Runnquist åke (86 risultati)
Lingua: Inglese
Editore: Jonathan Cape, LONDON 1957
- Rilegato
- Prima edizione
Da: Shadetree Rare Books, Chatham, U.S.A.Shadetree Rare Books
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato - Molto buono
EUR 8,93
EUR 5,16 spedizioneSpedito in U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHardcover. Condizione: Very Good. First Edition. Very Good pictorial hardcover. Binding solid and pages clean. A bit of soiling to cover. 224 pages. Very nice copy.

Editore: Jonathan Cape 1957
- Rilegato
Da: World of Rare Books, Goring-by-Sea, Regno UnitoWorld of Rare Books
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato - Buono
EUR 8,32
EUR 5,58 spedizioneSpedito da Regno Unito a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCondizione: Good. 1957. No Edition Remarks. 224 pages. Illustrated dust jacket over illustrated paper covered boards. Pages remain clear with minimal tanning and foxing, mild to end-papers and text-block edges. Minor pencil marking to front free end-paper. Binding remains firm. Boards have moderate edge-wear with bumping to corn…ers and rubbing to surfaces. Mild crushing to spine ends. Book has a slight forward lean. Unclipped jacket has moderate edge-wear with chips, tears and creasing. Laminate is peeling in places.
Editore: Forum 1962
- Brossura
Da: antikvariat sacher, Malmö, Sveziaantikvariat sacher
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Molto buono
EUR 3,28
EUR 14,50 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrellohft. Condizione: Very Good.
Editore: Bonn 1952
- Rilegato
Da: antikvariat sacher, Malmö, Sveziaantikvariat sacher
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Molto buono
EUR 4,69
EUR 14,50 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloimo. Condizione: Very Good.
Editore: Forum 1967
- Brossura
Da: antikvariat sacher, Malmö, Sveziaantikvariat sacher
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Molto buono
EUR 6,10
EUR 14,50 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrellohft. Condizione: Very Good.
Lingua: Svedese
Editore: Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1965
- Rilegato
Da: Quiet Companion, Tacoma, U.S.A.Quiet Companion
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato - Quasi ottimo
EUR 13,39
EUR 6,07 spedizioneSpedito in U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHardcover. Condizione: Near Fine. Condizione sovraccoperta: Very Good. Green boards with gold titles and decorations (pic of horse). corners sharp, binding tight and strong, pages clean and unmarked, except side edges have yellowish stain. Dj is pictorial, has chips and tears along top edge.
Lingua: Inglese
Editore: Albert Bonniers Forlag, Stockholm 1955
- Rilegato
Da: NWJbooks, Lancaster, U.S.A.NWJbooks
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Ottimo
EUR 26,79
EUR 8,67 spedizioneSpedito in U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHardcover. Condizione: Fine. No Jacket. Gilt lettering & front cover horse on yellow & tan cloth covered boards. 4to, 266pp. Swedish text, 24 illustrations.
Editore: Bonn 1965
- Rilegato
Da: antikvariat sacher, Malmö, Sveziaantikvariat sacher
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Come nuovo
EUR 8,44
EUR 14,50 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloinb. Condizione: As New. Barndomslandet.

- Rilegato
Da: Antiquariat Armebooks, Frankfurt am Main, GermaniaAntiquariat Armebooks
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato - Molto buono
EUR 2,15
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Germania a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Gebundene Ausgabe. Condizione: Gut. 155 Seiten Schneider - 1. Auf. 1977 : Runnquist - gb . Gr. NF-00VJ-RRNO Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 500.

Editore: n.p. (privately published), N.P. 1958
Da: Oak Knoll Books, ABAA, ILAB, NEW CASTLE, U.S.A.Oak Knoll Books, ABAA, ILAB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 13,39
EUR 7,37 spedizioneSpedito in U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrellosewn, stiff paper wrapers. small tall 8vo. sewn, stiff paper wrapers. 39+(1) pages. Presentation on half title page: "Merry Christmas.the author." Limited to 600 copies, not for sale. A "guide to an invented book-world." Parodies: a bibliophile enthuses over his "four-cornered friends," "tips and observations for critics," and t…wo others. Covers faded.
- Brossura
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 9,38
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1959. 26x18,5 cm. 257-352 s. Häftad med tryckt omslag. Rygghuvudet obetydligt tilltryckt. En liten skrynkla på ryggen och två lätta skrapmärken på främre snittet. Fint ex. Innehåller bl. a.: Margit Abenius: Stina Aronson. Några minnen / Vladimir Nabokov: Systrarna Vane. Novell / Staffan Olzon: Bartók i Ameri…ka. Vila / Georg Svensson: En svensk Philobiblon (om Viktor Johansson: Försvar för boksamlaren) / Birgitta Trotzig: "Den korsfäste, honom som jag såg. Den heliga Birgittas uppenbarelser / Recensioner av bl. a. K. A. Svenssons "Vilhelm Ekelund i samtal och brev 1932-1949) (Sven Lindqvist), Sven Lindqvists "Hemmaresan" (Göran Palm), samt Italo Calvinos "Klätterbaronen" (Bo Carpelan). This literary magazine contains the first Swedish translation of Nabokov's short story "The Vane Sisters".

