Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 8,47
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1918. 32,5x21 cm. 121-132 s. Klammerhäftad. Första sidan aningen fläckad. Fint ex. Innehåller bl. a. Torsten Fogelqvist: Ett näringspolitiskt framtidsprogram / Gunnar Silverstolpe: Rysslands framtida handelspolitik.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 8,47
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1919. 32,5x21 cm. 465-476 s. Klammerhäftad. Fint ex. Innehåller bl. a. Frigga Carlberg: Kvinnorna i Sovjet-Ryssland / N. Hansson: Från Röda rummet till sekelskiftet (recension av Johan Mortensens bok).
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 9,42
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1918. 32,5x21 cm. 549-560 s. Klammerhäftad. Fint ex. Innehåller bl. a. Alfred Jensen: Slaverna och "världsfreden" / Hans Larsson: Till den offentliga diskussionens logik.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 9,42
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1919. 32,5x21 cm. 97-108 s. Klammerhäftad. Minimal förlust vid rygghuvudet samt litet riss överst på första bladet. Innehåller bl. a. Wilhelm Peterson-Berger: Recitativ och aria. Några ord om stilen i musikdramerna "Arnljot" och "Domedagsprofeterna".
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 9,42
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1919. 32,5x21 cm. 229-240 s. Klammerhäftad. Fint ex. Innehåller bl. a. Den tyska freden / E. A. Bolin: Några reflektioner om målarkonst och färgexpression / N. Hansson: Frikyrka och kulturvård.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 9,42
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1918. 32,5x21 cm. 521-532 s. Klammerhäftad. Fint ex. Innehåller bl. a. Ivar Lagerwall: Kejsarvärdenas kursfall / Ellen Key: Världens återuppbyggande.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 9,42
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1919. 32,5x21 cm. 393-404 s. Klammerhäftad. Fint ex. Innehåller bl. a. Herbert Tingsten: Nyare tyska vittnesmål till världskriget och dess förhistoria / Hjalmar Lundgren: En prosadikt av Ephraim Mikhael.
Editore: Atlantis
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 16,48
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörlagets pappband med skyddsomslag. Fint ex. Ur serien Svenska lärde, utgivna av Kungl. Vitterhets Historie & Antikvitets Akademien i samverkan med Bokförlaget Atlantis.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 4,71
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloKlammerhft. i tryckta omslag. Fint exemplar. Särtryck ur »Harald Nordenson 60 år». Stockholm 1947 [eller 1946, enl. påskrift i blyerts?]. 8:o. Sid. 12-21.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 14,12
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1914. 22,5x15 cm. (6, 2 blanka), 301, (1 blank) s. + 20 planscher. Rött halvklotband (Ernst Hansson) med marmorerade pärmpapper. Omslaget medbundet. Klotet på främre pärm är aningen solkat, annars ett fint ex. med Sten Rodenstams samt Torsten Ljunggrens namnteckning på deltitelbladet och med en liten anteckning av den senare på bakre omslaget.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 7,53
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, dek. omslag. Fint exemplar. Stockholm, Natur och Kultur, 1948. 8:o. 96 s. (första bladet tomt) + 2 planscher.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 7,53
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, dek. omslag. Fint exemplar. Stockholm, Natur och Kultur, 1948. 8:o. 96 s. (första bladet tomt) + 2 planscher.
EUR 6,12
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloA. -B. Lundequistska Bokhandeln, Uppsala 1947. 126 sidor, häftad. Nött omslag.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 16,01
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Gebers, 1935. 202 s. Gediget halvlinneband med titeletikett i rött skinn, mönstrade pärmpapper. Båda omslagen medbundna. Bra skick. Innehåll: En medeltida nyckelroman om Albrekt af Mecklenburg och Bo Jonsson Grip ["Konung Alexander"] / Aurora Königsmarck spelar teater / "Sagan om hästen" och finska kriget / Tegnérs "Hjälten" - ett inlägg i den publicistiska kampanjen på hösten 1813 / Ahasverus-Disraeli / Mutuo metu [om bl. a. Tacitus "Germania"].
Editore: Stock, Paris, 1947
Da: Librairie Farfouille, Paris, Francia
EUR 20,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloIn-8 - br., dos un peu déf. 97 pp.
EUR 7,53
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSvenska Litteratursällskapet, Uppsala 1946. xii, 373, (2) sidor. Häftad.
