Mailis stensman (66 risultati)

- Rilegato
Da: Books From California, Simi Valley, U.S.A.Books From California
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Buono
EUR 4,47
EUR 4,33 spedizioneSpedito in U.S.A.Quantità: 1 disponibili
hardcover. Condizione: Good. Condizione sovraccoperta: Includes dust jacket. Book shows minor shelf & handling wear. Pages are clean but show paper yellowing/wear on their edges. Text and pictures remain intact and unmarred. Good reading copy.

Editore: Bokforlaget Arena 1999
Da: BoundlessBookstore, Wallingford, Regno UnitoBoundlessBookstore
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato - Buono
EUR 3,58
EUR 8,08 spedizioneSpedito da Regno Unito a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCondizione: Good. Light wear to boards. Content is clean. Good DJ with little wear.
Editore: Norst 1995
- Brossura
Da: antikvariat sacher, Malmö, Sveziaantikvariat sacher
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Molto buono
EUR 14,16
EUR 14,50 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrellohft. Condizione: Very Good.
Editore: Apel
- Rilegato
Da: antikvariat sacher, Malmö, Sveziaantikvariat sacher
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Ottimo
EUR 14,16
EUR 14,50 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloimo. Condizione: Fine.
- Brossura
Da: antikvariat sacher, Malmö, Sveziaantikvariat sacher
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Ottimo
EUR 7,08
EUR 14,50 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrellohft. Condizione: Fine. stort format.

Editore: [ENGLISH: - - - "Lennart Rodhe as a Textile Artist", in Swedish, beautifully illustrated hardbound book with pictorial dustjacket, published for an exhibition in 1995. Very fine.] 1995
- Rilegato
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 9,44
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörlagets präglade klotband, läckert dek. skyddsomslag. Mycket fint skick. Stockholm, Norstedts förlag, [1995]. 8vo. 142 sid. Med förteckning över textila verk i urval, utförda av Handarbetets Vänner eller Kasthall. Utgiven i samband med en utställning 5 maj-30 juli 1995 på Waldemarsudde. - - - (Utställningskatalog 33:95.) - - -… "Lennart Rodhe as a Textile Artist", in Swedish, beautifully illustrated hardbound book with pictorial dustjacket, published for an exhibition in 1995. Very fine.
Editore: Thamis 2021
- Rilegato
Da: antikvariat sacher, Malmö, Sveziaantikvariat sacher
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Come nuovo
EUR 16,99
EUR 14,50 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloinb. Condizione: As New.
Editore: Themis 2021
- Rilegato
Da: antikvariat sacher, Malmö, Sveziaantikvariat sacher
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Come nuovo
EUR 17,94
EUR 14,50 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloinb. Condizione: As New.
Editore: Themis 2021
- Rilegato
Da: antikvariat sacher, Malmö, Sveziaantikvariat sacher
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Come nuovo
EUR 17,94
EUR 14,50 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloinb. Condizione: As New.
Altre immagini- Rilegato
Da: Mullen Books, ABAA, Marietta, U.S.A.Mullen Books, ABAA
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 40,23
EUR 11,27 spedizioneSpedito in U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Hardcover. Gray stamped cloth boards with black spine lettering. 94 pp. Mainly color illustrations. English translation by William Jewson. VG- light staining to front cover.
Editore: Norst 1995
- Rilegato
Da: antikvariat sacher, Malmö, Sveziaantikvariat sacher
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Ottimo
EUR 21,24
EUR 14,50 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloimo. Condizione: Fine.

Hans Krondahl. Textila verk. [Omslagstitel=] Textilkonstnär.
(KRONDAHL, Hans) (1929-2018) - Mailis Stensman & Tonie Lewenhaupt
Editore: [ENGLISH: - - - A richly illustrated book about Swedish textile artist Hans Krondahl (1929-2018), hardbound with pictorial dustjacket. Fine.] 2018
- Rilegato
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 16,99
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörlagsband, dek. skyddsomslag. Stockholm, Carlssons i samarbete med Prins Eugens Waldemarsudde, 2009. 8:o. 96 sid. Rikligt illustrerad i färg. Uppsatser samt utställningslista med 58 verk. Utgiven för en utställning på Prins Eugens Waldemarsudde 7 februari-19 april 2008 och Malmö konstmuseum 28 maj-16 augusti 2009. - - - (Walde…marsuddes utställningskatalog, 91:09.) - - - A richly illustrated book about Swedish textile artist Hans Krondahl (1929-2018), hardbound with pictorial dustjacket. Fine.

