EUR 14,62
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCondizione: very good. Gut/Very good: Buch bzw. Schutzumschlag mit wenigen Gebrauchsspuren an Einband, Schutzumschlag oder Seiten. / Describes a book or dust jacket that does show some signs of wear on either the binding, dust jacket or pages.
EUR 11,30
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloimo. Condizione: Fine.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 18,84
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, dek. omslag i färg, fint skick. Bildförlaget Öppna ögon, 1985. 4:o. 136 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Första upplagan. Utgiven i samband med en utställning som visades på Sundsvalls museum 15 juni-8 september 1985, Prins Eugens Waldemarsudde 20 september-27 oktober 1985, Vikingsbergs konstmuseum i Helsingborg 9 november-8 december 1985, och Göteborgs konstmuseum 14 december 1985-2 febrauri 1986. Innehåller bland mycket annat en minnesteckning över Signrid Hjertén av hennes son Iván Grünewald. - - - A richly illustrated catalogue of an exhibition in 1985-86 of Swedish artist Sigrid Hjertén (1885-1948). Includes a text by her son Iván Grünewald. In Swedish. Sewn as issued, pictorial wrappers, very fine.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 18,84
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloÅhus; Kalejdoskop Förlag (i distribution), 1978. Diss. 167, (1 blank) s. + 65 planscher (svartvita). Häftad med tryckt omslag. Några svaga fläckar på omslaget. Fint ex. Dedikation: "Till Sven-Erik med varma hälsningar från La Elisabeth / Lund 21.5.78.". Mottagaren Sven-Erik Andersson var medarbetare på Lunds konsthall. Avec un résumé en francais: Victor Brauner - La porte, voyage dans le temps à travers le moi.
Editore: Carlsson bokförlag 1987., 1987
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 16,48
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello26,5 x 21 cm. 336 s. Illustrerad. Häftad, omslaget något nött och solkigt. Utgiven i samband med Indienfestivalen på Kulturhuset, 29 augusti 1987-14 februari 1988.
Editore: Hässleholm 1978 1978, 1978
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 18,84
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello167 s. + 65 planschsidor. Ill. Häftad.
Editore: Carlsson, 25, 2002
ISBN 10: 9172035080 ISBN 13: 9789172035089
Da: Moraine Books, Ruovesi, Finlandia
EUR 26,70
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHardcover. Condizione: Near Fine. Condizione sovraccoperta: Very Good. 110 pp. Text in Swedish. Few tears on dust jacket. Back cover has remnant of a price sticker.
Data di pubblicazione: 2002
Da: Antikvariat Röde Orm, Göteborg, Svezia
EUR 14,13
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCarlsson, Värnamo 2002. Inbunden med skyddsomslag. Större format: 30,5x23,5 cm. 110 sid. Mycket rikligt illustrerad. Text i dubbla kolumner. Boken är i mycket gott skick.
Editore: Bildförlaget Öppna Ögon 1985. 1985, 1985
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 21,66
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello26x22 cm. 135 s. Rikt illustrerad med planscher i färg. Häftad.
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 20,72
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBorås konstmuseum 2001. 135,(1) s. Richly illustrated. Sewn as issued. Publishers yellow wrappers. Fine. 24 x 17 cm.[#\111976].
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 18,84
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörlagsband, dek. skyddsomslag, gott skick. Raster förlag 1991. 4:o. 136 s. Rikt illustrerad, huvudsakligen i färg. Andra upplagan. Den första utkom i samband med en utställning som visades på Sundsvalls museum 15 juni-8 september 1985, Prins Eugens Waldemarsudde 20 september-27 oktober 1985, Vikingsbergs konstmuseum i Helsingborg 9 november-8 december 1985, och Göteborgs konstmuseum 14 december 1985-2 febrauri 1986. Innehåller bland mycket annat en minnesteckning över Sigrid Hjertén av hennes son Iván Grünewald.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 18,84
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloKlammerhft., dek. omslag. Norrköping 1986. Stor 8:o. 40 s. Rikt illustrerad i svartvitt. Torsten Jovinge var målare och tecknare, i huvudsak verksam inom purismen. Han är inte minst omtalad för omständigheterna kring sin alltför tidiga bortgång. Han reste till Marocko 1936 och under ett uppehåll i Sevilla mördades han på sitt hotellrum under det spanska inbördeskriget. Den officiella dödsorsaken i Spanien var självmord, men enligt dottern Marika Jovinges biografi över honom och tidningsartiklar från tiden blev han mördad. Han ställde ut separat på Josefsons konsthall i Stockholm 1933.
Editore: Themis 2020., 2020
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 27,32
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello177 (1) s. Rikligt ill i färg och s/v. Häftad. Förlagsny.
EUR 18,84
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBildförlaget Öppna Ögon, Stockholm 1985. 134, (1) sidor. Häftad. 26,5x22,5 cm. Illustrerad. Gott skick.
