Editore: Byggforlaget, Stockholm, 1991
Da: Alphaville Books, Inc., Hyattsville, MD, U.S.A.
DJ Over Stiff Paper Boards. Condizione: Very Good+. A clean and bright copy. Careful packing and fast, efficient shipping including delivery confirmation. International Priority Air Mail shipping available for this item. TEXT IN ENGLISH.
Da: Burnt Biscuit Books, NEWNAN, GA, U.S.A.
paperback. Condizione: Good. Some wear on top of front dust jacket. Clean text. Shelving code Gen stx New24.
Da: MW Books, New York, NY, U.S.A.
Second Edition. Very good paperback copy; cover slightly creased and dulled as with age. Bright and clean internally. Remains well-preserved overall. Physical description; 143 pages : illustrations (some color), plans ; 24 cm. Notes; Translated from the Swedish. Subjects; Adelcrantz, Carl Fredrik 1716-1796. Drottningholmsteatern. Drottningholmsteatern History. Drottningholms Slottsteater. Drottningholm Schlosstheater. Theater Sweden Drottningholm History. Theater architecture Sweden Drottningholm. Buildings. Theater. Theaters. Drottningholm. Drottningholm (Sweden) Buildings, structures, etc. Sweden Drottningholm. 3 Kg.
Editore: Stockholm, 1974
Da: Antiquariat Heureka, Bad Staffelstein-Uetzing, Germania
EUR 12,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello4° 66 S. mit zahlr. Abb., in schwedischer Sprache, sehr gut und sauber. Illustr. Obroschur 920 gr.
Lingua: Inglese
Editore: Drottningholm Court Theatre, 1993
ISBN 10: 9179880711 ISBN 13: 9789179880712
Da: Cotswold Internet Books, Cheltenham, Regno Unito
EUR 17,90
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello1993 second print with numerous colour and B&W illustrations; photographs by Max Plunger. Plain card paperback cover is protected by a thick paper jacket; this has some small discolouration marks to front and back. Gift inscription on title page; otherwise, a clean, tidy copy. Used - Very Good. VG paperback in good dust jacket.
Da: MW Books Ltd., Galway, Irlanda
EUR 21,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSecond Edition. Very good paperback copy; cover slightly creased and dulled as with age. Bright and clean internally. Remains well-preserved overall. Physical description; 143 pages : illustrations (some color), plans ; 24 cm. Notes; Translated from the Swedish. Subjects; Adelcrantz, Carl Fredrik 1716-1796. Drottningholmsteatern. Drottningholmsteatern History. Drottningholms Slottsteater. Drottningholm Schlosstheater. Theater Sweden Drottningholm History. Theater architecture Sweden Drottningholm. Buildings. Theater. Theaters. Drottningholm. Drottningholm (Sweden) Buildings, structures, etc. Sweden Drottningholm. 1 Kg.
Lingua: Svedese
Editore: Stockholm : Riksantikvariea?mbetet, 2000
ISBN 10: 9172091940 ISBN 13: 9789172091948
Da: Stony Hill Books, Madison, WI, U.S.A.
Soft cover. Condizione: Near Fine. Large format softcover of 52 pages in Swedich, uillustrated, clean and unmarked.
Editore: Drottningholm Court Theatre, 1993
Da: Denton Island Books, Newhaven, Regno Unito
EUR 17,90
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSoftcover. Condizione: Fine. Condizione sovraccoperta: Fine. Firmly bound, clean unmarked pages, a few small marks to jacket. 9 articles covering the history, stage-machinery, modern fittings etc. All aspects shown in historical drawings and photographs, and numerous recent (1993) colour photographs. 143 pages. Quantity Available: 1. Category: Theatre & Plays; Inventory No: dscf12146.
Editore: Byggförlaget 1995 1995, 1995
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 18,85
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello200 s. Illustrerad. Häftad med skyddsomslag. Fint exemplar. (Skokloster-studier 29.).
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 15,55
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloIts advent, fate and preservation. Photographs by Max Plunger. Byggförlaget 1993. 143,(1) pp. Richly illustrated. Publishers softcover. 24 x 21 cm.[#\61519].
Editore: Byggförlaget 1993. 1993, 1993
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 20,74
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello24 x 21 cm. 144 s. Illustrerad. Häftad. Fint skick.
Editore: Byggförlaget, Stockholm, 1993
Da: Graphem. Kunst- und Buchantiquariat, Berlin, Germania
EUR 18,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloquer gr 8°, Brosch. m. OSU., 143 S. - Einband etwas angestaubt, sonst gutes Exemplar. Buch.
