Editore: CWK Glerups Forlag, Lund, 1971
Da: Henry Stachyra, Bookseller, Stillwater, MN, U.S.A.
Soft cover. Condizione: Poor. 173pp., (iii). Bound in original soft covers. Exterior is very worn, though binding is sound. Small, minor stains to inside covers, a small number of leaves and to hinges, the latter of which seems to be because of old binding glue. Exterior of covers also admit to heavier staining. A good working copy only Size: 8vo - over 7¾ - 9¾" tall. Book.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 9,41
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloLund, 1969. 25,5x17,5 cm. 82-100 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Liten fläck överst på bakre omslag. Fint ex. Dedikation: "Docent Bernt Olsson med hjärtligt tacksam hälsning / Allan A-n".
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 9,41
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloLund, 1959. 24x17,5 cm. 35-45 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Främre omslaget aningen solkat samt med ett svagt hörnveck nedtill.
Editore: Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokforlag, Stockholm, 1949
Da: Henry Stachyra, Bookseller, Stillwater, MN, U.S.A.
Soft cover. Condizione: Fair. xxxii, 318pp. Body of text is in Swedish. There is also a 19 page English summary of the volume at the end. Samlingar och Studier till Svenska Kyrkans Historia utg. av Hilding Pleijel, Lund. Volume partially unopened. Bound in original wrappers which admit to being quite worn, including small chips and short tears and some light to medium soiling and mild spotting. Several ink-stamps to volume, which is ex-library. Several minor dings and creases to extremities of volume, including to a small number of pages. Aside from a few small spots to interior, text is clean. Binding is sound. A good working copy. SCARCE Size: 8vo - over 7¾ - 9¾" tall. Book.
EUR 7,06
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSvenska Bibelsällskapet, 1967. 274 s. [1] sidor + 8 planschblad. Häftad. Gott skick.
EUR 9,41
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloLund 1959. 188 sidor.Häftad. Omslag med nagg. (Bibliotheca Theologiae Practicae 10).
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 18,83
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloLund; Gleerups, [1963]. 22,5x14,5 cm. 250 s. Grönt halvklotband (blindpressad signatur "K. O.", för Karin Olsson, på bakre pärm) med förgylld ryggtitel och marmorerade pärmpapper. Omslaget medbundet. Fint ex.
EUR 11,77
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloLund 1971. 174 sidor. Häftad. Gott skick. (Bibliotheca Theologiae Practicae 25).
EUR 11,77
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloGleerups, Lund 1963. 250 sidor. Häftad.
EUR 11,77
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloLiber Läromedel, Lund 1975. 107 sidor.Häftad. Gott skick.
EUR 14,12
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloDrätselkammaren, Eslöv 1961. 310, [1] sidor. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 23,54
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloEslöv; Eslövs nya tryckeri, 1961. 21,5x15 cm. 310, (1, 1 blank) s. Illustrerad. Osignerat grönt halvfranskt band med titel- och författaretikett i rött resp. svart skinn, grått linne på pärmarna. Omslaget medbundet. Ryggen något blekt. Fint ex. Gåvotillskrift: "Biskop Anders Nygren med tacksamhet från Eslövs församling och dess kyrkoråd med anledning av orgelinvigningen i Västra Sallerup den 3/4 1965.".
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 10,36
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloEtt psalmperspektiv. Särtryck ur Svensk Teologisk Kvartalskrift. Lund 1975. Sid. 107-114. Klammerhäftad. 25,5 x 17,5 cm.[#\63711].
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 10,36
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBidrag till frågan om Hedborns psalmdiktning. Särtryck ur Svensk Teologisk Kvartalskrift (Årgång 26, 1960). Lund (u.å.). Sid. 88-100. Klammerhäftad. 25,5 x 17,5 cm.[#\63702].
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 10,36
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSärtryck ur Svensk Teologisk Kvartalskrift, Lund (1956). Sid. 1-14. Klammerhäftad. 25,5 x 17,5 cm.[#\63712].
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 10,36
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloEtt tema i svensk psalmdiktning sedan 1819. Särtryck ur Svensk Teologisk Kvartalskrift. Lund 1975. Sid. 61-70. Klammerhäftad. 25,5 x 17,5 cm.[#\63701].
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 10,36
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSärtryck ur Linköpings Stifts Julbok 1953, Linköping 1953. Sid. 63-78. Klammerhäftad. 23 x 15 cm.[#\63707].