EUR 9,46
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrellohft. Condizione: Fine.
EUR 10,41
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrellohft. Condizione: Fine.
Editore: Carl Malmsten., 1945
Da: Roe and Moore, London, Regno Unito
Prima edizione
EUR 17,87
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSoft cover. Condizione: Very Good. 1st Edition. 8vo. Folding sheet. Promotional brochure, 4 b/w illustrations including rugs by Märta Måås-Fjetterströms. Thumbed.
EUR 16,56
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloinb. Condizione: Very Good. ngt solkig.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 11,35
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloLund; Gleerup / Leipzig; Otto Harrassowitz, 1939. (Lunds Universitets årsskrift. N.F. Avd. 2. Bd 35. Nr. 3 / Kungl. Fysiografiska sällskapets handlingar. N.F. Bd. 50. Nr 3). 4:o. 16, (1, 1 blank) pp. With figures in the text. Original printed wrappers. Unopened. A few short tears in the wrappers. A fine copy.
EUR 23,65
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloinb. Condizione: Very Good. liten fuktrand.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 14,19
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Liljevalchs, 1969. 24,5x18,5 cm. 74, (22) s. Illustrerad. Häftad med tryckt omslag. Litet riss nederst på främre omslag samt gammal prislapp på bakre omslag. Fint ex.
Editore: Liljevalchs Konsthall 1969. 1969, 1969
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 10,88
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello74 s. Rikt illustrerad. Häftad. Aningen nött omslag. (Liljevalchs konstkatalog, 288).
Editore: Wiken 1988. 1988, 1988
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 24,12
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello24x24 cm. 152 s. Illustrerad. Förlagets illustrerade pappband. Aningen nött.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 9,46
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, dek. omslag. Gott skick. Stockholm, Carl Malmstens verkstadsskola, [1980]. 8:o. [ii] + 158 sid. Rikligt illustrerad i svartvitt (porträtt, interiörer, möbelbilder, detaljer, ritningar). Innehåll: "Upprinnelsen", "Carl Malmsten - Arkitekten och människan", "Några data om Carl Malmsten", "Första tiden", "Georg Bolins tid", "Skolan nu", "Formsinnets övning, inspiration till förnyelse genom studium av traditionen", "Hantverket - en nödvändighet", "Mitt formsinne", "Mina tre år på CMV", "Carl Malmstens verk lever vidare", "Några namn", "Skrifter av Carl Malmsten", "Kurser, skolor, utställningar m m under 70 år", "Endast det bästa är gott nog", "Författarpresentation".
Editore: [ENGLISH: - - - Richly illustrated monograph in Swedish devoted to Carl Malmsten (1888-1972), one of the foremost Swedish furniture designers of his age, an advocate for traditional artisanal production and adverse to the sterile, angular functionalist style which emerged in the 1930s. Publisher's picorial boards, as new.], 1972
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 18,92
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloDek. förlagsband. Nyskick. Lund, Signum, 1988. 8:o. 22,6 x 16,8 cm. 192 sid. Rikt illustrerad, delvis i färg. Med kronologi, förteckning över Malmstens skrifter, person- & sakregister samt register över möbelmodeller. (Baksidestext:) "För hundra år sedan (1888) föddes Carl Malmsten, möbelarkitekt och pedagog. Hans första framgångar kom tidigt: han vann 1916 både första och andra pris i en tävling om möbler till Stockholms stadshus. Därefter fick han flera stora inredningsuppdrag, bland dem Stockholms konserthus, Svenska Tändsticksaktiebolagets huvudkontor i Stockholm, och det vardagsrum på Ulriksdals slott som stockholmarna skänkte som bröllopsgåva till kronprins Gustav Adolf och kronprinsessan Louise. Under första hälften av 1900-talet var de stora utställningarna viktiga för alla som sysslade med konsthantverk och konstindustri. Där visade man vad man kunde åstadkomma. Framgångsrikt deltog Carl Malmsten i de flesta utställningarna, Hemutställningen 1917, Göteborgsutställningen 1923, Parisutställningen 1925, Stockholmsutställningen 1930. Under denna tid hade han också flera separatutställningar. Hans möbler omgavs då alltid av Märta Måås- Fjetterströms gobelänger, draperier och mattor. 1930, året för den stora Stockholmsutställningen, bröt en häftig debatt ut. Gregor Paulsson, verkställande direktör för Svenska slöjdföreningen, förespråkade de nya idéerna - funktionalismen. Hans antagonist var Carl Malmsten, som försvarade traditionen och hantverket mot ingenjörskonsten och maskintillverkningen. 30-talets purism gick emellertid inte spårlöst förbi ens Carl Malmsten. Också hans former blev enklare, även om den intarsia som han stundom smyckade sina möbler med blev ännu rikare. Under 40- och 50-talen ritade han de möbler som han i dag kanske är mest känd för, med genomtänkta former, alltid bekväma, praktiska och omsorgsfullt gjorda. Sin tro på traditionen och hantverkets betydelse höll han alltid levande". - - - (Böcker om konst.).