EUR 14,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello70 S., reich und farbig bebildert, Okart., 4*. Sauberes Exemplar. 69 sv.
Editore: [ENGLISH: - - - Illustrated publication by Swedish architect Ove Hidemark (1931-2015) in which he writes about both his new buildings and important restorations he has undertaken. Signed and numbered edition printed on fine paper.], 2015
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 28,28
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloNr 389 av 2400 numrerade och av arkitekten signerade exemplar. Häftad, otryckta svarta omslag, dek. skyddsomslag. Fint skick. Haderslev, Anders Nyborg privattryck, 1991. 4:o. [48] sid + [16] planschsidor, huvudsakligen i färg. Med förord på danska och en biografisk inledning om Hidemark av Bengt O H Johansson. Tryckt på fint handgjort papper med råkanter. Illustrerad med bl. a. översiktsplaner / ritningar. Ove Hidemark var arkitekt och professor i äldre byggnadsteknik och restaurering vid Konsthögskolan i Stockholm. I föreliggande skift skriver han personligt om sina insatser för följande byggnader: Folkets hus Hallstavik, S:ta Birgitta kyrka Kalmar, Julita Lantbruksmuseum, Terapibyggnad Sätra Brunn, Lyrisk Teater Göteborg, Lilla Aska krematorium Linköping, Julita värdshus, Skogens hus Skansen, Torshälla kyrka, Stockholms fondbörs, Om restaurering - om förhållningssätt, Skokloster slott, Sätra Brunn, och Blockmakarens hus, Stockholm.
Editore: Byggförlaget 1987. 1987, 1987
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 29,69
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello29,5x22 cm. 256 s. Illustrerad. Förlagets linneklotband med monterad pärmbild, skyddsomslag nagg och mindre revor samt lätt solkat.
Editore: Byggforlaget, 1993., 1993
EUR 30,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloUn volume petit in-4° (21,3 x24, 3 cm), couverture semi-rigide éditeur, 1er plat illustré d'une photo de décor en couleurs sur une scène, 141 pages, nombreuses photos en couleurs, croquis et plans en noir, TRES BON ETAT.
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 15,55
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm: Byggförlaget, 1998. 70,(2) s. Illustrerad. Trådhäftad med skyddsomslag. 24 x 21 cm.[#\81407].
Editore: Sweden 1993, 1993
Da: ART CONSULTING:SCANDINAVIA, Books on Art, Calabasas, CA, U.S.A.
The 18th-century Drottningholm Court Theatre, along with the palace and the park, have been classified by UNESCO as one of the most valuable building complexes in the world. This handsomely illustrated book contains many detailed photographs from the various dressing rooms, guilded scrollwork on the walls, seating in the auditorium to the stage machinery which controls the lighting, curtains, and special effects. While the theatre was originally only enjoyed by royalty, it is still currently in use. The book also includes sections on its modern fittings and a survey on the wear-and-tear of the building., English, Year1993, Illust. B/W24, Illust. Color103, ISBN 9179880711, Code 2535. Softbound, In Pristine Condition, Pages 144, Size 9 1/2öx 8ö.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 113,10
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloNr 48 av bibliofilupplagan i endast 50 numrerade exemplar. Förlagets linneband med monterad färgbild, helt silverfärgat snitt och kassett. Omslagen med flikar medbundna. Nyskick. Stockholm, Byggförlaget, 1987. 