Siri Derkert 1888-1973. Malmö konsthall 2 juli-15 augusti 1976.
(DERKERT, Siri) (Stockholm 1888-1973) - Eje Högestätt & Mailis Stensman (red.)
Editore: [ENGLISH: - - - Illustrated catalogue in Swedish for a Siri Derkert exhibition at Malmö konsthall in 1976. With 311 catalogue entries. Stapled as issued, pictorial wrappers. Very fine.] 1976
- Brossura
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 16,99
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloKlammerhft., dek. omslag. Gott skick. Malmö, Malmö konsthall, 1976. 8:o. 40 sid. Illustrerad. Katalog med 311 utställningsnummer. (Malmö konsthall katalog nr 14.) - - - Illustrated catalogue in Swedish for a Siri Derkert exhibition at Malmö konsthall in 1976. With 311 catalogue entries. Stapled as issued, pictorial wrappers. Ver…y fine.
Editore: Apel 1990
- Rilegato
Da: antikvariat sacher, Malmö, Sveziaantikvariat sacher
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Ottimo
EUR 23,60
EUR 14,50 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloinb. Condizione: Fine.
Editore: Apel 1990
- Rilegato
Da: antikvariat sacher, Malmö, Sveziaantikvariat sacher
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Ottimo
EUR 23,60
EUR 14,50 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloinb. Condizione: Fine.

Editore: [ENGLISH: - - - A book about Swedish sculptor Ingemar Svensson. Richly illustrated. Pictorial wrappers. Very fine.]
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 9,44
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, dek. omslag. Fint skick. Älmhult, Edition Apel, 1992. 96 sid. Rikt fotoillustrerad. Monografi om skulptören Ingemar Svensson. (Apoteksbolagets konstförenings årsskrift nr. 9.).

Editore: [ENGLISH: - - - Monograph devoted to Swedish textile artist Sten Kauppi (1922-2002). Saltsjöbaden 1997. Large 8vo. With approx. 236 illustrations, 80 of which in colour. Pictorial wrappers with flaps. Very fine.] 2002
- Brossura
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 18,88
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, dek. omslag med flikar. Fint skick. Saltsjöbaden, Edition Apel, 1997. Stor 8:o. 208 sid. Med c. 236 illustrationer varav 80 i färg. Många av de svartvita bilderna är i litet format och ackompanjerar det biografiska avsnittet. Med litteraturförteckning. Omfattande monografi om Sten Kauppis "50-åriga mannagärning inom text…ilkonsten", utgiven i anslutning till en utställning på Waldemarsudde. - - - Monograph devoted to Swedish textile artist Sten Kauppi (1922-2002). Saltsjöbaden 1997. Large 8vo. With approx. 236 illustrations, 80 of which in colour. Pictorial wrappers with flaps. Very fine.

- Rilegato
- Firmato
Da: Powell's Bookstores Chicago, ABAA, Chicago, U.S.A.Powell's Bookstores Chicago, ABAA
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 29,50
EUR 5,77 spedizioneSpedito in U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Hardcover. Condizione: Used-Very Good. First. Cloth, no dj. Signed with an original drawing by Hydmna-Vallien on half-title. Minor shelf wear overall. Else a nice, clean copy.

- Rilegato
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 18,88
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Almlöfs förlag, 2012. 29,5x24,5 cm. 171, (1) s. Rikt illustrerad. Förlagets pappband med tryckt skyddsomslag. Förlagsny.

