Editore: Liljevalchs konsthall, Stockholm, 1993
Da: Mullen Books, ABAA, Marietta, PA, U.S.A.
Softcover. Condizione: NF. Tan wraps with multi-colored lettering. 176 pp. Profuse illustrations in black and white and color. In Swedish. Catalogue for an exhibition held 17 September - 7 November 1993. Estonian and Latvian modernism from the interwar period.
Editore: Liljevalchs and The British Council, 1987
ISBN 10: 918682824X ISBN 13: 9789186828240
Da: ANARTIST, New York, NY, U.S.A.
Softcover, 140 pages; in Swedish; good condition; crease to spine; moderate rubbing to covers; no internal marks. Foreign shipping may be extra.
ISBN 10: 9186828711 ISBN 13: 9789186828714
Da: Pangloss antikvariat & text., Visby, Svezia
EUR 13,19
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSoft cover. Condizione: Near Fine. Liljevalchs konsthall (katalog nr 460), 2003. Hft. Mycket gott skick, men OBS! utgallrat biblioteksexemplar med inplastad ryggsignumetikett, biblioteks exlibris och utgallringsstämpel på främre omslagets insida, i övrigt inga fler biblioteksattribut. 87, [1] s. English text, but the main text/essay in swedish, english and german versions. Rikligt illustrerad i färg. ISBN 91-86828-71-1.
Editore: [ENGLISH: - - - Catalogue for an exhibition of K G Nilson at Liljevalchs, Stockholm. Richly illustrated in colour. 198 entries. In Swedish, with 4-page summary in English. Pictorial wrappers with flaps, very fine.]
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 14,13
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello(Liljevalchs katalog nr 446.). Häftad, dek. omslag med flikar. Mycket gott skick. Stockholm, Liljevalchs konsthall, 1999. Stor 8:o. 156 sid. Illustrerad i färg. Summary in English. Katalog om 198 nummer.
ISBN 10: 9186828711 ISBN 13: 9789186828714
Da: Pangloss antikvariat & text., Visby, Svezia
EUR 17,90
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSoft cover. Condizione: Fine. Liljevalchs konsthall (katalog nr 460), 2003. Soft cover. 4:o (27x21 cm). 87, [1] pages. English text, but the main text/essay in swedish, english and german versions. Richly illustrated in colour. ISBN 91-86828-71-1.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 14,13
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Liljevalchs Konsthall, 1999. 23x21 cm. 156 s. Illustrerad. Häftad med tryckt omslag. Fint ex. Utställningskatalog med texter av t. ex. Pontus Kyander och Ulf Linde.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 18,84
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloPictorial wrappers, fine. Stockholm, Liljevalchs konsthall, 2000. 4to. 28 x 23,7 cms. 96 pp. Richly ilustrated with photographs. / Text bilingual in Swedish and English. Catalogue for an exhibition April 8-May 28, 2000. - - - (Liljevalchs katalog nr 450.).
Editore: Stockholm 2004. 2004, 2004
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 29,67
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello237 s. Rikt illustrerad. Soft cover. Covers appear partly faded. Very Good +. Parallell text in Swedish and English. (Liljevalchs katalog nr 465).
Editore: Liljevalchs konsthall 2003. 2003, 2003
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 16,48
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello28x21,5 cm. 116 s. Rikt illustrerad, många helsides i färg. Häftad. Nyskick.
Editore: Liljevalchs Konsthall [2000.] [2000.], 2000
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 32,50
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello28x23,5 cm. 95 pp. Richly illustrated with photographs. Publisher's soft cover. A well-kept copy, condition Near Fine to Fine. Text in English and Swedish.
Editore: Liljevalchs konsthall 2007 2007, 2007
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 18,84
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello28x22 cm. 182 s. Illustrerad. Häftad.
Lingua: Svedese
ISBN 10: 9186828916 ISBN 13: 9789186828912
Da: Pangloss antikvariat & text., Visby, Svezia
EUR 23,55
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHardcover. Condizione: Fine. Liljewalchs, 2006. Förlagets helklotband. Tvär 4:o (22,5x27 cm). Mycket gott skick. 159 s. Page 130-150 with the text in english version. Rikligt illustrerad i färg. Inkl DVD i plastficka på bakpärmens insida: "Bakom ficklandet : en dokumentär med Meta Isæus-Berlin" av Carl Dicker 2004-2006. ISBN 91-86828-91-6.
Editore: Liljevalchs 1988. 1988, 1988
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 24,02
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello275 s. Rikt illustrerad. Häftad. Ryggen med läsränder. Förtitelsidan med namnteckning.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 23,55
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, dek. omslag. Nyskick. Proveniens: Jeanette Bonnier (1934-2016). Stockholm, Liljevalchs konsthall, 2004. 8:o. 240 sid. Med fotografier i färg och svartvitt. / With the texts given in both Swedish and English. En framåtblickande retrospektiv där de tolv rummen utgör delar av ett och samma verk. Produktionen spänner från 1970-talets dokumentära era via postmodernismen till dagens medvetenhet om det omgivande sammanhangets betydelse för läsningen av en bild.
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 20,72
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloLiljevalchs Konsthall 1993. 176 s. Rikt illustrerad i färg och sv/v. Limhäftad. 26,5 x 21 cm.*Liljevalchs katalog nr 421.[#\138773].