EUR 18,84
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBildförlaget Öppna Ögon, Stockholm 1985. 134, (1) sidor. Inbunden med skyddsomslag. 26,5x22,5 cm. Omslag med revor. Illustrerad.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 28,26
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloÅhus; Kalejdoskop Förlag (i distribution), 1978. Diss. 167, (1 blank) s. + 65 planscher (svartvita). Häftad med tryckt omslag. Några svaga fläckar på bakre omslag. Fint ex. Dedikation: "Till Jan Torsten [Ahlstrand] och tack för alla vänliga samtal / Lund 20.4.78. / Elisabeth". Avec un résumé en francais: Victor Brauner - La porte, voyage dans le temps à travers le moi.
Editore: Denmark 2000, 2000
Da: ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art, Calabasas, CA, U.S.A.
A Nordic touring exhibition of a ten- metre church which Johansson has constructed with the architect Nike Karlsson which they have built in conjunction with the three Nordic exhibitions. It stands beautiful and strange and the presentation hides a decidedly liberating humour or a mildly satirical intention. The church represents a worldly, sinful and lustful external room with grinning figures, devils, virgins and wild animals, and an inner spiritual room in which God, Christ and the angels reign supreme. The exhibited church has an outer body that is poetic, gracious and enclosed. , English/ Danish, Year2000, Illust. B/W18, Illust. Color71, ISBN 8777660978, Code 4894. Softbound, Not in perfect condition., Cat. of exh. Bio. Bibl. Pages 80, Size 13öx 9 1/2ö.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 37,68
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloPictorial wrappers. As new. Lund, Skissernas museum, 2010. 8vo. 100 pp. Richly illustrated in colour. With selected bibliography. Text in English. Contents: "The Collection of Mexican Art at Skissernas Museum" by Elisabet Haglund, "Mural Painting in Mexico and the USA" by Eva Zetterman, and short sections on Rául Anguiano, Roberto Berdecio, José Chávez Morado, Roberto Cueva del Río, Francisco Eppens, Arturo García Bustos, Mathias Goeritz, Jorge Gonzalez Camarena, Jesús Guerrero Galván, Desiderio Hernández Xochitiotzin, Leopoldo Méndez, Carlos Mérida, Juan O'Gorman, Pablo O'Higgins, José Clemente Orozco, Diego Rivera, Manuel Rodríguez Lozano, David Alfaro Siqueiros, Rufino Tamayo, Alfredo Zalce.
EUR 72,18
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCondizione: Very good.
Da: Librería El Astillero, Colindres, S, Spagna
Prima edizione
EUR 40,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloEncuadernación de tapa blanda. Condizione: Muy bien. 1ª Edición. Paletten, Göteborg, (Sweden), 1979. 1ª Edición. Ilustraciones en color y b/n. Textos de Valeriano Bozal, Patricio Bulnes, Alexandre Cirici, Francisco Rivas, Julio Ferrer, Leif Nylén, Lasse Söderberg y otros (en sueco). Número monográfico dedicado al arte español (Solana, Equipo Crónica, Eva Lootz, Joan Brossa, Adolf Schlosser, Antonio López, Eulàlia Grau, Miguel Navarro, Frederic Amat, Guinovart, Navarro Baldeweg, Luis Gordillo, Carlos Alcolea, Manolo Quejido.). 30,5x22. 49 pp. Rústica editorial con grapas.
Editore: Sweden 1991, 1991
Da: ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art, Calabasas, CA, U.S.A.
Sigrid Hjerten (1885-1948) was a wonderful colorist greatly inspired by Matisse. She paints powerful canvases and figures in landscape, often in exotic places of southern European, which she frequently visited., Swedish, Year1991, Illust. B/W21, Illust. Color91, ISBN 9187214059, Code 0456. Clothbound, In Pristine Condition, Bibl. Bio. Pages 134, Size 11 1/2öx9 1/2ö.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 56,51
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, dek. omslag. Fint skick. Lund, Skissernas museum, 2008. Liten 8:o. 64 sid. Rikt illustrerad. Parallelltext på svenska och engelska. / Bilingual in Swedish and English. Utställning på Skissernas museum - Arkiv för dekorativ konst, Lund, 18 juni-21 september 2008.
Editore: Sweden 1995, 1995
Da: ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art, Calabasas, CA, U.S.A.
HjertenÆs paintings are infused with the bright, bold colors of flowers, of sunshine, of greenery, of accents in red and characteristic diagonal brushstrokes, with noticeable influences of Expressionism and of the great masters, Cezanne and Matisse. She first established her reputation in her native country of Sweden, later achieving international fame. , Swedish/English, Year1995, Illust. B/W131, Illust. Color248, ISBN 918721458x, Code 1741. Clothbound, Not in perfect condition., Bibl. Bio. Pages 239, Size 11öx9ö.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 65,93
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloPublisher's pictorial boars. As new. Lund, Skissernas museum, [2007]. Oblong 4to. 152 pp. + 1 large folding colour plate. Richly illustrated. / Text bilingual in Swedish and English. Catalogue for an exhibition at Skissernas museum (The Museum of Sketches), Lund, Nov. 11, 2007 to Feb. 10, 2008.