Folke lalander (24 risultati)
Editore: N.Y. 1985
- Rilegato
Da: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Sveziaantikvariat sacher
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Ottimo
EUR 6,59
EUR 14,50 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
inb. Condizione: Fine.
Editore: Kalejdoskop 1986
- Rilegato
Da: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Sveziaantikvariat sacher
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Come nuovo
EUR 7,54
EUR 14,50 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
inb. Condizione: As New.
Editore: Sweden 1994 1994
Da: ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art, Calabasas, CA, U.S.A.ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art
Contatta il venditoreVenditore con 3 stelleCondizione: Usato
EUR 12,91
EUR 5,62 spedizioneSpedito in U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Lena CronqvistÆs (1938-) delicate, understated style belies the power and wit of her figurative paintings. SheÆs an artist worth getting to know., Swedish, Year1994, Illust. B/W, Illust. Color11, ISBN 9186828541, Code 1715. Softbound, In Pristine Condition, Location of Exhibition: Liljevachs Konsthall, Stockholm, Bio. Cat. of ex…h. Pages 30, Size 8öx 6ö.

Editore: New York J Torffield 1985 First Edition 48 pages 1985
- Rilegato
Da: Ocean Tango Books, Palm Springs, CA, U.S.A.Ocean Tango Books
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 22,20
EUR 4,75 spedizioneSpedito in U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Very good condition hardcover with decroated boards, No dust jacket as isssued. Light shelf wear to cover design.
- Rilegato
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 9,42
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Åhus; Kalejdoskop, 1986. 24,5x18 cm. 67, (1) s. Illustrerad. Förlagets tryckta pappband. Fint ex.
Editore: Sweden 1993 1993
Da: ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art, Calabasas, CA, U.S.A.ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art
Contatta il venditoreVenditore con 3 stelleCondizione: Usato
EUR 17,36
EUR 5,62 spedizioneSpedito in U.S.A.Quantità: 1 disponibili
A group exhibition with Swedish artists like Helene Billgren, Cecilia Edefalk, Leif Elggren, Franco Leidi, Jan Svenungsson, Teresa Wennberg, Dan Wolgers. Black and white picture and biography of each artist and one full page color reproduction., Swedish, Year1993, Illust. B/W24, Illust. Color18, ISBN 9186828355, Code 1064. Softb…ound, Not in perfect condition., Bios. Pages 69, Size 10öx 8ö.
Ovantat mote. Estnisk och lettisk modernism fran mellankrigstiden; (Series: Liljevalchs katalog, 421)
Fogelstrom, Lollo; Elisabeth Haitto; Folke Lalander; Olev Koll
Editore: Liljevalchs konsthall, Stockholm 1993
- Brossura
Da: Mullen Books, ABAA, Marietta, PA, U.S.A.Mullen Books, ABAA
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 26,67
EUR 11,22 spedizioneSpedito in U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Softcover. Condizione: NF. Tan wraps with multi-colored lettering. 176 pp. Profuse illustrations in black and white and color. In Swedish. Catalogue for an exhibition held 17 September - 7 November 1993. Estonian and Latvian modernism from the interwar period.

- Brossura
Da: Antiquariat Bookfarm, Löbnitz, GermaniaAntiquariat Bookfarm
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 18,20
EUR 40,00 spedizioneSpedito da Germania a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Softcover. 46 S. Ehem. Bibliotheksexemplar mit Signatur und Stempel. GUTER Zustand, ein paar Gebrauchsspuren. Ex-library with stamp and library-signature. GOOD condition, some traces of use. AB-9531 9186930044 Sprache: Englisch Gewicht in Gramm: 550.

Lingua: Svedese
- Rilegato
Da: Pangloss antikvariat & text., Visby, SveziaPangloss antikvariat & text.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato - Ottimo
EUR 8,48
EUR 17,55 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Hardcover. Condizione: Fine. Condizione sovraccoperta: Very Good. Kalejdoskop, 1988. Förlagets helklotband i mycket gott skick. Skyddsomslaget med en liten (ca 2x15 mm) bortriven flik i främre omlagets övre hörn, i övrigt mycket gott skick. OBS! Utgallrat biblioteksexemplar med inplastad ryggsignumetikett och med ägarstämpel, ut…gallringsstämpel och korta, sedvanliga biblioteksnoteringar i blyerts på titelsidan, i övrigt inga fler biblioteksattribut. 117 s. Parallel text in swedish and english. Illustrerad, delvis i färg. ISBN 91-7936-025-4.

- Rilegato
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 14,13
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Publisher's grey linen cloth, pictorial dustjacket. Fine. Contains 90 full-page colour plates. Göteborg, Paletten förlag, 2000. 4to. 200 pp. With 90 colour plates. Published in conjunction with Leidi's exhibition at five Swedish and one Danish museum.