Editore: London: Jonathan Cape 1959
- Rilegato
Da: BookLovers of Bath, Peasedown St. John, Regno UnitoBookLovers of Bath
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato - Molto buono
EUR 15,50
EUR 17,38 spedizioneSpedito da Regno Unito a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHardback in Dust Wrapper. Condizione: Very Good. Condizione sovraccoperta: Very Good. Condition Notes: Dust wrapper nicked at the head of the upper panel; Hardback. Dust wrapper over matching pictorial boards; Measures 10¾" x 7¾" (1.2 kg); pp 214; Preface by John Hislop; Contains: Colour plates; Colour frontispiece; || The book…is on the shelf, ready to be appropriately packed, and posted from the pastoral paradise of Peasedown St. John, Bath, by a real bookseller in a real book shop - with my personal guarantee and beady eye on the Consumer Contracts Regulations. REMEMBER! Buying my copy means the book shop Jack Russells get their supper! My Book #184081 ||.
Editore: Jonathan Cape, London 1959
Da: Cotswold Internet Books, Cheltenham, Regno UnitoCotswold Internet Books
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 8,88
EUR 16,22 spedizioneSpedito da Regno Unito a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloReprint. Binding tight dust jacket a little worn at edges Used - Very Good. VG hardback in VG dust jacket Used - Very Good. VG hardback in VG dust jacket.
Editore: Cape, London 1957
- Prima edizione
Da: Cotswold Internet Books, Cheltenham, Regno UnitoCotswold Internet Books
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 10,98
EUR 16,22 spedizioneSpedito da Regno Unito a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFirst edition. Binding tight; dust jacket very worn at edges, with tears & small loss; laminate film on dj deteriorating. Used - Good. VG hardback in Fair price-clipped dust jacket Used - Good. VG hardback in Fair price-clipped dust jacket.

