Bent irve (29 risultati)

- Rilegato
Da: Antiquariat Dr. Rainer Minx, Bücherstadt, Zeuthen, , GermaniaAntiquariat Dr. Rainer Minx, Bücherstadt
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 15,00
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Germania a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
4°, OPpd.. Katalog zur Ausstellung.. 72 S. mit zahlr. Abb., dreisprachig, gutes Expl. Sprache: Englisch Gewicht in Gramm: 550.

Editore: Kunstbogklubben, Copenhaden, Demark 1985
- Rilegato
Da: THE BOOK BROTHERS, CHATHAM, ON, CanadaTHE BOOK BROTHERS
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Molto buono
EUR 16,01
EUR 9,10 spedizioneSpedito da Canada a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Hardcover. Condizione: Very Good. Condizione sovraccoperta: Very Good. Very good condition (see picture) Beautiful art book, Text in Dannish.Very minor edgewear on the spine bottom and one corner of dustjacket.
Editore: Denmark 1986 1986
- Rilegato
Da: ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art, Calabasas, CA, U.S.A.ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art
Contatta il venditoreVenditore con 3 stelleCondizione: Usato
EUR 26,35
EUR 5,63 spedizioneSpedito in U.S.A.Quantità: 1 disponibili
This richly illustrated yearbook highlights Danish exhibits and artists. This thorough exploration captures the artistsÆ of today. There are several hundred articles describing emerging Danish artists and exploring composition, art theory, and trends in the Danish art world. Museums, galleries, and art associations have provided… detailed information on painting, sculpture, and arts and crafts in Denmark. Index of artists and index of exhibition venues where each individual artist exhibited and the medium in which they work., Danish, Year1986, Illust. B/Wapp. 400, Illust. Colorapp. 200, ISBN 8772480203, Code 4009. DANSK KUNST 86 & 92 ALSO AVAILABLE. Hardbound, Not in perfect condition., Index. Pages 375, Size 10 1/2öx 8 1/2ö.

- Brossura
Da: Mullen Books, ABAA, Marietta, PA, U.S.A.Mullen Books, ABAA
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Buono
EUR 26,79
EUR 11,26 spedizioneSpedito in U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Softcover. Red paper wraps, unpaginated, many BW illus. Text is in Danish and English. Issued in conjunction with a 1981 exhibition of these drawings and sketches by Danish artist Svend Wiig Hansen (1922-1997). With an introduction by Hans Peter Jensen, a tribute poem by Bent Irve, a chronology, and many examples of Hansen's wor…k.
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, , SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 11,25
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Carlsson Bokförlag, Stockholm 1999. 72 sidor, förlagsband med skyddsomslag. 27x21,5 cm. Illustrerad. Bra skick.

