Fredric bedoire (52 risultati)

- Rilegato
- Prima edizione
Da: Vashon Island Books, Vashon, U.S.A.Vashon Island Books
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato - Molto buono
EUR 22,30
EUR 4,77 spedizioneSpedito in U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Hardcover. Condizione: Very Good. No Dust Jacket. First Thus. Size: 8vo - over 7¾" - 9¾". b/w Illustration (illustratore). Book.
Altre immaginiThe Swedes & the Dutch were made for each other
Bedoire, Fredric; Blom, Frans R. E.; Broberg, Gunnar; Broomans, Petra; Brown, Adrina H. Millenaar; Dort, Arlette Van; Duijn, Hans; Enquist, Anna; Gerner, Kristian; Hammarlund, Anders; Kruyzen, Hans; Lindblad, Thomas; Magnusson, Lars; Modéer, Kjell Å.; Olsson, Jan; Prinse, Marion; Sidén, Karin; Swanson, Alan; Vahl, Rutger; Werner, Olle; Wetterberg, Gunnar
- Brossura
Da: The Book Exchange, Amsterdam, Paesi BassiThe Book Exchange
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Buono
EUR 22,00
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Paesi Bassi a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Soft cover. Condizione: Good. See photos.

Editore: [ENGLISH: - - - "Bank building in Sweden" (Architecture), in Swedish, with a comprehensive illustrated alphabetical section listing buildings in all the different cities in Sweden. Publisher's pictorial boards. Fine.]
- Rilegato
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 14,16
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Dek. förlagsband, lätta bruksspår. Gott skick. Stockholm, LiberFörlag / Arkitekturmuseet, 1981. 8:o. 512 sid. Med register. Andra halvan av boken innehåller en illustrerad alfabetisk förteckning över "Bankhus i svenska städer". "Bank building in Sweden" (Architecture), in Swedish, with a comprehensive illustrated alphabetical se…ction listing buildings in all the different cities in Sweden. Publisher's pictorial boards. Fine.