Stockholm skulptur triennal 1998-99. [Nummer på ryggen:] 2, dvs triennalens period 2 (18 juli till 4 oktober 1998).
Engblom, Sören & Millroth, Thomas & Sandström, Sven & Stensman, Mailis (red.)
- Rilegato
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 13,22
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörlagets dek. pappband. Gott skick. Stockholm, Skulpturens hus / Almlöfs förlag, 1998. 30 x 19 cm. 32 s. Rikt illustrerad. Konstnärerna som presenteras på varsitt uppslag är Gunilla Bandolin, Bianca Maria Barmen, Erik Dietman, Stina H Ebers, Stina Ekman, Monika Larsen Dennis, Ebba Matz, Takashi Naraha, Torsten Ridell, Annika Sv…enbro, Anna Tegeström Wolgers.
Stockholm Skulptur Triennal 1998. [Nummer på ryggen:] 1, dvs triennalens period 1 (18 april till 5 juli 1998).
Engblom, Sören & Millroth, Thomas & Sandström, Sven & Stensman, Mailis (red.)
- Rilegato
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 13,22
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörlagets dek. pappband. Mycket fint exemplar. Stockholm, Skulpturens hus / Almlöfs förlag, 1998. 30 x 19 cm. 32 s. Rikt illustrerad. Konstnärerna som presenteras på varsitt uppslag är Brita Carlens, Irina Gebuhr, Enno Hallek, Lars Olof Loeld, Miakel Lundberg, Agnes Monus, Torsten Renqvist, Carl Fredrik Reuterswärd, Vassil Simit…tchiev och Ingemar Svensson.
Stockholm Skulptur Triennal 1998-99. [Nummer på ryggen:] 3, dvs triennalens period 3 (17 oktober 1998 till 6 januari 1999).
Engblom, Sören & Millroth, Thomas & Sandström, Sven & Stensman, Mailis (red.)
- Rilegato
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 13,22
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörlagets dek. pappband. Mycket fint exemplar. Stockholm, Skulpturens hus / Almlöfs förlag, 1998. 30 x 19 cm. 32 s. Rikt illustrerad. Konstnärerna som presenteras på varsitt uppslag är Roger Andersson, Ernst Billgren, Lars Englund, Eva Lange, Lone Larsen, Christian Partos, Klas Göran Tinbäck, Susanne Torstensson, Elisabeth Weste…rlund, Martin Wickström och Fredrik Wretman.
Editore: Edition Apel 1992. 1992 1992
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 10,86
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello23,5x22,5 cm. 95 s. Illustrerad. Förlagsband.

Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 8,50
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloDek. förlagsband i gott skick. Proveniens: Bengt Lagerkvist (1926-2013), regissör och manusförfattare, upphovsman till flera serier älskade TV-program om konst i Sveriges Television: Konstalmanackan, Konstverk berättar och Konstpaus. Han var son till Pär och Elaine Lagerkvist, tvillingbror till Ulf. (En liten tryckt etikett läng…st bak i boken anger proveniensen.) Stockholm, Sveriges Allmänna Konstförening, 1982. 4:o. 24,5 x 21,7 cm. 176 sid. Illustrerad. Innehåll: "Konsten i det öppna rummet" (stadens offentliga utomhuskonst) av Sven Sandström, "De slutna rummen" (den offentliga inomhuskonsten) av Beate Sydhoff och "Konsten i underjorden" (=tunnelbanan) av Mailis Stensman. - - - (Sveriges Allmänna Konstförening, 91.).

Lingua: Inglese
Editore: Stockholm: SV Search AB, 1991. 1991
- Rilegato
- Prima edizione
Da: Antiquariat Im Seefeld / Ernst Jetzer, Zürich, SvizzeraAntiquariat Im Seefeld / Ernst Jetzer
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Ottimo
EUR 44,89
EUR 35,00 spedizioneSpedito da Svizzera a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCondizione: Sehr gut. Erstausgabe. English translation: William Jewson. 94 pp., quarto, cloth, with colour ill., text in Swedish and English. Sprache(n)/language(s): en, seVery good condition.