- Brossura
Da: Antiquariat Bookfarm, Löbnitz, GermaniaAntiquariat Bookfarm
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 11,99
EUR 40,00 spedizioneSpedito da Germania a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
111 S. Ehem. Bibliotheksexemplar mit Signatur und Stempel. GUTER Zustand, ein paar Gebrauchsspuren. Ex-library with stamp and library-signature. GOOD condition, some traces of use. M01310 87-7551-035-9 da Gewicht in Gramm: 550.
Editore: Den Danske Radeerforening 1973
- Brossura
Da: McBook, Freiburg, , GermaniaMcBook
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 32,00
EUR 32,00 spedizioneSpedito da Germania a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Condizione: gebraucht. 25 S. und 45 Kunstdruckseiten, broschiert, guter Zustand. Versand mit der Deutschen Post oder DHL. Rechnung liegt bei.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DanimarcaVangsgaards Antikvariat Aps
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 10,34
EUR 29,44 spedizioneSpedito da Danimarca a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Fr. G. Knudtzons Bogtrykkeri, København 1992. Kvadratisk 8°. Upagineret. Heftet med orig. omslag og smudsomslag. Pæn.
Altre immagini- Brossura
Da: Moraine Books, Ruovesi, FinlandiaMoraine Books
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato - Molto buono
EUR 26,79
EUR 35,51 spedizioneSpedito da Finlandia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Soft Cover. Condizione: Very Good. Text in Danish. 111 pp. Former owner's name in the title page. Moderate shelf wear.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DanimarcaVangsgaards Antikvariat Aps
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 11,71
EUR 29,44 spedizioneSpedito da Danimarca a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Kunstbogklubben/Forlaget Palle Fogtdal, København 1993. 4°. 274 sider. Rigt illustreret i s/h og farver. Orig. hellærredsbind med smudsomslag. Som ny.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DanimarcaVangsgaards Antikvariat Aps
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 11,71
EUR 29,44 spedizioneSpedito da Danimarca a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Kunstbogklubben/Forlaget Palle Fogtdal, København 1984. 4°. 351 sider. Rigt illustreret i s/h og farver. Orig. hellærredsbind med smudsomslag. Ryggen lidt falmet.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DanimarcaVangsgaards Antikvariat Aps
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 11,71
EUR 29,44 spedizioneSpedito da Danimarca a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Kunstbogklubben/Forlaget Palle Fogtdal, København 1985. 4°. 351 sider. Rigt illustreret i s/h og farver. Orig. hellærredsbind med smudsomslag.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DanimarcaVangsgaards Antikvariat Aps
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 11,71
EUR 29,44 spedizioneSpedito da Danimarca a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Kunstbogklubben/Forlaget Palle Fogtdal, København 1990. 4°. 376 sider. Rigt illustreret i s/h og farver. Orig. hellærredsbind med smudsomslag. Som ny.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DanimarcaVangsgaards Antikvariat Aps
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 11,71
EUR 29,44 spedizioneSpedito da Danimarca a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Kunstbogklubben/Forlaget Palle Fogtdal, København 1991. 4°. 296 sider. Rigt illustreret i s/h og farver. Orig. hellærredsbind med smudsomslag. Som ny.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DanimarcaVangsgaards Antikvariat Aps
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 11,71
EUR 29,44 spedizioneSpedito da Danimarca a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Kunstbogklubben/Forlaget Palle Fogtdal, København 1986. 4°. 351 sider. Rigt illustreret i s/h og farver. Orig. hellærredsbind med smudsomslag. Ryggen lidt falmet.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DanimarcaVangsgaards Antikvariat Aps
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 11,71
EUR 29,44 spedizioneSpedito da Danimarca a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Kunstbogklubben/Forlaget Palle Fogtdal, København 1988. 4°. 392 sider. Rigt illustreret i s/h og farver. Orig. hellærredsbind med smudsomslag. Som ny.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DanimarcaVangsgaards Antikvariat Aps
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 11,71
EUR 29,44 spedizioneSpedito da Danimarca a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Kunstbogklubben/Forlaget Palle Fogtdal, København 1987. 4°. 374 sider. Rigt illustreret i s/h og farver. Orig. hellærredsbind med smudsomslag. Som ny.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DanimarcaVangsgaards Antikvariat Aps
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 11,71
EUR 29,44 spedizioneSpedito da Danimarca a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Kunstbogklubben/Forlaget Palle Fogtdal, København 1992. 4°. 296 sider. Rigt illustreret i s/h og farver. Orig. hellærredsbind med smudsomslag. Som ny.
Att teckna med kniv i handen. Tom Krestensen.
KRESTENSEN, TOM - FRANZÉN, LARS-OLOF, BENT IRVE, SUNE ÖRNBERG.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DanimarcaVangsgaards Antikvariat Aps
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 13,78
EUR 29,44 spedizioneSpedito da Danimarca a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Carlsson Bokförlag, Stockholm 1999. 72 sider. Gennemillustreret i s/h og farver. Orig. kartonbind med smudsomslag. Lette brugsspor.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DanimarcaVangsgaards Antikvariat Aps
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 13,78
EUR 29,44 spedizioneSpedito da Danimarca a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Forlaget Falcon, København 1994. 4°. Rigt illustreret i s/h og farver. 112 sider. Orig. illustreret kartonbind. Pæn.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DanimarcaVangsgaards Antikvariat Aps
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 17,23
EUR 29,44 spedizioneSpedito da Danimarca a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
I kommission hos Per Kofod, København 1987. 4to. Illustreret med fotos i s/h og farver. 191 sider. Orig. hellærredsbind med smudsomslag. Lærredet en smule støvet langs kanterne. Lette brugsspor.
Elsa Nielsen. Akvarel - tegning - grafik.
NIELSEN, ELSA - IRVE, BENT, PETER MICHAEL HORNUNG & TORBEN WEIRUP.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DanimarcaVangsgaards Antikvariat Aps
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 17,23
EUR 29,44 spedizioneSpedito da Danimarca a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Redigeret af Bodil Kaalund. Rhodos Internationalt Forlag for Videnskab og Kunst, København 2005. 4to. 87 sider. Illustreret i s/h og farver. Orig. kartonbind.
Elsa Nielsen. Akvarel - tegning - grafik.
NIELSEN, ELSA - IRVE, BENT, PETER MICHAEL HORNUNG & TORBEN WEIRUP.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DanimarcaVangsgaards Antikvariat Aps
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 17,23
EUR 29,44 spedizioneSpedito da Danimarca a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Redigeret af Bodil Kaalund. Rhodos Internationalt Forlag for Videnskab og Kunst, København 2005. 4to. 87 sider. Illustreret i s/h og farver. Orig. kartonbind.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DanimarcaVangsgaards Antikvariat Aps
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 20,67
EUR 29,44 spedizioneSpedito da Danimarca a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Brøndums Forlag, København 1975. Illustreret i s/h og med et grafisk arbejde i farver. Upagineret. Heftet med orig. omslag. Pæn, med få men lette brugsspor. * Signeret af Seppo Mattinen.