Editore: [ENGLISH: - - - "Churches in Västergötland, Sweden. 400 years of restoration", in Swedish, illustrated. Pictorial wrappers, fine.]
- Brossura
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 14,16
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Häftad, dek. omslag. Gott skick. Stockholm, Carlsson bokförlag / Konsthögskolans arkitekturskola, Restaureringskonst, 2004. 8:o. 324 sid. Rikt illustrerad med fotografier. Innehåll: "400 år av restaurering - i västgötaperspektiv. Inledning" av Fredric Bedoire, "Restaurering som förändring och tidsspegel - en reflektion utifrån S…kara domkyrka och S:ta Helena kyrka i Skövde" av Jan Lisinski, "Varnhems klosterkyrka" av Kerstin Ferner, Olof Michélsen, Oddbjarn Sormoen, Sven Åberg, "Husaby kyrka" av Lars Almqvist, Mona Lantzourakis, Elzbieta Lenkiewicz, Ulf Melander, "Gösslunda kyrka" av Kerstin Ferner, Olof Michélsen, Oddbjern Sormoen, Sven Åberg, "Hömbs kyrka" av Anders Friberg, Torun Hammar, Rebecka Helge Soll, "Götene och Skälvum - två romanska kyrkor restaurerade av Erik Lundberg" av Ola Andersson, Johan Dellbeck, Helena Granting, Lars Grönberg, "Suntak gamla kyrka" av Lars Almqvist, Mona Lantzourakis, Lenkiewicz, Ulf Melander, "Töreboda kyrka" av Anders Friberg, Torun Flammar, Rebecka Millhagen, Helge Solli. - - - "Hur har vårt lands viktigaste byggnadsminnen förvaltats under de senaste fyra hundra åren? frågar vi oss i den här boken om åtta kyrkobyggnader i Västergötland. Och hur har de restaurerats, förändrats eller rent av förstörts under årens lopp? Avdelningen för Restaureringskonst vid Konsthögskolans arkitekturskola i Stockholm vill med den här boken inte bara ge ett bidrag till svensk restaureringshistoria utan också peka på andra aspekter till alla dem som i Arns fotspår söker sig till de storartade medeltidsmonumenten i Västergötland. Boken är redigerad av en lärare och en elev vid Arkitekturskolan, professorn i arkitekturhistoria Fredric Bedoire och arkitekten Anders Friberg" (baksidestext). - - - "Churches in Västergötland, Sweden. 400 years of restoration", in Swedish, illustrated. Pictorial wrappers, fine.
Editore: Carlssons 1988. 1988 1988
- Rilegato
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 8,50
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
207 s. Illustrerad. Förlagets illustrerade pappband.
- Rilegato
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 7,08
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Carlsson Bokförlag, Stockholm 1988. 206, (1) sidor. Förlagets pappband. Bra skick.
Editore: Carlssons 1988. 1988 1988
- Rilegato
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 13,69
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
207 s. Illustrerad. Förlagets illustrerade pappband. Fria försättsbladet med dedikation från författaren till konstkritikern och författaren Peter Cornell. Fint exemplar.
Editore: [ENGLISH: Illustrated history of Stockholm University 1878-1978, in Swedish. Provenance: Swedish artist and writer Roland Svensson (1910-2003).] 2003
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 13,22
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Förlagets gröblå klotband, dek. skyddsomslag i färg. Gott skick. Proveniens: konstnären och författaren Roland Svensson (1910-2003), med löst bifogad tryckt lapp, "Ur Roland Svenssons bibliotek". 24,5 x 18,5 cm. 236 s. Rikt illustrerad med fotografier. Historik och byggnadshistoria. Innehåller bl. a. "Stockholms universitets his…toria 1878-1978" av Per Tullberg, "Varför ett universitet i Stockholm?", "Mellan universitet och akademi. Stockholms högskola", "Högskola och stad i samverkan 1905-1948", "Mellan stad och stat. Stockholms högskola 1949-60", "I statens tjänst! Stockholms universitet 1961-1977", "Högskolans och universitetets bebyggelsemiljö" av Fredric Bedoire, "Högskolemiljö i innerstan" och "Frescatiuniversitetet".
- Rilegato
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 16,99
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Publisher's pictorial cloth, spine somewhat faded, very fine. Stockholm, Stockholm University, 1987. Large 8vo. 144 pp. Richly illustrated. With bibliography and indexes. A history of Stockholm University, its organisation, buildings etc. from 1878 to the present. Subdivided in 2 main sections, "A University in a growing city" b…y Per Thullberg and "The Architecture of Stockholm University" by Fredric Bedoire.
Editore: Boken är utgiven i samarbete med Konsthögskolans arkitekturskola. 2001
Da: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, SveziaAntikvariat Hundörat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 23,60
EUR 14,50 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Albert Bonniers förlag, Stockholm 2001. Första upplagan. Bunden i förlagets pappband med skyddsomslag. 275 (1) sidor. Gott skick.

- Rilegato
Da: La Librería, Iberoamerikan. Buchhandlung, Bonn, GermaniaLa Librería, Iberoamerikan. Buchhandlung
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Molto buono
EUR 40,50
EUR 46,00 spedizioneSpedito da Germania a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Hardcover. Condizione: Gut. mit Schutzumschlag. 305 x 275 mm. 256 p. Hardcover. Bound. w. glossy dustjacket. Sprache: Englisch, 150 drawings in color and 350 photos. Condition: good. dustjacket lightly rubbed and worn, otherwise in great condition. USADO / GEBRAUCHT / USED. Two languages: english and swedish. ** 10% DESCUENTO/RA…BATT/DISCOUNT PRIMAVERA * excl. New German Books * * * * 40,50 (original price 45,00) **.
Editore: Atlantis 2012 2012 2012
- Rilegato
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 27,38
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
200 s. Illustrerad Förlagets pappband med skyddsomslag. Smutstitelbladet med dedikation från författaren. Fint exemplar.
Altre immaginiEditore: Votum FÃ rlag 2010
- Rilegato
Da: HALCYON BOOKS, LONDON, Regno UnitoHALCYON BOOKS
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato - Molto buono
EUR 35,17
EUR 20,83 spedizioneSpedito da Regno Unito a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Hardcover. Condizione: Very Good. Condizione sovraccoperta: Very Good. Pages clean and bright, no markings. Dust jacket unclipped with light edgewear. Complete with numerous illustrations. ALL ITEMS ARE DISPATCHED FROM THE UK WITHIN 48 HOURS ( BOOKS ORDERED OVER THE WEEKEND DISPATCHED ON MONDAY) ALL OVERSEAS ORDERS SENT BY TRACK…ABLE AIR MAIL. IF YOU ARE LOCATED OUTSIDE THE UK PLEASE ASK US FOR A POSTAGE QUOTE FOR MULTI VOLUME SETS BEFORE ORDERING.

