Editore: [ENGLISH: - - - "In Léger's studio. Léger, Ozenfant, Adrian-Nilsson [GAN], Carlsund, Clausen, Lorentzon, Erik Olson, Christian Berg and the Halmstad group before the Halmstad group", in Swedish, essays and 114 catalogue entries, richly illustrated, partly in colour. Pictorial wrappers, As new.]
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 20,71
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, dek. omslag i färg. Nyskick. Halmstad, Mjällby konstgård, Halmstadgruppens museum, 1994. 4:o. 212 sid. Rikt illustrerad, delvis i färg. Utställning 10 juli-2 oktober 1994. Katalog om 114 nummer. Textinnehåll i urval: "Gösta Adrian-Nilsson - granne till Léger", "Mötesplats Académie Moderne 1924", "Livet i Paris 1924", "Ozenfant - lärare på Académie Moderne 1925", "Två okända Carlsundmålningar", "Waldemar Lorentzon åter i Paris 1925-26", "Trion Carlsund-Clausen-Erik Olson", "Trion Carlsund-Erik Olson-Christian Berg", "Paris-Halmstad", "Cercle et Carré", "Art Concret - Intervju med Jean Hélion", "Konkretistfiaskot på Stockholmsutställningen 1930", "Stellan Mörner berättar", "Halmstadgruppen". - - - "In Léger's studio. Léger, Ozenfant, Adrian-Nilsson [GAN], Carlsund, Clausen, Lorentzon, Erik Olson, Christian Berg and the Halmstad group before the Halmstad group", in Swedish, essays and 114 catalogue entries, richly illustrated, partly in colour. Pictorial wrappers, As new.
Editore: [ENGLISH: - - - Catalogue from a retrospective exhibition of Bazaine held at Halmstad and Stockholm (Sweden) and Copenhagen (Denmark) in the autumn of 1992. In Swedish. Sewn as issued. As new.], 1992
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 15,06
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, dek. omslag i färg. Nyskick. Halmstad 1992. 8:o. 88 s. Rikt illustrerad, till stor del i färg. Utställning på Mjellby Art Centre, Halmstad (12 juli-20 september), Millesgården, Stockholm (15 oktober-15 november), och Charlottenborg, Köpenhamn (19 november-13 december 1992). Innehåll: "Jean Bazaine - alltid på väg" av Jean Pierre Greff, "Bazaine i ljuset" av Beate Sydhoff, "Besök hos Bazaine" av Gunnar Bråhammar, "Möte med Jean Bazaine" och "Jean Bazaine - en odyssé genom ljuset" av Viveca Bosson, "Att måla - exercice de la peinture " av Jean Bazaine, "Biografi" av Jean Pierre Greff, samt förteckningar över separatutställningar och monumentalverk, och en katalogdel som förtecknar 46 verk.
Editore: [ENGLISH: - - - "The transformed dream. Paris, Copenhagen, Halmstad. Scandinavian 1930s surrealism and some of its sources in Paris", NB in Swedish and Danish, illustrated 280-page exhibition catalogue with essays, pictorial wrappers, as new.], 1930
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 26,36
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, dek. omslag. Nyskick. Köpenhamn / Halmstad, Kunstforeningen / Mjellby Art Centre, 1997. 4:o. 26 x 21 cm. 144 / 136 sid. Tête-bêche-bok på svenska & danska, läsbar på de olika språken från varsitt håll. Utställning på Kunstforeningen i København 1 mars-11 maj 1997 och Mjellby Art Centre, Halmstadgruppens museum, Halmstad, 25 maj-13 juli 1997. - - - (Innehåll:) "Viveka Bosson: Den förvandlade drömmen", "Den internationale Kunstudstilling i København 1935, Kubisme-Surrealisme. Kritik af ejler bille (Uddrag, Linien nr 10, 15 febr. 1935.)", "Katalogdel med reproduktioner av utställningens internationella verk samt insprängda korta texter", "Elisabet Haglund: I Monsieur K:s underliga värld. Victor Brauners konst i mitten av 30-talet", "Ragnar von Holten: Surrealismen och bildkonsten, en översikt", "Villads Villadsen: Kredsen omkring Bjerke-Petersen: Carlsson, Freddie, Kernn-Larsen, Elsa Thoresen. Udrag af 'Surrealismen får fodfeste i Danmark'", "Gösta Adrian-Nilsson: Wilhelm Freddie", "Vilhelm Bjerke-Petersen: Virkelighedens former i min kunst", "EjlerBille: Vilhelm Bjerke-Petersen. (Fra Vilhelm Bjerke-Petersen, en retrospektiv udstilling, Silkeborg Kunstmuseum 1986.)", "Erik Olson: Til minde af Vilhelm Bjerke-Petersen (Fra Vbp, retr. udst., Silkeb. KM)", "José Vovelle: Samtal med Rita Kernn-Larsen", "José Vovelle: Intervju med Elsa Thoresen. (Svar på ett brev med frågeformulär)", "Citater fra Bjerke-Petersens 'Surrealisme' (1934)", "Pontus Grate: Eric Grate i Paris 1924-34", "Christian Berg", "Katalog: Förteckning på de utställda verken", "(Del 2:) 'Halmstadgruppen'", "Maria Wine: 'Till Halmstadgruppen'", "Artur Lundkvist: Surrealisterna från Halmstad (1939)", "Stellan Mörner: Från Dada till Dali", "José Vovelle: Paris-Köpenhamn: ursprunget till Halmstadgruppens surrealistiska engagemang", "José Vovelte: Minotauros metamorfoser hos L. J. Jordaan och Erik Olson", "José Vovelle: Halmstadgruppen i det surrealistiska äventyret", "Utdrag ur brev från Erik Olson 1933-36 (om kontakten med surrealisterna i Paris och Köpenhamn)". - - - "The transformed dream. Paris, Copenhagen, Halmstad. Scandinavian 1930s surrealism and some of its sources in Paris", NB in Swedish and Danish, illustrated 280-page exhibition catalogue with essays, pictorial wrappers, as new.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 18,83