Editore: Stockholm [1980]. [1980]., 1980
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 13,24
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello158 s. Rikt illustrerad. Häftad. Tillskrift på titelsidan.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 11,35
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, dek. omslag. Blekt rygg, annars i nyskick. [Vickleby, Stiftelsen Capellagården], 1989. 8vo. 96 sid.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 13,24
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBiografi. Rött klotband, dek. skyddsomslag. Gott skick. Stockholm, Bonniers, 1969. 8:o. 232 sid. + planscher. Illustrerad. Med kronologi och register.
EUR 11,83
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm 1958. 32 sidor, häftad, flikomslag. Illustrerad. Bra skick.
Editore: Nyckelförlaget 1949. 1949, 1949
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 18,92
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello25x19 cm. 272 s. Illustrerad. Häftad, liten skada upptill vid ryggen. Förtitelsidan med namnteckning. En bok om handens verk och mänsklig odling vid Nyckelviksskolan.
Editore: Capellagårdarnas Förbunds Årsbok. 1965., 1966
Da: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, Svezia
EUR 33,11
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCapellagården. 1966. Häftad. 135, [35] sidor. Gott skick.
EUR 14,19
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello1966. 135, (31) sidor. Häftad. Illustrerad.
Data di pubblicazione: 1963
Da: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, Svezia
EUR 23,65
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloNatur och Kultur, Stockholm 1963. Första upplagan. Häftad. 140 (32) sidor. Gott skick, svag fläck på främre omslag.
Da: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, Svezia
EUR 23,65
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloAlbert Bonniers Förlag. Stockholm. Häftad. 90 (2) sidor. Lätt nött, mindre skada på nedre rygg, mindre rva på främre omslag, fläck på bakre omslag.
Editore: Carl Malmsten Form AB 2015., 2015
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 24,12
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello192 s. Rikt illustrerad. Häftad.
Editore: Wepf, Basel, 1954
Da: Mullen Books, ABAA, Marietta, PA, U.S.A.
Hardcover. Brown cloth wraps with white lettering; DJ is white with bw illustration and black lettering; 139 pp.; richly illustrated in bw. Text in German, French and English. VG/G-(Boards show very light shelfwear; corners are bumped; DJ shows moderate shelfwear and torn in places, but very much intact;pages are clean and binding is tight; text block is lightly age-toned, as expected.).
EUR 16,56
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloNatur och Kultur, Stockholm 1941. 119, (1) sidor. Förlagets klotryggband. 26,5x20 cm. Illustrerad. Stämpel.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 18,92
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloNgt senare halvklotband, omslagen medbundna (det bakre med liten smutsning). Stockholm, Natur och kultur, 1949. 8:o. 244 + [28] sid. Illustrerad. Innehåll (huvudavdelningar): 1. En högskola för handaslöjdare och folklig konst [=Nyckelviksskolan], 2. Skola och fostran i teknikens tidsålder, 3. Bilagor, 4. Skolor, firmor och verkstäder, vilka stött utgivandet av denna bok. - - - (Baksidestext:) "Carl Malmstens Mittens Rike är inte ett i Fjärran Östern beläget land utan det rike vi har inom oss och kring oss. Boken förtäljer, hur vi själva och samhället skall odla och förvalta de för mänsklig odling omistliga skatter Mittens Rike rymmer. I märgfulla ordalag framlägger en vidsynt och orädd man sin syn på vår splittrade teknikålders fostringsproblem, på enhetsskole-idéerna, som han går hårt åt och stämplar som antidemokratiska och kulturnivellerande. Ett 'Nyckelskole'-inlägg i den brännande skoldebatten, en sammanfattning av en på många områden verksam mans strävande, ett testamente väl värt att begrunda av alla och en var". - - - (Nyckelviksskolans vänner. Årsbok, 1.).
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 18,92
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloKlammerhft., dek. omslag. Fint skick. Stockholm, Husgerådskammaren, 1988. Tvär 8:o. 48 sid. Illustrerad, delvis i färg. Stora salongen, eller vardagsrummet, på Ulriksdal, är en av Sveriges bäst sammanhållna miljöer från denna tid. Möblerna är formgivna av Carl Malmsten, med uppdraget att förvandla en riddarsal till ett modernt hemtrevligt familjerum. - - - (Skrifter från Kungl. Husgerådskammaren, 6.).
Editore: Signum 1988. 1988, 1988
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 27,43
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello192 s. Rikt illustrerad, delvis i färg. Illustrerat förlagsband. Gott skick.
Editore: Nyckelförlaget 1949. 1949, 1949
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 27,43
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello25x19 cm. 272 s. Illustrerad. Linneklotband, omslagen medbundna. En bok om handens verk och mänsklig odling vid Nyckelviksskolan.
Data di pubblicazione: 1975
Da: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, Svezia
EUR 28,38
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCarl Malmsten AB. Stockholm. 1975. Häftad. 30 x 21 cm. 48 sidor. Mycket gott skick.
Editore: Med mappen följer ett signerat brev med Carl Malmstens brevhuvud: 27. Apr. 1967/ Kära Märit -/ Lycka till!/ Överge oss icke/ Hälsningar/ Tillgivne/ Carl, 1967
Da: Antikvariat Hundörat AB, Stockholm, Svezia
EUR 42,57
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCapellagården. Stockholm. 1967. Två häften i en fin pappmapp.
Editore: Varios, 1954
Da: Librería Pérez Galdós, Madrid, M, Spagna
EUR 49,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCondizione: leido. Alemán. Fotografías. Cartoné. 138.