Drottningholms slott. Bd 1, Från Hedvig Eleonora till Lovisa Ulrika: 3 (De kungliga slotten)
Alm, GÖran; Bedoire, Fredric; Cederlund, Johan; Karlsson, Åsa; Laine, Merit; Lewenhaupt, Inga; Odlinder, Stina; Olausson, Magnus; Olin, Martin; Rahmqvist, Sigurd; Snickare, Mårten
- Rilegato
Da: Don Kelly Books, London, Regno UnitoDon Kelly Books
Contatta il venditoreVenditore con 3 stelleCondizione: Usato - Come nuovo
EUR 33,38
EUR 15,83 spedizioneSpedito da Regno Unito a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Hardcover. Condizione: As New. Condizione sovraccoperta: As New. 437pp. lavishly illustrated in colour.
Editore: Stockholm 1978. 1978 1978
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 16,52
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
236 s. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. (Monografier utgivna av Stockholms kommun 39).
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 13,22
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Historik och byggnadshistoria. Förlagsband med dek. skyddsomslag. Fint exemplar. Stockholm, Stockholms Universitet, 1978. 24,5 x 18,5 cm. 236 s. Rikt illustrerad med fotografier.
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 11,80
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Prisma, Stockholm 1991. 412, (3) sidor. Förlagsband. Illustrerad. Gott skick.

Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 14,16
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Häftad, tryckta omslag. Fint skick. Dedikation från författaren till museimannen och konsthistorikern Hans Eklund (1921-2018). Särtryck ur Samfundet S:t Eriks Årsbok 1971. Stockholm, Samfundet S:t Erik, 1971. 8:o. Sid. 42-69. Illustrerad.
Editore: Arndy & Malmquist Arkitektur AB, 1998. 1998
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 19,36
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
63, (1) s. + 24 s. Rikt illustrerad. Häftad. Gott skick. Utkom i 1500 numrerade och signerade exemplar.
Da: Antikvariat Röde Orm, Göteborg, SveziaAntikvariat Röde Orm
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 14,16
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Liber Förlag / Arkitekturmuseet, Stockholm 1981. Förlagets dekorerade pappband. 510 sidor. Illustrerad. Boken är i gott skick.
Editore: Carlssons 2004. 2004 2004
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 21,72
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
323 s. Illustrerad. Häftad.

Editore: Prisma, Stockholm 1977
- Rilegato
Da: Michael Fehlauer - Antiquariat, Muenster, GermaniaMichael Fehlauer - Antiquariat
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 16,00
EUR 50,00 spedizioneSpedito da Germania a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
8°. 380 S., 731 s/w-Abb.; Blauer OPbd mit goldgepr. Rücken- u. Deckeltitel, Fadenh.; 690 gr. Ein gutes Exemplar.
Editore: Carlssons 2003. 2003 2003
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 24,08
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Andra reviderade upplagan. 24x19 cm. 484 s. Rikt illustrerad. Häftad.
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, SveziaAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 9,35
EUR 30,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Stockholm: Akademien för de fria konsterna i samarbete med Konsthögskolan 1994. Illustrerad. Trådhäftad med skyddsomslag. 21 x 17 cm. *Utställningskatalog.[#\114625].
Editore: Svenska Akademien 2021. 2021
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 27,38
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
334 s. Illustrerad. Förlagets illustrerade klotryggsband. Fint exemplar.
Editore: Bokförlaget Langenskiöld 2016. 2016 2016
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 27,38
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
245 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag.
Da: Antikvariat Röde Orm, Göteborg, SveziaAntikvariat Röde Orm
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 18,88
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Carlssons.Stockholm.2003. Andra reviderade upplagan.Häftad. 484 sidor. Illustrerad. Exlibris. Boken är i mycket gott skick.
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 18,88
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Carlsson Bokförlag, Stockholm 1998. 484 sidor, häftad. 23,5x19 cm. Illustrerad. Bra skick.
Editore: Bonniers 2001. 2001 2001
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 28,80
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
28 x 19 cm. 275 s. Rikt illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Obetydligt stukat pärmhörn, fint skick i övrigt.
Editore: Bonniers 2006. 2006 2006
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 29,74
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
400 s. Rikt illustrerad i färg. Förlagsband med skyddsomslag.