Atti Johansson.
(JOHANSSON, Atti) (Jukkasjärvi 1917-2003 Ed, Sollefteå) - Barbro Björk & Mailis Stensman & Barbro Werkmäster
Editore: [ENGLISH: Illustrated monograph about radical and enviromentalist Swedish artist Atti Johansson (1917-2003). Publisher's boards, very fine.] 2003
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 18,88
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloDek. förlagsband. Fint skick. Sundsvall, Sundsvalls museum, 2007. 8:o. 80 s. Rikt illustrerad, till stor del i färg. Med engelsk Summary, litteraturförteckning, biografi och författarpresentationer. Texter av Barbro Björk, Erik Beckman, Barbro Werkmäster, Atti Johansson, Kirsten Thorup, Mailis Stensman. Konstnären Agda Teresia E…ufemia (Atti) Johansson levde i Sollefteå. Hennes konstnärskap bygger i stor omfattning på miljön och den förstörelse den utsatts för. Ett av de verk hon skapat är den 65 meter långa målningen i Dragonskolan i Umeå, som skapades som ett ifrågasättande till huruvida maskinerna ska styra människan eller tvärtom. "Atti Johansson målade med avsikt och ärende. Det handlade om att bevara skogen, om att skydda miljön, om datorerna som hotade livet och kvinnorna som var utsatta. Hon målade uppåt väggarna och slog följe med Don Quijote. Slogs han mot väderkvarnar såg Atti Johansson jättar att kämpa emot. Hennes konst är ofta realistisk, som fotografiska förstoringar, stora former; här och var kan den påminna om Bror Hjorth men är mycket personlig. [.] Rötterna hade hon i Kiruna, bland nio syskon, pappa var gruvarbetare, mamma skomakardotter från Sundsvall. Färgen var förstås röd, rödaste politiskt rött. Ur det föddes henne engagemang. Hon hade redan ställt ut när hon kom in på konstskola i Köpenhamn. Färdigutbildad slog hon sig ned i Sollefteå; det blev den plats kring vilken hennes värld rörde sig." Två år efter hennes död arrangerade Sundsvalls museum en utställning med hennes konst, senare visad i Umeå och Sollefteå. På den följde föreliggande monografi: Barbro Björk, intendent på Sundsvalls museum och initiativtagare till både utställning och monografi, skriver en inledning, Barbro Werkmäster skildrar Atti Johanssons konstnärliga väg och Mailis Stensman hennes många offentliga verk. Insprängt finns ett par dikter av Erik Beckman, en av Kirsten Thorup. Allt rikligt illustrerat, både med bilder av de stora offentliga verken och det stafflimåleri hon använde som kontrast och skiss.
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 8,50
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloNorstedts Förlag, Stockholm 1995. 140, (1) sidor, inbunden med skyddsomslag. 30,5x24,5 cm. Illustrerad. Främre fria försättblad saknas. Något nött.

Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 11,33
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloKlammerhft., dek. omslag. Fint skick. Örnsköldsvik, Örnsköldsviks kommun, 1980. 8:o. 36 sid. Illustrerad i svartvitt. Bror Marklund bodde på Lidingö men trivdes bäst i sitt ateljéhus i Funäsdalen. Denna ateljé skänkte Bror till Örnsköldsviks kommun och den flyttades till Örnsköldsvik efter hans bortgång. Han skänkte även skisser… och stora och små gipsmodeller, litografier, och arbetsverktyg till kommunen. Denna skrift utgavs med anledning av att Marklunds verkstad öppnades som museum. - - - (Örnsköldsviks museums småskriftserie, 4.).

Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 11,33
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloDek. förlagsband i mycket fint skick. Stockholm, Statens konstråd, 1987. Stor 8:o. 224 sid. Rikt illustrerad, delvis i färg. Med register. / With Summary in English: "Art is on the way to becoming everyone's-" Public Art Agency Sweden 1937-1987. Historik över Statens konstråd, en svensk statlig myndighet under Kulturdepartemente…t som verkar för att konsten blir ett naturligt och framträdande inslag i samhällsmiljön genom att myndigheten beställer och förvärvar god samtidskonst till statens byggnader och andra lokaler. / History of "Public Art Agency Sweden", which explores and develops the interaction between contemporary art and public space.
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 9,44
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloEdition Apel, Apelhult 1992. 95 sidor. Förlagsband. 22x23 cm. Mycket gott skick.