Oswald gösta (27 risultati)
Editore: Atlantis 1995. 1995 1995
- Rilegato
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 13,67
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
306 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Fint exemplar.
Editore: Nirstedts 2019. 1946 2019
- Rilegato
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 16,49
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
90 (1) s. Förlagets pappband. Fint skick. (N/L:s poesibibliotek) Debutboken i nyutgåva. Obviously.
Editore: Stockholm 1969 1969 1969
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 15,08
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
392 s. Illustrerad. Häftad, ouppskuren.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 18,85
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Stockholm; Bonniers, 1963. 242, (4) s. Häftad med vikomslag. Omslag av Arne Jones. Bakre omslag med ett minimalt riss samt en obetydlig fläck. Utgiven med inledning och kommentarer av Birgitta Holm.
Editore: Bonniers 1964. 1964 1964
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 16,49
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Andra upplagan. 172 s. Häftad. Ryggen blekt. Främre omslag med reva. I övrigt gott skick. Med ett långt förord av Birgitta Holm.
Editore: Bonniers 1946. 1946 1946
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 16,49
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Första upplagan. 92 s. Häftad. Omslagen delvis gulnade och lite fläckat. Ryggen lite nött med fläck och läsränder. I övrigt gott skick. Debutboken.
Editore: Stockholm 1963 1963 1963
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 16,49
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Första upplagan. 244 s. Häftad. Delvis ouppskuren. Utgiven med inledning och kommentarer av Birgitta Holm.
Editore: Stockholm 1963 1963 1963
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 16,49
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Första upplagan. 244 s. Häftad. Utgiven med inledning och kommentarer av Birgitta Holm.
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, , SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 11,78
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Bonniers, Stockholm 1966. 313, (1) sidor, häftad. Blekt rygg. Omslag av Arne Jones.
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, , SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 14,14
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1963. Originalupplaga. 242, (5) sidor, häftad. Mycket gott skick.

Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 23,56
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Stockholm; Bonniers, 1949. Originalupplaga. 20x12 cm. 133, (1) s. Häftad med tryckt omslag. Omslag av Arne Jones. Det överdimensionerade omslaget är något veckat i nedre marginalerna. Ett par obetydliga prickar på bakre omslag. Fint ex.

Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 23,56
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Stockholm; Bonniers, 1951. Posthum originalupplaga. 19,5x13 cm. 289, (1) s. Häftad med tryckt omslag. Omslag av Arne Jones. Ouppskuren. Det överdimensionerade omslaget är aningen veckat i nedre marginalerna. Fint ex.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 23,56
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Stockholm; Bonniers, 1946. Originalupplaga. 19,5x13 cm. 88, (2, 2 blanka) s. Häftad med tryckt omslag. Mestadels ouppskuren. En obetydlig fläck på ryggen och en liten triangelformad bokhandelsstämpel på bakre omslag. Det överdimensionerade omslaget är aningen veckat i nedre marginalerna. Fint ex. Författarens debut.
Editore: Atlantis 2000. 2000 2000
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 24,51
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
307; 463 s. Förlagsband med skyddsomslag (2 vol). Fint skick. Under redaktion av Birgitta Holm och med inledning av Birgtta Trotzig.
Editore: Nirstedts 2019. 1946 2019
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 25,92
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
90 (1) s. Förlagsband. Förlagsny. (N/L:s poesibibliotek) Debutboken i nyutgåva. Obviously.
Editore: Bonniers 1949. 1949 1949
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 27,33
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Första upplagan. 134 s. Häftad, omslaget aningen nött i kanterna, huvudsakligen bra. Namnteckning.
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SveziaAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 10,37
EUR 30,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
En bok tillägnad bårhuset som också är livets hus. Bonniers 1966. 314 sid. Trådhäftad. Ojämnt gulnat omslag. Namnteckning på främre försättsblad. 21 x 13 cm.[#\26488].
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SveziaAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 10,37
EUR 30,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Försök till en monografi med särskild hänsyn till den spekulativa mystiken. Visby, Stockholm, april-nov. 1946. Bonniers 1963. 242,(5) s. Trådhäftad. 21 x 13 cm.*Omslag av Arne Jones.[#\19102].
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, , SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 18,85
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1946. Originalupplaga. 91 sidor. Häftad. Gott skick. Debuten.
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SveziaAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 12,44
EUR 30,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
En bok tillägnad bårhuset som också är livets hus. Bonniers 1966. 314 sid. Trådhäftad. Blekt rygg. 21 x 13 cm.[#\19100].
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SveziaAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 12,44
EUR 30,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
En bok tillägnad bårhuset som också är livets hus. Bonniers 1966. 314 sid. Trådhäftad. Ojämnt gulnat omslag. 21 x 13 cm.[#\26153].
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SveziaAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 15,55
EUR 30,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Peter Sergius. En privatmans vedermödor utgiven av Gösta Oswald med noter och appendices av författaren. Bonniers 1964. 170 s. Trådhäftad. 21 x 13 cm.*Boken utkom första gången 1949.[#\121636].
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SveziaAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 15,55
EUR 30,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Peter Sergius. En privatmans vedermödor utgiven av Gösta Oswald med noter och appendices av författaren. Bonniers 1964. 170 s. Trådhäftad. Ouppskuren. Smutstitelblad missfärgat av tidningsurklipp. 21 x 13 cm.*Boken utkom första gången 1949.[#\21767].
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SveziaAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 15,55
EUR 30,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Utgiven av Gösta Oswald. Bonniers 1949. 134 s. Trådhäftad, nött omslag. 21 x 13 cm.*Under pseudonymen Peter Sergius.[#\66154].

Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 28,28
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Första upplagan. Häftad, tryckta omslag i brunt och rött. Gott skick. Stockholm, Albert Bonniers förlag, 1946. 8:o. 92 sid.
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SveziaAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 18,66
EUR 30,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
En bok tillägnad bårhuset som också är livets hus. Utgiven av Jörel Sahlgren Oswald. Bonniers 1951. 290 s. Originalupplaga. Trådhäftad. Gulnad rygg med fläck. 19 x 13 cm.[#\27592].
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SveziaAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 20,74
EUR 30,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
En bok tillägnad bårhuset som också är livets hus. Utgiven av Jörel Sahlgren Oswald. Bonniers 1951. 290 s. Originalupplaga. Trådhäftad. 19 x 13 cm.[#\1302].