EUR 7,57
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloinb. Condizione: Fine.
EUR 9,46
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloimo. Condizione: Very Good.
EUR 9,46
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloimo. Condizione: Fine.
EUR 11,83
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloinb. Condizione: Very Good.
Editore: Stockholm : Allmänna Fà rlaget, 1973
Da: Klondyke, Almere, Paesi Bassi
EUR 11,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCondizione: Fair. Original gilt lettered cloth, dust jacket, illustrations in b/w, text in Swedish, summary in English, 4to.; Dust jacket badly foxed; some foxing cover; book plate on verso front cover.
Editore: Stockholm: Sveriges Allmänna Konstförening 1971, 1971
Da: Antikvariat Valentinska, Praha, Repubblica Ceca
Membro dell'associazione: ILAB
EUR 10,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloOBrosch., 183 Seiten mit zahlr. Abb., 20,5 x 28,5 cm, wie neu. Book Language/s: Swedish.
EUR 28,38
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloinb. Condizione: Very Good. dek. Linneband m.inre omslag.
Editore: Lars Hokerberg no date, Stockholm
Prima edizione
HARDCOVER. Condizione: very good in worn dustwrapper. Condizione sovraccoperta: good. 1st edition. 200pp+index, numerous bw illustrations, quarto cloth.
EUR 14,19
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFolket i bilds konstklubb, Stockholm 1956. 46, (2) sidor. Förlagets pappband, båda omslag medbundna. Sugnerad av Torsten Billman.
Editore: Stockholm 1964. 1964, 1964
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 10,88
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello27,5x19,5 cm. 264 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Häftad. (Sveriges Allmänna Konstförening, 73.).
Editore: Atlantis, Stockholm, 1979
Da: Gaabooks, Chester, VT, U.S.A.
Prima edizione Copia autografata
Hardcover. Condizione: Very Good. 1st Edition. Bound in illustrated boards with some minor soiling to the back. With an inscription on the half title by Trolle Rhodin in Malmo in 1982, and rare thus. Inscribed by Illustrator(s).
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 11,35
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSenare brunt halvfranskt band, slät rygg, stänkta pärmpapper. Gott skick. Stockholm, Nationalmuseum / Ehlins, 1955. 8:o. 176 sid. Rikt illustrerad. Med katalog. Innehåll: Förord av Otte Sköld, "Johan Tobias Sergel" av Per Bjurström, "Elias Martin" av Nils Lindhagen, "Carl August Ehrensvärd" av Gunnar Jungmarker samt katalog sammanställd av Per Bjurström. (Årsbok för Svenska statens konstsamlingar, 3.).
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 11,35
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, tr. omslag. Gott skick. Proveniens: Ulf Cederlöf (1948-2021), förste intendent för grafik och handteckningar på Nationalmuseum. Ingår på sid. 14-20 (med 3 illustrationer) i Kontakt med Nationalmuseum. 1964. Stockholm, Föreningen Nationalmusei vänner, 1964. 8:o. 40 sid. + 42 sid. annonser. Artikeln avhandlar kortfattat ett parti om cirka hundra blad ur Asplunds samling som nyligen kommit till museet, till hälften som inköp, till hälften som donation av Nationalmusei vänner. Omnämner och avbildar bl.a. några sällsynta teckningar av den i stort sett okände 1600-talskonstnären Petter Hammar. Innehåller även uppsatsen "Tournai och Brüssel. Kring tre senmedeltida vävda tapeter" (med 5 illustrationer) av Carl Hernmarck.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 11,35
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloNr 569 av 600 numrerade exemplar. Häftad, tryckta omslag. Fint oskuret skick. Stockholm 1933. 4:o. [iv] + 140 sid. Rikt illustrerad. Innehåll: "Egyptiska textilier i Nationalmuseum, 1" av Carl Johan Lamm, "Erik XlV:s porträtt. Till ett förbisett 400-årsminne" av Sixten Strömbom, "Schweden und Coburg-Gotha. Beziehungen auf dem Gebiete der Glasveredlung" av Gustav E. Pazaurek, "Peterskyrkan och Piazza del Quirinale. Desprez-vedutor i Nationalmuseum" av Nils G. Wollin, "Vincent van Gogh. En stilkritisk studie" av Carl Gunne, samt krönika juli 1932-juni 1933 med nyheter (bl. a. om förvärv) från de olika avdelningarna.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 11,35
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörlagets linneklotband, främre dek. omslaget medbundet. Nyskick. Stockholm, Sveriges Allmänna Konstförening, 1964. 4:o. 264 s. + planscher, delvis i färg + rättelselapp. Rikt illustrerad. Med skulpturkatalog samt en resumé på franska (Frisendahl var länge bosatt i Paris). (SAK. Sveriges Allmänna Konstförening, publikation 73.).
