EUR 3,78
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrellopock. Condizione: Very Good.
EUR 11,80
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloimo. Condizione: Fine.
Editore: Sthlm, 1975
Da: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Svezia
EUR 12,27
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloimo. Condizione: Very Good.
EUR 7,08
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloinb. Condizione: Very Good. ngt nött hfr.
Editore: [ENGLISH: Lists Swedish crime novels, detective stories etc. published 1901-1954. With index of titles, list of pseudonymes etc. Includes translations from foreign languages.], 1954
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 11,33
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, dek. omslag. Exlibris: Kurt Winberg. Stockholm, Bibliotekens bokförmedling, 1954. 8:o. 96 s. Med titelregister. Illustrerad.
Editore: Stockholm 1964. 1964, 1964
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 10,86
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello(2), 16 s. + 157 s. fotoill. Förlagets klotband med trasigt och tejplagat skyddsomslag. Namnteckning på främre omslag. Försättsbladet med tillskrift och inklistrat foto på Skandiabanken.
Editore: Bibliotekens bokförmedling 1943., 1943
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 15,11
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello32 s. + 2 s. kartor + karta på bakre omslag Klammerhäftad.
Lingua: Svedese
Editore: Bibliotekens Bokförmedling, 1947
Da: Gurra's Books, Hemse, Svezia
Prima edizione Copia autografata
EUR 29,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSoft cover. Condizione: Good. No Jacket. 1st Edition. Cover slightly worn and darkened, esp back and back-strip. Slightly loose from spine. Cocked. Soft creases to some pages. Owner's name on half-title page. Underlining in title page. #453 of 650 printed copies. Signed by author. 8vo. 317 p. Swedish. Signed by Author(s).
EUR 11,80
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloOskar Eklunds Bokförlag, Stockholm 1951. Andra reviderade upplagan. 575 sidor + planscher, inbunden. Gott skick.
EUR 11,80
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBok och Bild, Stockholm 1975. 368 sidor, inbunden med skyddsomslag. Något nött omslag. Illustrerad.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 16,05
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörlagets grå klotband, dek. skyddsomslag i färg. Mycket fint exemplar. Proveniens: idéhistorikern m. m. Sten G. Lindberg. Stockholm, Bibliotekens Bokförmedling, 1964. Stor 8:o. 16 s. + 80 planschblad tryckta på båda sidor.
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 8,31
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörteckning över detektivromaner på svenska språket utgivna 1901-1954 med titel- och pseudonymregister. Bibliotekens bokförmedling, Stockholm 1954. 95 s. Trådhäftad. Enstaka tillägg i bläck. Namnteckning på titelbladet. Lätt nött rygg. 17,5 x 11 cm.[#\116831].
Editore: Stockholm 1950., 1950
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 27,38
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello67 (1) s. Illustrerad. Häftad. Illustratör: Britt-Marie Höglund.
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 10,39
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloNågot om modern svensk frimärkstillverkning och några filatelistiska motivområden. Bok och Bild 1975. 368 s. Rikt illustrerad. Förlagets röda klotband med lätt kantnött skyddsomslag. 23 x 16 cm.[#\117492].
Da: Centralantikvariatet, Stockholm, Svezia
EUR 26,44
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCondizione: Very Good. Stockholm, Bibliotekens bokförmedling, 1964. 4:o. (2),+ 158,+ (2) s. Rikt illustrerad med fotografier i sv/v. Småsolkigt förlagsklotband. Dedikation till ?Margit? från Sigurd. De 157 fotografierna föreställer hötorget innan och efter ombyggnationen på 1960-talet. Fotografier med bildtext på både svenska, engelska och tyska. Hardcover / Hardback.