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloDek. förlagsband i fint skick. Halmstad 2005. 8:o 156 sid. Illustrerad. Förlagets illustrerade pappband. Med Jan Torsten Ahlstrands dedikation till Hans Eklund. Utställning 29 maj-28 augusti 2005. Bokens innehåll: "Det förlorade paradiset. En resa genom Légers konst och liv" av Viveka Bosson (Ungdomsåren, 1909-1914, 1914-1920, 1920-1924, Rörelse, modern dans och film, Académie moderne, Léger och muren, 1927-1940, 1940-1945 - Léger i New York, Paris 1945-1955), "Fernand Léger - en nordisk målare" av Brigitte Hedel-Samson samt "Léger och Skandinavien" av Jan Torsten Ahlstrand. Med biografi och förteckning över utställda verk.
EUR 55,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCouverture rigide. Condizione: Très bon.
Editore: Lund, Skissernas Museum 1995. 1995, 1995
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 16,48
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello26x21 cm. 269, (3) s. Rikt illustrerad. Förlagsband.
Editore: [ENGLISH: - - - "Erik Olson. Works on Paper 1927-1933", in Swedish. Richly illustrated in colour. Publisher's pictorial boards. Limited to just 400 numbered copies. Inscribed by the author.], 1933
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 23,54
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloDek. förlagsband. Dedikation till Louise Lyberg. Stockholm, Galerie Bel'Art, 2018. 8:o. 96 sid. Tryckt på fint papper, rikt illustrerad i färg. Upplagan begränsad till 400 numrerade exemplar. Utställning 20 oktober-17 november 2018 av verk ur Viveka Bossons samling.
Editore: [ENGLISH: - - - "Erik Olson. Works on Paper 1927-1933", in Swedish. Richly illustrated in colour. Publisher's pictorial boards. Limited to just 400 numbered copies. New.], 1933
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 23,54
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloDek. förlagsband. Förlagsny. / New. Stockholm, Galerie Bel'Art, 2018. 8:o. 96 sid. Tryckt på fint papper, rikt illustrerad i färg. Upplagan begränsad till 400 numrerade exemplar. Utställning 20 oktober-17 november 2018 av verk ur Viveka Bossons samling.
EUR 14,12
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloMjellby konstmuseum, 2005. 156 sidor. Förlagsband. 22,5x21,5 cm. Illustrerad. Gott skick. Texter: Viveka Bosson, Karolina Peterson, Brigitte Hedel-Samson, Jan Torsten Ahlstrand.
EUR 14,12
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSkissernas museum, Lund 1995. 269, (3) sidor. Förlagsband. 27 x 21 cm. Signerad av Bosson och Bråhammar.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 18,83
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSöndrum i Halland. Klammerhft., dek. omslag. Gott skick. Halmstad, Mjellby konstgård, 1998. 8:o. 48 sid. Illustrerad i färg.
Editore: [ENGLISH: - - - Published in conjuction with a GAN-exhibition in Halmstad, Sweden in 2002, focusing on the period 1914-1932. In Swedish. Richly illustrated in colour. Publisher's boards. New.], 2002
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 33,89
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloDek. förlagsband i fint skick. Förlagsny i nyskick. Halmstad 2002. 8:o. 160 s. Rikt illustrerad i färg. Utställning på Mjellby Konstgård / Halmstadgruppens Museum 5 maj-4 augusti 2002. Innehåll: "GAN- Den store outsidern i svensk modernism" av Jan Torsten Ahlstrand, "Möten med GAN. Ur bröderna Axel och Erik Olsons dagböcker och brev" av Viveka Bosson, "GAN 1920-1930. Några glimtar genom den 'Gyllene Bokens' prisma" av Viveka Bosson, "Möte med GAN:s konst" av Kent Belenius, "Biografi i årtal" av Jan Torsten Ahlstrand, samt katalog, som förtecknar 66 nummer måleri, skulptur, teckningar, collages, akvareller, gouacher och textil.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Danimarca
EUR 11,71
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloMjellby Konstmuseum/Halmstadgruppens Museum, Halmstad 2005. Kvadratisk 8vo. 156 sider. Orig. kafrtonbind. Pæn med lettere brugsspor. * Tekst på svensk.