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 11,83
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloGult förlagsband, dek. skyddsomslag i färg. Aningen nött, men i gott skick. Stockholm, Nationalmuseum / Allmäna Förlaget, 1973. 4:o. 96 sid. + monterad plansch i färg. Rikt illustrerad i svartvitt. Med katalog och litteraturförteckning. / English Summary: "Carl Gustaf Pilo as a draughtsman". Förtecknar alla Pilos kända teckningar. - - - (Förlagstext:) "Alla känner Pilo som den store målaren, den ojämförlige koloristen bland våra sjuttonhundratalskonstnärer. Såsom tecknare är Pilo däremot närmast okänd. Hans blad i svartvitt har råkat bli styvmoderligt behandlade, delvis därför att de gömt sig i samlingar som man inte funnit vägen till, delvis därför att de ibland har gått unter felaktigt konstnärsnamn. Här presenteras utförligt ett drygt fyrtiotal nummer, säkra verk samt, parentetiskt, också några diskutabla. Attributionsfrågan är ofta svårlöst. Flertalet blad har aldrig varit vare sig utställda eller reproducerade. Som målare är Pilo ju främst porträttör. Några enstaka målningar har han dock ägnat genremotiv, gärna då med konfliktladdade ämnen. De har stått isolerade. Teckningarna visar, att hans fantasi med förkärlek laborerade med just sådana problem. De ger därmed en viktig komplettering till bilden av Pilos konstnärspersonlighet. Inom sig bar han kontroversiella spänningar i högre grad än man i regel anar. Gunnar Jungmarker - som i fyrtio år varit anställd vid Nationalmusei avdelning för teckning och grafik, därav i nära ett decennium såsom dess chef - har tidigare publicerat monografier över bl a Döderhultarn, O. A. och Birger Lundqvist. Till den publikation, som här framläggs, har författaren samlat materialet under en lång följd av år. Här finns hela det nu kända beståndet av Piloteckningar (jämte referensbilder) reproducerat. Volymen bör ha något väsentligt att säga alla konstintresserade". - - - (Nationalmusei skriftserie, 17.).
Editore: Nationalmuseum / Ehlins förlag 1955., 1955
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 16,56
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello175 s. Illustrerad i svart/vitt och färg. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med något naggade kanter och mindre fläckar. (En konstbok från Nationalmuseum. Årsbok för Svenska statens konstsamlingar 3.).
Editore: Stockholm 1971. 1971, 1971
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 16,56
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello28x19,5 cm. 184 s. Illustrerad. Förlagets klotband. Fint skick. (Sveriges Allmänna Konstförening, 80).
Editore: Stockholm 1964. 1964, 1964
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 16,56
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello27,5x19,5 cm. 264 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets klotband. (Sveriges Allmänna Konstförening, 73.).
Editore: [ENGLISH: - - - Catalogue for the memorial exhibition of Swedish sculptor / woodcarver Axel Petersson, "Döderhultarn" (1868-1925). Unillustrated. In Swedish. Stapled as issued, pictorial wrappers, very fine. With 82 entries, listing owners as well.], 1925
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 23,65
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloKlammerhft., främre omslaget lätt smutsat, gott skick. Stockhholm, Caslon Press, 1943. 8:o. [16] s. Förtecknar 82 nummer, som regel med uppgift om ägare.