4:o. 29 x 22 cm. 256 sid. Med omkring 130 reproduktioner, varav 90 i färg. Innehåll: "Teglets brödraskap", Medeltiden (Bebyggelsen, Muraryrket, ". brödrom ok söstrom j vart Mwramestara Embe- tetz ok Comppani", 1487 års ämbetsordning, Helmick van Nörden och Thord ålderman, Projektering och bygglov, Byggprocessen, Det medeltida huset). Den äldre vasatiden (Krav på stenhus med morot och piska, Hantverkspolitiken, Stadsbilden). Stormaktstiden (Stadsplaneregleringen, 1600-talets skråpolitik, Organisatoriska forhållanden, Ämbetets sammanträden, Arkitektyrket, Varför ritningar som mästarprov?, Stiltendenser vid 1600-talets mitt, De första mästerstyckena, Det sena 1600-talets mästerstycken, Stadsbilden och byggnadsverksamheten). Frihetstiden och det gustavianska skedet (Stadens byggnadsledning, 1725-års byggnadsordning, 1736 och 1763 års byggnadsordningar, Utbildningsmöjligheter, Ämbetets interna förhållanden, Murmästaren som rörelseidkare, Gesäller och drängar, Att bli mästare, Det tidiga 1700-talets mästerstycken, Det sena 1700-talets fantasiprojekt, Byggnadslovsritningarna). Skråtidens slutfas. (1800-talets mästerstycken, Planlösningar, Kasernbyggnad och industrikomplex, Byggnadsverksamheten). Murmästarnas roll i Stockholms byggnadshistoria (Några kommentarer rörande uppläggning och källor, Bibliografi. "Ett urval mästerstycken 1644-1847" av Ove Hidemark. "Skråämbetet som överlevde" av Lars Wikström (Näringsfriheten 1847, Byggnadshyttor, stenhuggare och murare, Gille och skrå, Frimureriet och andra större ordenssällskap Stockholm, Murmästarämbetet i en övergångstid, Rekonstruktion och stabilisering, Stamhus och stadgar 1890 och 1977, Bibliografi av Lars Wikström. "Tankar och erfarenheter vid upprustningen av Gamla stan" av Stig Adling. - - - Ett urval mästerstycken (Mästerstycke nr 2. Herman Florentz, 1644 / nr 3. Kristoffer Knöffel, 1643 / nr 6. Johan Persson, 1655 / nr 11. Erik Olofsson, 1661 / nr 16. Staffan Jonsson, 1666 / nr 18. Christian Geddenack, 1668 / nr 19. Upphovsmannen okänd / nr 24. Mårten Hack, 1672 / nr 26. Anders Dillner, 1673 / nr 29. Johan David Ludman, 1686 / nr 30. Erik Matsson Frihammer, 1686 / nr 31. Upphovsmannen okänd / nr 32. Jonas Nilsson Fristedt, 1695 / nr 33. Gabriel Matsson Lund, 1695 / nr 37. Jakob Helmich, 1699 / nr 40. Niklas Fristedt, 1709 / nr 45. Johan Christoffer Kiörner, 1726 / nr 49. Christian Wüstner, 1733 / nr 51. Mårten Wåhlberg, 1749 / nr 52. Johan Schütze, 1746 / nr 56. Per Westrell dä, 1746 / nr 59. Erik Roos, 1754 / nr 63. Johan Christian Nauman, 1758 / nr 68. Johan Henrik Walmstedt, 1767 / nr 73. Per Westrell d y, 1775 / nr 76. Petrus Serén, 1785 / nr 78. Gustaf Magnus Kolmodin, 1804 / nr 79. Lars Petter Thun, 1805 / nr 84. Gustaf Erik Westerberg, 1817 / nr 85. Gerhard Meijer, 1821 / nr 87. Johan Abraham Wilelius, 1826 / nr 88. Carl Ulric Holmquist, 1830 / nr 91. Anders Jacob Åkerlund, 1835 / nr 92. Isac Fredric Kihlstedt, 1836 / nr 98. Erik Gustaf Nordquist, 1844 / r 100. Johan Matsson Carlberg, 1847). - - - (Förordet:) "Byggandet har i alla tider intagit en central roll i samhällsutvecklingen, så givetvis också i Sverige och vår huvudstad har under århundraden varit ledande i utvecklingen inom landets byggverksamhet. Sedan 500 år, från det att Murmestare Embetet i Stockholm bildades 1487, finns en väl vårdad dokumentation kring den företagsamhet som varit förutsättningen för Stockholms ständiga förändring till dagens 'stad i världen'. Stockholms Byggmästareförening, som 1989 varit verksam i 100 är, är den organisation som för arbetsgivartraditionerna och murmästarearvet vidare från tidigare århundraden. Embetet har nu i samband med sitt 500-årsjubileum önskat dokumentera några epoker ur Stockholms byggnadshistoria. Kunskap om hur ordensväsendet påverkat stadens omdaning, samsp.
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, Svezia
EUR 103,68
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm: Byggförlaget, 1987. Nummer 9 av 50 exemplar. 255 s. + löst bifogat fotografi. Förlagets linneklotband med monterad färgbild på framsidan. Helt försilvrat snitt. Omslaget medbundet. I linnekassett med monterad färgbild. Löst bifogat ett sv/v fotografi (fotograf Boo Jonsson). Fint skick. 30 x 23 cm.*Bibliofilupplagan.[#\140467].