- Rilegato
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DanimarcaVangsgaards Antikvariat Aps
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 48,23
EUR 29,44 spedizioneSpedito da Danimarca a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Med 10 litografier af Jørgen Brynjolf. Stamattina, København 1969. Indlagt i orig. kassette. Kassetten med en del kantslitage og brugsspor, men litografierne pæne. Vedlagt illustreret kort med digtete "Julenat" af Bent Irve, signeret af Brynjolf. * Trykt i 250 eksemplarer, nummereret 1-250, samt 15 eksemplarer, nummereret HC. De…tte eksemplar er nummer 30. Trykt på Zerkall bøttekarton. Signeret af Jørgen Brynjolf og Bent Irve.

- Brossura
Da: Der-Philo-soph, Viersen, NRW, GermaniaDer-Philo-soph
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato - Ottimo
EUR 9,60
EUR 89,00 spedizioneSpedito da Germania a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Gr.8° Broschiert. Condizione: Sehr gut. Buchrücken und Einband an den Ecken und Kanten leicht berieben / bestoßen. Sonst sehr ordentlich - sauber, fest und vollständig. 111 pp., ill. Dänisch 500g.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DanimarcaVangsgaards Antikvariat Aps
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 27,56
EUR 29,44 spedizioneSpedito da Danimarca a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Brøndums Forlag, København 1975. Illustreret i s/h og med et grafisk arbejde i farver. Upagineret. Heftet med orig. omslag. Velholdt. * Signeret af Seppo Mattinen.

Editore: Kunstbogklubben, Kobenhaven 1988
- Rilegato
Da: Foggy Mountain Books, Oakdale, TN, U.S.A.Foggy Mountain Books
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato - Molto buono
EUR 174,12
EUR 4,33 spedizioneSpedito in U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Hardcover. Condizione: Very Good. Condizione sovraccoperta: Very Good. Black cloth, gilt spine title. 1988. Danish language. Light wear. Firmly bound. Crisp, bright, unmarked pages. Light edge wear to dust jacket. No tears. Very Good condition.

Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DanimarcaVangsgaards Antikvariat Aps
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 41,34
EUR 29,44 spedizioneSpedito da Danimarca a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Med 10 litografier af Jørgen Brynjolf. Stamattina, København 1969. Indlagt i orig. dekoreret bogæske. Æsken med kantslitage. * Nummer 172 af 250 eksemplarer, nummereret 1-250 (af et samlet oplag på 266). Trykt på Zerkall bøttekarton. Signeret af Jørgen Brynjolf og Bent Irve.