Lingua: Svedese
Editore: Sveriges Allmänna Konstförenings,, 1946
Da: Buchhandlung Neues Leben, Salzburg, S, Austria
EUR 35,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBroschur. Condizione: Wie neu. 221 In schwedischer Sprache. Bögen sind nicht geschnitten. Einband/ Buchblock berieben und lichtrandig, innen sauber. sv.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 14,19
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörlagets blå halvfranska band med marmorerade pärmpapper och övre guldsnitt, främre dek. omslaget medbundet. Nyskick. Stockholm, Sveriges Allmänna Konstförening, 1964. 4:o. 264 s. + planscher, delvis i färg + rättelselapp. Rikt illustrerad. Med skulpturkatalog samt en resumé på franska (Frisendahl var länge bosatt i Paris). (SAK. Sveriges Allmänna Konstförening, publikation 73.).
Editore: Stockholm 1964. 1964, 1964
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 21,76
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello27,5x19,5 cm. 264 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Förlagets halvfranska band. (Sveriges Allmänna Konstförening, 73.).
Editore: Stockholm 1971. 1971, 1971
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 21,76
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello28x19,5 cm. 184 s. Illustrerad. Förlagets halvfranska band, övre guldsnitt, främre omslag medbundet. Rygg med något litet slitage. (Sveriges Allmänna Konstförening, 80).
Data di pubblicazione: 1943
Da: Antikvariat Röde Orm, Göteborg, Svezia
EUR 14,19
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloRabén & Sjögren.Stockholm.1943.Förlagets dekorerade klotband. Originalomslag medbundna. 169 (5) sidor. Illustrerad. Tillskrift på försättsbladet. Boken är i gott skick.
Editore: [ENGLISH: - - - Svenska mästartecknare. Sergel / Martin / Ehrensvärd. En konstbok från Nationalmuseum. ("Swedish Master Draughtsmen. Sergel / Martin / Ehrensvärd.") Stockholm, Ehlins, 1955. 8vo. 176 + [iv] pp. No. 66 of a special edition, limited to 200 copies, enlarged with a plate in collotype and a colophon leaf and signed by the editor. Full blue morocco gilt, turn-ins gilt. Insignificant wear, fine. (Årsbok för Svenska statens konstsamlingar, 3.)], 1955
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 28,38
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloNr. 66 av bibliofilupplagans 200 exemplar, utökade med en plansch i ljustryck och ett kolofonblad och signerade av utgivaren. Förlagets blå marokängband, sparsamt guldornerat och med förgyllda denteller, mycket svaga bruksspår, aningen blekt rygg, i skjutfodral, gott skick. Stockholm, Ehlins, 1955. 8:o. 176 + [iv] s. (Årsbok för Svenska statens konstsamlingar, 3.).
Editore: [ENGLISH: (Frisendahl, Carl) - Jungmarker, Gunnar: Carl Frisendahl. Stockholm, Sveriges Allmänna Konstförening, 1964. 4to. 264 pp. Richly illustrated. Attractive and well-preserved half morocco (unsigned, but possibly by Edith Welinder), wrappers preserved. (Sveriges Allmänna Konstförening, 73.) About Swedish sculptor Carl Frisendahl (1886-1948).], 1964
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 28,38
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello(Sveriges Allmänna Konstförening, 73.). Mycket fint och välbevarat halvmarokängband, osignerat men enligt uppgift bundet av Edith Welinder. Ryggen med två upphöjda bind och sparsam dekor i guld, pärmarna med skinnskodda framkanter, omslagen och ryggremsan medbundna, övre infärgat snitt. Stockholm, Sveriges Allmänna Konstförening, 1964. 4:o. 264 s. Rikt illustrerad.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 17,03
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloKlammerhft., dek. omslag. Gott skick. Stockholm, Nationalmuseum, 1963. 8:o. [28] sid. Illustrerad. 149 utställningsnummer teckningar & akvareller samt grafik. Katalog för utställning på Nationalmuseum 22/11 1963- 6/1 1964. (Nationalmusei utställningskatalog nr 284.).
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 18,92
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörlagets blå halvfranska band med marmorerade pärmpapper och övre guldsnitt, främre dek. omslaget medbundet. Nyskick. Stockholm, Sveriges Allmänna Konstförening, 1971. 4:o. 184 s. Rikt illustrerad. (SAK. Sveriges Allmänna Konstförening, publikation 80.).
Editore: Stockholm 1958. 1958, 1958
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 27,43
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello28x19,5 cm. 123 s. Illustrerad. Förlagets klotryggsband. Tryckt i 1000 numrerade exemplar, detta är nr. 732.