EUR 7,53
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSvenska Litteratursällskapet, Uppsala 1946. xii, 373, (2) sidor. Häftad.
EUR 9,42
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloGebers, Stockholm 1941. 181 sidor. Häftad.
EUR 9,42
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHugo Gebers Förlag, Stockholm 1935. 202 sidor. Häftad. Gott skick.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 18,83
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1919. 32,5x21 cm. 13-24 & 25-36 s. Två klammerhäftade nr. Fina ex. Innehåller bl. a. Johan Mortensen: Sällskapsliv i Stockholm / Knut Wicksell: Svenska produktionsproblem I-II.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 18,83
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1918. 22x15,5 cm. viii, 445, (1) s. Gulbrunt halvklotband (C. J. Påhlmans bokbinderi) med ryggetikett I brunt skinn, marmorerade pärmpapper och stänkmålade snitt. Omslaget medbundet. Aningen tilltryckta pärmhörn. Ett svagt bläckstreck på främre pärm. Lätt nötta pärmkanter. Recensionsstämpel på främre omslag. Fint ex.
Editore: Stockholm: Natur och Kultur, 1948
Da: Antiquariat Kretzer, Kirchhain-Emsdorf, Germania
EUR 8,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCondizione: Akzeptabel. 95 Seiten. Cover stained and partly rubbed. Previous owner's name on pre-title. With many pencil marks/notes. - Fair copy. sv Gewicht in Gramm: 300 8° (17,5-22,5 cm). Orig.-Broschur. [Softcover / Paperback].
EUR 11,77
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHugo Gebers Förlag, Stockholm 1922. 205 sidor. Förlagets klotband. Gott skick.
EUR 11,77
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloAlbert Bonniers Förlag, Stockholm 1914. 301 sidor. Dekorerat klotband. Gott skick.
Editore: Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1914
EUR 40,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloIn-8, reliure de cartonnage ivoire de l'éditeur, dos lisse orné de filets dorés, titre et auteur dorés, plat supérieur décoré d'un ovale illustré, 301-[1] p., portrait d'Erik Gustaf Geiger en frontispice sous serpente, nombreuses illustrations hors-texte. Anmärkningar under en resa i England 1809-10. Index des noms de personnes. Etude biographique de référence sur le voyage que fit en Angleterre l'écrivain suédois Erik Gustaf Geiger (1783-1847). Texte en suédois. Belle reliure et intérieur en parfait état. très bon exemplaire.PHOTOS NUMERIQUES DISPONIBLES PAR EMAIL SUR SIMPLE DEMANDE-DIGITAL PHOTOGRAPS MAY BE AVAILABLE ON REQUEST Size: 15 x 22.
EUR 14,12
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloAlbert Bonniers Förlag, Stockholm 1918. VIII, 445 sidor. Häftad. Gott skick.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 23,54
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 1919. 32,5x21 cm. 301-352 s. Fyra klammerhäftade nummer. Nr. 28 med en minimal förlust vid rygghuvudet. Fina ex. Innehåller bl. a. Ivar Lagerwall: Decentralicering och kooperation / Anna Wicksell: Freden / Hans Larsson: Skolformer och skolkurser I-IV /.
Da: Centralantikvariatet, Stockholm, Svezia
EUR 14,12
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCondizione: Very Good. Stockholm, u.å. s. 369-80. Häftad. Biblioteksnoteringar på omslaget och blindstämpel från Teatermuseet på Drottningholm. Dedikation till Agne Beijer. Högtidsföreläsning vid den minnesfest varmed Uppsala universitet den 23 april 1947 högtidlighöll hundraårsminnet av Erik Gustaf Geijers död. Softcover / Paperback.
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 10,36
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSärtryck ur "Harald Nordenson 60 år". Stockholm 1947. s. 12-21. Klammerhäftad. 24 x 15,5 cm.[#\63474].
Editore: Bonniers, Stockholm, 1914, 1914
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 32,48
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello(7), 301, (1) s. + planscher. Samtida, rött halvskinnband (Hedberg) med marmorerade pärmpapper och snitt samt guldornerad rygg med svart ryggtiteletikett och tre markerade bind, främre omslaget medbundet. Ryggen något fläckad och blekt, pärmhörnen lätt stukade.