EUR 60,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCouverture rigide. Condizione: Comme neuf. Complet des lithographies.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Danimarca
EUR 13,78
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloMjellby Konstmuseum/Halmstadgruppens Museum, Halmstad 2004. Kvadratisk 8vo. 191 sider. Orig. kartonbind. Pæn men med lettere brugsspor.
Editore: Stiftelsen Halmstadgruppen 2012. 2009, 2012
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 59,78
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloAndra upplagan 24,5 x 30 cm. 263 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagets illustrerade pappband. Liten fläck på övre snitt, fint exemplar i övrigt.
Data di pubblicazione: 2004
Da: Antikvariat Röde Orm, Göteborg, Svezia
EUR 28,24
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloMjellby Konstmuseum / Halmstadgruppens Museum.2004.Förlagets dekorerade pappband. 191 sidor. Illustrerad. Boken är i mycket gott skick.
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 20,71
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloLéger, Ozenfant, Adrian-Nilsson, Carlsund, Clausen, Lorentzon, Erik Olson, Christian Berg samt Halmstadsgruppen före Halmstadsgruppen. Mjällby konstgård / Halmstadgruppens museum den 10 juli - 2 oktober 1994. 212 s. Rikt illustrerad. Trådhäftad. 26 x 21 cm.[#\32966].
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Danimarca
EUR 55,12
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHalmstad Group Foundation, Halmstad 2009. Oblong 4to. 255 pages. Orig. illustrated boards.
Editore: [ENGLISH: - - - Richly illustrated with photographs, partly in colour. Foreword by Jan Torsten Ahlstrand. Unnumbered copy of a special edition limited to 100 + XV copies, signed by the three authors and with a signed litograph by C O Hultén. Publisher's boards, pictorial dustjacket, in a slipcase. Very fine. Provenance: Swedish art historian Hans Eklund (1921-2018). About the studios of the following artists: (France:) Arp, Bazaine, Bissiére, Beaudin, Braque, Calder, Carlsund, Chagall, Robert Delaunay, Sonia Delaunay, Dewasne, Dubuffet, Dufy, Ernst, Estève, Giacometti, Gilioli, Gleizes, Gromaire, Guardigli, Hélion, Ipousteguy, Jacobsen, Elvire Jan, Lacasse, Le Corbusier, Fernand Léger, Nadja Léger, Le Moal, Lhôte, Lurcat, Manessier, Matisse, 2018
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 70,61
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloOnumrerat exemplar av bibliofilupplagan (100 + XV exemplar), signerad av de tre författarna samt med en signerad originallitografi av C O Hultén. Dek. förlagsband i färg, i ett skjutfodral med monterat titeletikett. Gott skick. Proveniens: Museimannen och konsthistorikern Hans Eklund (1921-2018). Lund, Skissernas Museum i Lund, 1995. 4:o. 272 sid. Med register. Rikt fotoillustrerad, delvis i färg. Förord av Jan Torsten Ahlstrand. Innehåll: "Upplevelser i franska konstnärsateljéer. En odyssé i några stora mästares kölvatten", "Ateljébesök i Mexiko", "När vi ser blir vi lyckliga. Konstnärsbesök i Afrika", "Utblickar mot öst och väst". - - - Om följande konstnärer: (Frankrike:) Arp, Bazaine, Bissiére, Beaudin, Braque, Calder, Carlsund, Chagall, Robert Delaunay, Sonia Delaunay, Dewasne, Dubuffet, Dufy, Ernst, Estève, Giacometti, Gilioli, Gleizes, Gromaire, Guardigli, Hélion, Ipousteguy, Jacobsen, Elvire Jan, Lacasse, Le Corbusier, Fernand Léger, Nadja Léger, Le Moal, Lhôte, Lurcat, Manessier, Matisse, Matta, Melano, Miró, Nevelson, Olson, Ozenfant, Marta Pan, Pillet, Suzanne Roger, Niki de Saint-Phalle, Schöffer, Soulages, Survage, Tinguely, Tutundjian, Ubac, Vasarely, Vieira da Silva, Villon, (Mexiko:) Anguiano, Berdecio, Camarena, Cueva del Rio, Eppens, Goeritz, Guerrero-Galvan, Leal, Méndez, Mérida, Morado, O'Gorman, O'Higgins, Orozco, Rivera, Santillan, Siqueiros, Tamayo, Xochitiotzin, Zalce, (Afrika:) Ahyi, Achinike, Barry, Dawson, Diedhiou, Diop, Diop, Grillo, Ibra Tall, Lattier, Nwoko, Ogundele, Olatunde, Onobrakpeye, Ouassa, Seck, Souza, Twins Seven-Seven, Susan Wenger, Wuma, Yao, (Öst - Väst:) Andronov, Bondzin, Kerbel, Muchina, Moore, Paolozzi, Zamkov.