Lingua: Svedese
Editore: Nationalmuseum med Prins Eugens Waldemarsudde, 2012
ISBN 10: 9171008365 ISBN 13: 9789171008367
Da: Pangloss antikvariat & text., Visby, Svezia
EUR 4,73
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSoft cover. Condizione: Very Good. Nationalmuseum (utställningskatalog 667), 2012. Trådhäftad, med öppen rygg. Uppskavd yta om ca 3x2 cm i främre omslagets nederkant, i övrigt mycket gott skick, men utgallrat biblioteksexemplar med biblioteks ex libris och utgallringsstämpel på främre omslagets insida, i övrigt inga fler biblioteksattribut. 95 s. Rikligt illustrerad, delvis i färg ISBN 978-91-7100-836-7.
Lingua: Svedese
ISBN 10: 9171008683 ISBN 13: 9789171008688
Da: Pangloss antikvariat & text., Visby, Svezia
EUR 8,51
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSoft cover. Condizione: Very Good. Stockholm Nationalmuseum med Prins Eugens Waldemarsudde, 2016. Hft. Rygghuvudet aningen tilltryckt. Främre omslagets hörn lätt veckade/tilltryckta, i övrigt ett fräscht exemplar I gott skick, men OBS! exlibris (Riksutställningar Biblioteket) på främre omslagets insida, med dito biblioteks utgallringsstämpel, i övrigt inga biblioteksattribut. Opaginerad: ca [200] s. Parallell text på svenska och engelska. Rikligt illustrerad i färg. ISBN 978-91-7100-868-8.
Editore: Nationalmuseum (Sweden), Stockholm, Sweden, 2011
ISBN 10: 9174240927 ISBN 13: 9789174240924
Da: Mullen Books, ABAA, Marietta, PA, U.S.A.
Softcover. Color illustrated wraps. 255 pp., over 200 illustrations in color and BW. (Text in Swedish, summary in English.) The exhibition features over 200 works from the 16th century to the present day. The works, mostly from the Nationalmuseum's Collection, illustrate how views of sexuality, virtue and morality have changed over the centuries. The exhibition includes art rarely seen by the public before, including correspondence between two Swedish artists, Johan Tobias Sergel and Carl August Ehresvard. (from WorldCat dot org). VG, with small tear and smaller gouge at corner of front lower spine and cover.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 11,35
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, dek. omslag med flikar, dikret notering av förvärvsdatum. Fint skick. Stockholm, Nationalmuseum, 2013. 4:o. 31 x 23,3 cm. 144 sid. Rikligt illustrerad med bl. a. helsidesbilder i färg. Med personregister. Utgiven för en utställning på Konstakademien 13 juni-3 november 2013. - - - Innehåll: "Livet är en fest. Carl Larsson bland folk och fä" av Martin Olin, "Carl Larsson och konstnärskolonin i Grez" av Torsten Gunnarsson, "Carl Larsson och kvinnoporträtten" av Görel Cavalli-Björkman, "En outhärdlig far" av Per I. Gedin. - - - (Nationalmusei utställningskatalog 669.).
Hardcover. Condizione: VG. White boards with black stamped lettering. 159 pp. BW illustrations. Dawid (Björn Dawidsson, born 1949) is one of Sweden's leading contemporary photographers, known far beyond the country's borders for his abstract, avant-garde photography. (First Search) Text in Swedish.
EUR 14,19
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFöreningen för Svensk Undervisningshistroia, Uppsala 1992. 252 sidor, häftad. Bra skick. (Årsböcker i Svensk undervisningshistoria 172).
EUR 14,19
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloMakadam förlag, Göteborg 2004. 263, (1) sidor. Häftad. Gott skick.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 17,03
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, omslag med illustration synlig genom ett utstansat fönster. Stockholm, Nationalmuseum, 2005. 8:o. 338 sid. Rikligt illustrerad, huvudsakligen i färg. Litteraturförteckning och konstnärsregister. / Summary in English (7 pp.). Utställning på Nationalmuseum, Stockholm, 22/9 2005-8/1 2006. - - - Innehåll: "Holländsk guldålder" (Porträttmålare, Historiemåleri, Genremåleri, Vanitasskildringar och stilleben, Landskapsmåleri, Marinmåleri, Arkitektur och perspektivmåleri, Haarlem, Stillebenmålare), "Att beskriva världen - teckningar från holländsk guldålder" (Det holländska landskapet, Holland i världen, Rembrandt, Rembrandts elever, Vardagslivet), "Kulturförbindelser mellan Holland och Sverige" (Bilden av den svenska naturen, Porträtt, porträttörer och samlare, Bruksmiljöer och nederländska industriidkare i Sverige, Holland och Sverige i arkitekturen, Holländska konstnärer i Sverige), "De äldre holländska mästarna på Statens Museum for Kunst", "Holländska teckningar i Ashmolean Museum". - - - (Nationalmusei utställningskatalog 645.) - - - [Contents, NB in Swedish, with a 7-page Summary in English of the entire book: "Dutch Golden Age" (Portrait painters, History painting, Genre painting, Vanitas depictions and still lifes, Landscape painting, Marine painting, Architecture and perspective painting, Haarlem, Still life painters), "Describing the world - drawings from the Dutch Golden Age" (The Dutch landscape, Holland in the world, Rembrandt, Rembrandt's pupils, everyday life), "Cultural connections between Holland and Sweden" (The image of Swedish nature, Portraits, portraitists and collectors, Industrial environments and Dutch industrialists in Sweden, Holland and Sweden in architecture, Dutch artists in Sweden), "The older Dutch masters at the Statens Museum for Kunst", "Dutch Drawings in the Ashmolean Museum".].
Editore: Nationalmuseum, 126, 2017
ISBN 10: 9171008721 ISBN 13: 9789171008725
Da: Moraine Books, Ruovesi, Finlandia
EUR 134,02
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSoftcover. Condizione: Fine. Text in English. 208 pp. Illustrated. Published on the occasion of the exhibition Hundred years of Finnish design. From the Rafaela & Kaj Forsblom collection, 20 June - 29 October 2017, Nationalmuseum design at Kulturhuset Stadsteatern, Stockholm. Overall nice condition. Some scratches on the covers.