Editore: Jonathan Cape 1959
Da: Cotswold Internet Books, Cheltenham, Regno UnitoCotswold Internet Books
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 11,21
EUR 16,22 spedizioneSpedito da Regno Unito a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloReprint. With an Introduction By John Hislop. Illustrated card boards, pages neat & well kept. Dust jacket not price clipped; some damage to jacket on top and bottom edges, with tears and small loss on top edge. Used - Very Good. VG hardback in Poor dust jacket Used - Very Good. VG hardback in Poor dust jacket.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,50
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1956. 26x19 cm. 329-416 s. Häftad med tryckt omslag. Ett litet pennstreck på främre omslag. Fint ex. Innehåller bl. a. Italo Calvino: Avantguardister i Mentone. Novell. I översättning av Karin Alin, samt med en kortare text av henne om författaren / Guido Cavalcanti: Tre sonetter. Tolkade och introducerade a…v Evert Taube / Ulla-Britta Lagerroth: Ida Bäckmann och Selma Lagerlöf. En påtvingad vänskap / Sven Stolpe: En tysk kritiker (Ernst Robert Curtius) / Kai Laitinen: Diktonius som finsk lyriker.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,50
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1957. 26x19 cm. 841-936 s. Häftad med tryckt omslag. Några svaga fläckar på bakre omslag. Fint ex. Innehåller bl. a. Albert Camus: Närmast intill havet / C. G. Bjurström: Albert Camus och hans romaner / Ingemar Hedenius: Oidipus på Kolonos. Essay / J. Viktor Johansson: Singoalla i bokhistorisk belysning / Go…ttfried Benn: Tre dikter, tolkade av Johannes Edfelt.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,50
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1953. 26x18,5 cm. 561-648 s. Häftad med tryckt omslag. Svag fläck på främre omslag. Fint ex. Innehåller bl. a. Gunnar Ekelöf: Fem dikter / Tage Aurell: Informatorns ankomst. Novell / John Hayward: Dylan Thomas / Reidar Ekner: De besatta. Noter till en roman av Djuna Barnes / Birger Christoffersson: Ande och…dikt. Om linjen i Sven Stolpes essayistik.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,50
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1955. 26x18,5 cm. 81-160 s. Häftad med tryckt omslag. Omslaget aningen solkat. Fint ex. Innehåller bl. a. Frank O'Connor: Mitt Oidipuskomplex (novell) / Margareta Suber: Frieri. Novell / Petter Bergman: Vinterpromenad (dikt) / Åke Gustafsson: Åsnans död eller Sherlock Holmes som biolog / Per Wästberg: Livet…en ceremoni (om Eduard Graf von Keyserling).
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,50
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1955. 26x18,5 cm. 161-240 s. Häftad med tryckt omslag. Främre omslaget aningen solkat. Fint ex. Innehåller bl. a. Jules Supervielle: Han som kom på söndagarna (novell) / Paul Andersson: De fyra rösternas prolog / Thomas Mann: Heinrich von Kleist / Carl Keilhau: Modernistdebatten i Norge.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,50
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1951. 26x18,5 cm. 729-808 s. Häftad med tryckt omslag. Rygghuvudet aningen nött samt ett svagt hörnveck upptill på främre omslag. Bra ex. Ur innehållet: Pär Lagerkvist: ur "Myten om människorna" / Åke Janzon: Samtida med Pär Lagerkvist / Fritiof Nilsson Piraten: Vänner emellan / T. S. Eliot: Huckleberry Finn….
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,50
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1957. 26x19 cm. 561-648 s. Häftad med tryckt omslag. Några obetydliga fläckar på främre omslag. Främre omslag och de två första bladen med litet hörnveck nedtill. Fint ex. Innehåller bl. a. Carl Fehrman: Alfred Vestlunds parodiska konst / Göran Printz-Påhlson: Skummet på diktens läppar. Studie i Erik Lindegr…ens tolkning av Saint-John Perses lyrik / Åke Runnquist: Glömda succéser. Gustaf Ericsson, "Mannen som du dödat" / Jörgen Elgström: Krut för döda kråkor / Joze Hudecek: Skyskrapan (novell).
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,50
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1954. 26x18,5 cm. 409-504 s. Häftad med tryckt omslag. Ryggen obetydligt nött. Fint ex. Innehåller bl. a. Fyrtiotalet idag: dikter av Erik Lindegren, Karl Vennberg, Werner Aspenström, Stig Carlsson, Axel Liffner, Stig Sjödin och Ragnar Thoursie / Lars Gyllensten: Havets frukter. Novel / Mårten Edlund: Spansk… novell. Novell / Sven Alfons: Helena Schjerfbeck.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,50
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1954. 26x18,5 cm. 241-328 s. Häftad med tryckt omslag. Litet veck på ryggen. Fint ex. Innehåller bl. a. Gunnar Ekelöf: Antipoem / William Sansom: En promenad på landet. Novell / Bertil Malmberg: Sex nordiska män. Tal vid minnesfesten i Lund / Tor Bonnier: Vilhelm Ekelund och hans förläggare / Avigdor Arikha:… Kain -- Noak -- Abraham. Israels nya litteratur.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,50
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1955. 26x18,5 cm. 80, viii s. Häftad med tryckt omslag. Svag fläck på främre omslag. Bakre omslag med ett par små prickar samt ett vikmärke vid övre hörnet. Innehåller bl. a. Samuel Beckett: En text för ingenting / C. G. Bjurström: Samuel Beckett / Elisabeth Tykesson: Nästa: Venus. En orientering i science f…iction / P. G. Wodehouse: Resans mål.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,50
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1955. 26x18,5 cm. 80, viii s. Häftad med tryckt omslag. Främre omslaget aningen solkat. Fint ex. Innehåller bl. a. W. H. Auden: Under Sirius. Dikt i tolkning av Kjell Espmark / Pierre Gascar: Katten. Novell / Bertil Malmberg: En silhuett (om kalendern "Litterärt album") / Peter Hallberg: Laxness och filmen /… Viveka Heyman & Margareta Axelsson: Lyrikdebuter.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,50
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1955. 26x18,5 cm. 241-320 s. Häftad med tryckt omslag. Liten nagg vid rygghuvudet. Fint ex. Innehåller bl. a. Bengt Anderberg: Galna Anna / Shirley Ann Grau: Den svarte fursten (novell) / Harald Åström: H. C. Andersen och Albert Bonnier / Bernt Erikson: Andersens sagor.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,50
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1960. 26x18,5 cm. 88, viii s. Häftad med tryckt omslag. Fint skick. Liten nagg vid ryggfoten och en fläck på nedre snittet. Ur innehållet: Östen Sjöstrand: Försoningslära. En diktsvit / Heinrich Böll: Makulatorn / Salvatore Quasimodo: Poeten och politikern / Richard Wilbur: Fem dikter. I svensk tolkning av G…öran Printz-Påhlson.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,50
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1960. 26x18,5 cm. 345-440 s. Häftad med tryckt omslag. Fint skick. Ur innehållet: Folke Isaksson: Hemliga slagfält. Johannes Edfelts lyrik / Elsa Grave: Blommor och djur / Nils Antoni: Hamlet. En psykologisk studie / Wolfgang Schwerbrock: Tidskritik i tysk roman.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,50
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1959. 26x18,5 cm. 97- 176 s. Häftad med tryckt omslag. Genomgående hörnveck upptill. Ur innehållet: Eugène Ionesco: Som en oriflamme / Folke Isaksson: Sju dikter / J.W. von Goethe: Ur Väst-östlig divan. Tolkning av C.-F. Palmstierna / Carl Fehrman: De lärde i litteraturen.