prick på bakre omslag. Bra ex. Innehåller bl. a. Karl Vennberg: Diktens frihet och samhällets / Gunnar Gunnarson: Varför thomism? Varför klassicism? Med 2 dikter av Tranströmer på sidan 19, "Skepparhistoria" & "Gogol". Båda dikterna publicerade här för första gången, och ingick senare i debuten "17 dikter" (1954), med små förändringar i kommatering och uppställning. Karlström 5001. This Swedish literary magazine contains 2 poems by Tranströmer, "Gogol" & "Skepparhistoria". They were both printed here for the first time, and were reprinted in his debut "17 dikter" (1954).
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 18,84
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1975. Originalupplaga. 18x13,5 cm. 48, (3, 1 blank) s. Häftad med omslag av Arne Jones. Det överdimensionerade omslaget är aningen veckat i nedre marginalerna samt övre hörnen. Dedikation: "Till min favoritförläggare -- och käre vän Gerard [Bonnier] -- och till Elisabeth Peggy / med stor och varm kram till var och en / från tillgivne Axel".
Editore: Bonniers 1966 1966, 1966
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 16,48
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. 152 s. Rikligt illustrerad. Häftad, omslaget lite nött och solkigt, ryggen skadad upptill, första bladen med svag fuktrand i nedre marginal.
Editore: Bonniers 1956 1956, 1956
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 16,48
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. 74 s. Häftad, ouppskuren. Dedikation från ''gamble tumhållande vännen'' författaren.
Editore: Bonniers 1947. 1947, 1947
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 21,66
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. 74 s. Illustrerad av Arne Jones. Häftad, främre omslag med lite skrapmärken, annars gott skick. Med dedikation från författaren. Debutboken.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 23,55
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1951. 21,5x14,5 cm. 48 s. Illustrerad. Klammerhäftad. Omslagsteckning av Pierre Olofsson. Genomgående lätt hörnveck upptill. Fint ex. Med två dikter av Tranströmer: "Sammanhang" och "Toccata". Båda publicerade för första gången. "Sammanhang" ingick senare oförändrad i debuten "17 dikter", "Toccata" har inte tryckts om [Karlström 5002]. S. 23-25 med en dramatext av Kyrklund; "ur Komedi för narr och ensemble", som inte tryckts om. Även med tre dikter av E. E. Cummings i översättning av Erik Lindegren.
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 6,22
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm: Författarcentrum, 1969. (8) s. Vikt folder. Stukad vid nedre hörn. 20 x 11 cm.[#\138411].
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 6,22
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBonniers 1956. 74 s. Originalupplaga. Trådhäftad. Delvis slarvigt uppskuren, ett par sidor med små revor i övre kant. Tunt tuschstreck på bakre omslag. 18 x 13 cm.*Omslag av Arne Jones.[#\129613].
EUR 23,55
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1969. Originalupplaga. 18x13,5 cm. 70, (4, 4 blanka) s. Häftad med omslag av Arne Jones. Ryggen något blekt. Ett svagt vertikalt veck i främre omslagets inre marginal. Omslaget med mindre hörnveck samt ett par riss överst på bakre panelen. Dedikation till författarens förläggare Gerard Bonnier: "Gerard / Handslag -- till dig / min gode inspiratör / och en liten blomma till Peggy [ tecknad blomma med texten Rödsippa (sällsynt)] / från tillgivne vännen Axel".
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 7,25
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBonniers 1956. 74 s. Originalupplaga. Trådhäftad. Förhandsexemplar med stämpel på försättsblad och etikett på främre omslag. Exlibris. 18 x 13 cm.*Omslag av Arne Jones.[#\19666].
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 7,25
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBonniers 1947. Andra upplagan. 74 s. Omslag och marginalteckningar av Arne Jones. Trådhäftad. 18 x 13 cm.*Debutbok.[#\4158].
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 8,29
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm: Författarcentrum, 1969. (8) s. Vikt folder. 20 x 11 cm.[#\133469].
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 8,29
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBonniers 1947. 74 s. Omslag och marginalteckningar av Arne Jones. Trådhäftad. Namnteckning B. o. A-L. Norman på försättsblad. 18 x 13 cm.*Debutbok.[#\5369].
EUR 18,84
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloAlbert Bonniers Förlag, Stockholm 1966. 150, (1) sidor. Häftad. Något nött omslag. Illustrerad av Stig Claesson.
EUR 28,26
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1966. Originalupplaga. 18,5x15 cm. 150, (1, 1 blank) s. Häftad med omslagsteckning av Slas. Omslaget samt nedre marginalen av sista bladet med spår av skadedjursangrepp. Några svaga fläckar på omslaget. Dedikation skriven av både Liffner och Slas till Karl Vennberg: "Karl / med vänskap / Axel / och från Slas".
Editore: The Society
Da: Kennys Bookstore, Olney, MD, U.S.A.
Condizione: Very Good. 1948. Paperback. 8vo. Irish local history pamphlet. Illustrated. Covers a little worn otherwise a good copy. . . . . Books ship from the US and Ireland.
Editore: The Society
Da: Kennys Bookstore, Olney, MD, U.S.A.
Condizione: Very Good. 1949. paperback. 8vo. Irish local history pamphlet. Illustrated. Covers a little worn otherwise a good copy. . . . . Books ship from the US and Ireland.
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 13,47
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBonniers. 1962. 71 s. Originalupplaga. Trådhäftad. Exlibris. 18 x 13 cm.[#\19667].