Konst som motstånd. Samling Marvin och Janet Fishman. Tysk konst från mellankrigstiden. Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 18.11. 1995-7.1. 1996 / Vastavirta. Marvin ja Janet Fishmanin kokoelma. Saksan taide soiten välissä. Helsingin Taidehalli, 10.2-14.4. 1996.
Kaiser, Franz & Jörn Donner & Folke Lalander & Louise Fogelström (red.)
Editore: [ENGLISH: - - - "Art as Resistance. The Marvin & Janet Fishman Collection of German Interwar Art", richly illustrated exhibition catalogue, bilingual in Swedish and Finnish. Pictorial wrappers, very fine.]
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 15,07
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
(Liljevalchs katalog nr 431.). Häftad, dek. omslag, gott skick. Stockholm, Liljevalchs konsthall / Helsinki, Helsingin taidehalli (Helsingfors konsthall), 1995. 4:o. 29,5 x 22 cm. 200 sid. Rikligt illustrerad i färg. / Bilingual throughout in Swedish and Finnish.
Editore: Kalejdoskop förlag 1988. 1988
- Rilegato
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 21,66
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
24,5x24 cm. 117 pp. Illustrated. Publisher's cloth with a few small stains on dust-jacket. Otherwise a good copy. With dedication on free front end paper. Parallell text in Swedish and English.

Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 11,30
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Häftad, dek. omslag. Minimal prydlig förvärvsnotering, annars i nyskick. Norrköping, Norrköpings konstmuseum, 1982. 8:o. 88 sid. Rikligt illustrerad i svartvitt och med några bilder i färg. Med korta konstnärsbiografier. Katalog för en utställning som kretsade kring korrespondenser mellan bildkonst och musik. Texter av bl. a. Te…ddy Brunius och Bo Sylvan. - - - Verk av GAN, L-G Bodin, Olle Bonniér, Birger Carlstedt, Otto G. Carlsund, Viking Eggeling, Martin Engström, Thomas Friisholm, Sven Frödin, Björn Hedlund, Auguste Herbin, Eugène Jansson, Max Klinger, Jens Lund, Knut Lundström, Edwin Lydén, Henri Matisse, Richard Mortensen, K G Nilson, Gösta Nystroem, Bill Olson, Magnús Pálsson, Rolf Peschinoff, C F Reuterswärd, Helge Röed, Arnold Schönberg, Roland Spolander, Wallda, Bengt O. Österblom.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 18,84
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Göteborg; Paletten förlag, 2000. 33,5x22,5 cm. 199, (1) pp. Publisher's grey linen with printed dustjacket. Foot of spine is slightly bumped, otherwise fine. Contains 90 full-page colour plates. The book was published at the occasion of Leidi's exhibition at six different Swedish museums.
Editore: Sweden 1988 1988
Da: ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art, Calabasas, CA, U.S.A.ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art
Contatta il venditoreVenditore con 3 stelleCondizione: Usato
EUR 44,05
EUR 5,62 spedizioneSpedito in U.S.A.Quantità: 5 disponibili
Sculptor and painter, simplistic yet complex, exquisitely executed., Swedish/English, Year1988, Illust. B/W60, Illust. Color52, ISBN 9179360254, Code 0685. Clothbound, In Pristine Condition, Bio. Pages 120, Size 10ö sq.
- Rilegato
Da: Vangsgaards Antikvariat Aps, Copenhagen, , DanimarcaVangsgaards Antikvariat Aps
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 20,67
EUR 29,44 spedizioneSpedito da Danimarca a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Kalejdoskop Förlag, Åhus 1988. Square 8vo. 117 pages. Illustrations in b/w and colour. Orig. cloth in dust jacket. Near fine / Near fine jacket.

Torsten Jovinge - Sevilla 1936. Norrköpings konstmuseum 15/3-6/4 1986. Sala Zubaran, Ateneo Sevilla 25/6-9/7 1986. Kulturhuset Stockholm 14/11 [1986]-6/1 1987.
(JOVINGE, Torsten) (Stockholm 1898-1936 Sevilla) - Elisabet Haglund & Marika Jovinge Cropper & Folke Lalander
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 18,84
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Klammerhft., dek. omslag. Norrköping 1986. Stor 8:o. 40 s. Rikt illustrerad i svartvitt. Torsten Jovinge var målare och tecknare, i huvudsak verksam inom purismen. Han är inte minst omtalad för omständigheterna kring sin alltför tidiga bortgång. Han reste till Marocko 1936 och under ett uppehåll i Sevilla mördades han på sitt ho…tellrum under det spanska inbördeskriget. Den officiella dödsorsaken i Spanien var självmord, men enligt dottern Marika Jovinges biografi över honom och tidningsartiklar från tiden blev han mördad. Han ställde ut separat på Josefsons konsthall i Stockholm 1933.

Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 18,84
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Klammerhft., fint skick. Norrköping 1972. 8:o. [8] sid. Illustrerad i svartvitt. Texter och kronologi, men ingen förteckning. (Förordet:) "Större delen av materialet i denna utställning har samlats in av den helt nyligen bortgångne doktor Ingmar Flodström i Umeå. Doktor Flodström, som var överläkare vid rättspsykiatriska klinike…n vid Umedalens sjukhus, var genom sitt breda kunnande och engagemang i samtidskonsten en central och samlande gestalt i konstlivet i Umeå. Som ordförande i Västerbottens läns konstförening under många år hade han som ambition att visa umepubliken det allra bästa av den aktvellaste svenska konsten. Tack vare hans initiativ kom de konstintresserade i Umeå tidigt i kontakt med konstnärer som Öyvind Fahlström, Lars Hillersberg, Karl Gustaf Nilsson, Lena Cronqvist för att nämna några. Hans briljanta förmåga att hålla stimulerande föreläsning är allmänt omvittnad. Genom sin ställning i kulturnämnden arbetade han även politiskt för kulturen i Umeå. Hans insats för kulturlivet i Umeå och Västerbotten var ovärderlig. Ingmar Flodström var också en medveten konstsamlare. Redan 1945 fick han upp ögonen för Georg Grosz' genialitet och beska anarkistiska humor. Han började då köpa några av Grosz' grafiska blad och under årens lopp utökades samlingen, så att den kom att omfatta de båda grafiska sviterna 'Die Räuber' och 'Hintergrund' samt ett 40-tal böcker illustrerade av Grosz, dels dennes egna utgåvor, dels illustrerade verk av olika författare. Denna utställning planerades i slutet av 1971. Att den nu kunnat genomföras beror på fru Inga Flodströms önskan att fullfölja sin makes åtagande".

Torsten Jovinge. 20 maj-29 augusti 1981. Norrköpings konstmuseum.
(JOVINGE, Torsten) (Stockholm 1898-1936 Sevilla) - Folke Lalander (red.)
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 18,84
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Klammerhft., dek. omslag i färg. Fint skick. Norrköping 1981. 8:o. 20 s. Illustrerad i svartvitt. Torsten Jovinge var målare och tecknare, i huvudsak verksam inom purismen. Han är inte minst omtalad för omständigheterna kring sin alltför tidiga bortgång. Han reste till Marocko 1936 och under ett uppehåll i Sevilla mördades han p…å sitt hotellrum under det spanska inbördeskriget. Den officiella dödsorsaken i Spanien var självmord, men enligt dottern Marika Jovinges biografi över honom och tidningsartiklar från tiden blev han mördad. Han ställde ut separat på Josefsons konsthall i Stockholm 1933.

Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 18,84
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Utgör vernisageinbjudan (4 nov. 1989). Klammerhft., omslagen med svaga blindspår från poststämpel. Proveniens: Jeanette Bonnier (1934-2016). Stockholm [1989]. 8:o. [8] sid. Med 2 helsides färgbilder.
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SveziaAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 10,36
EUR 30,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Kalejdoskop Förlag/ Apoteksbolagets Konstförening 1986. 67,(1) s. Rikt illustrerad. Dekorerat förlagsband. 24,5 x 18 cm.*Apoteksbolagets Konstförenings Årsskrift nr 3.[#\59828].

Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SveziaAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 15,54
EUR 30,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Stockholm: Konst-Bibliofilen, 1985. 46,(2) s. Rikt illustrerad i färg och sv/v. Trådhäftad med skyddsomslag. Tvär 16,5 x 21 cm.*Konstnär i närbild 2.[#\140705].

- Rilegato
Da: Frederic Delbos, Lussan, OC, FranciaFrederic Delbos
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 10,00
EUR 52,30 spedizioneSpedito da Francia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
New York, Torffield, 1985. Format 21x17 cm, cartonne, 46 pages. . Bon etat.

Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 30,14
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
(Liljevalchs katalog, 437.). Häftad, dek. omslag (det bakre lätt blekt nedtill). Mycket gott skick. Proveniens: Gunilla Palmstierna-Weiss (1928-2022), med prydlig proveniensstämpel (2023). Stockholm, Liljevalchs konsthall, 1998. Stor 8:o. 72 sid. Illustrerad. Bilder och texter från festligheterna samt hyllningar i text & bild me…d talrika faksimiler.