Paperback. Condizione: Good. No Jacket. Pages can have notes/highlighting. Spine may show signs of wear. ~ ThriftBooks: Read More, Spend Less.
Editore: Berlingske Forlag, 1955
Da: ANARTIST, New York, NY, U.S.A.
Softcover, 64 pages; in Danish; good condition; edgewear to covers; no internal marks.
EUR 9,41
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloinb. Condizione: Fine.
Condizione: Good. . Paperback. Text in Danish. Publication date not listed. Good copy with shelf wear. Sunned spine and cover with tears and foxing. Book remains intact with clear text. . . . . Books ship from the US and Ireland.
Editore: Gyldendal, Kobenhavn, 1945
Da: Shaker Mill Books, W. Stockbridge, MA, U.S.A.
Hardcover. Condizione: Very Good. No Jacket. Zieler, Mogens (illustratore). Eastern Love poetry- in Danish. Paper covered boards are well-bound; light rubbing & soil from handling. Pages are clean & bright throughout.
Editore: Det Schonbergske Forlag
Da: Kennys Bookshop and Art Galleries Ltd., Galway, GY, Irlanda
EUR 21,54
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCondizione: Good. . Paperback. Text in Danish. Publication date not listed. Good copy with shelf wear. Sunned spine and cover with tears and foxing. Book remains intact with clear text. . . . .
EUR 28,24
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloinb. Condizione: Fine. halvfranskt band med guldsnitt.
Editore: Revista de Occidente., 2024
Da: Alcaná Libros, Madrid, M, Spagna
EUR 4,90
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrellotapa blanda. Condizione: Bien. Civilización, progreso y cultura.(008) Revista de Occidente. Madrid. 2024. 20 cm. Encuadernación en tapa blanda de editorial ilustrada. (=3681979=) HF29.
Editore: Revista de Occidente., 2024
Da: Alcaná Libros, Madrid, M, Spagna
EUR 4,90
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrellotapa blanda. Condizione: Bien. Civilización, progreso y cultura.(008) Revista de Occidente. Madrid. 2024. 20 cm. Encuadernación en tapa blanda de editorial ilustrada. Cubierta deslucida. (=3681980=) HF29.
Editore: Arthur Jensens, Copenhagen, 1938
ISBN 13: 2568812058124
Da: Biblioteca di Babele, Tarquinia, VT, Italia
EUR 6,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCondizione: BUONO USATO. Danese Selezione di immagini con testo introduttivo. Sala festival dell'Accademia d'Arte Gennaio 1938. Illustrazioni presenti nel volume. Il volume si presenta in buono stato di conservazione. Il dorso e le copertine sono dorati e mostrano lievi segni di usura. Le pagine interne sono ingiallite dal tempo e fruibili. I tagli bruniti e regolari. La cerniera è ben salda. Numero pagine 64.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Danimarca
EUR 10,34
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBianco Luno, København 1956. 4°. 129 sider. Illustreret i s/h og farver. Orig. kartonbind. Pæn.
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 9,32
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloTill svenska av Ingrid von Post. Hugo Gebers Förlag 1946. 8:o. Illustrerad. 272,(1) s. Originalhalvklotband med skyddsomslaget. Omslaget med en reva. Etikett på främre pärms spegel "Med dedikation från Hugo Gebers Förlag". 24,5 x 17,5 cm.[#\112964].
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Danimarca
EUR 13,78
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloGyldendal, København 1942. 195 sider. Illustreret i s/h. Orig. halvlæder med det orig. foromslag medindbundet. Bind lidt skrammet.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Danimarca
EUR 20,67
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSchønberg, København 1945. 375 sider. Indbundet i et halvbind af blåt kalveskind med titel og stregforgyldning på ryggen. Bindet ganske let skrammet.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Danimarca
EUR 20,67
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloGyldendal, København 1942. 195 sider. Illustreret i s/h. Indbundet med originalt omslag i et halvbind af rødbrunt gedeskind.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Danimarca
EUR 20,67
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloGyldendal, København 1945. 4°. 40 sider. Illustreret af Mogens Zieler, som også har stået for det herlige omslagspapir. Orig. papirbind i original, noget slidt, kassette. * Oversat af Kai Flor. Dejligt udstyret af Mogens Zieler. **Et af 750 nummererede eksemplarer.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Danimarca
EUR 20,67
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloGyldendal, København 1945. 4°. 40 sider. Illustreret af Mogens Zieler. Orig. papirbind i kassette. * Oversat af Kai Flor. Dejligt udstyret af Mogens Zieler. Et af 750 nummererede eksemplarer.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Danimarca
EUR 27,56
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloForlaget Nyttebøger, København 1942. Illustreret i s/h. 418 sider + en række plancher. Indbundet med orig. foromslag i privat halvlæderbind. Ganske lette brugsspor.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 37,66
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, dek. omslag. Obetydliga bruksspår. Gott skick. København, Arthur Jensens forlag, 1938. 8:o. 64 sid. Med 42 katalognummer och 40 svartvita illustrationer. "Vincent van Gogh. Paintings, drawings, watercolors. A selection of pictures with introductory text. The Royal Academy of Fine Arts, Copenhagen, January 1938", scarce exhibition catalogue in Danish, with 42 catalogue entries and 40 illustrations in black & white.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Danimarca
EUR 48,23
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloThaning & Appel, København 1941. 4°. 215 sider. Illustreret i s/h. Indbundet ubeskåret med orig. omslag og rygstribe i et dybfalset halvbind af rødt kalveskind med stiliseret blad-dekoration i guld på ryggen. Nogen slitage langs den ydre fals, men ellers pænt eksemplar. * Med dedikation på smudstitelbladet.
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, Danimarca
EUR 48,23
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloThaning & Appel, København 1941. 4°. 215 sider. Illustreret i s/h. Indbundet ubeskåret med orig. omslag og rygstribe i et kønt halvbind af grågrønt kalveskind med stiliseret træ-dekoration i guld på ryggen. Årstal nederst på ryggen angivet som 1945.