Siri derkert (22 risultati)
Editore: Stedelijk Museum Amsterdam 1962
- Brossura
Da: ANARTIST, New York, NY, U.S.A.ANARTIST
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 17,80
EUR 4,32 spedizioneSpedito in U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Softcover, 22 pages, in Dutch; good condition; ex-college library copy with partially removed stickers on front cover at upper left corner; and library bookplate on inside front cover; no internal marks.

Siri Derkert 1888-1973. Malmö konsthall 2 juli-15 augusti 1976.
(DERKERT, Siri) (Stockholm 1888-1973) - Eje Högestätt & Mailis Stensman (red.)
Editore: [ENGLISH: - - - Illustrated catalogue in Swedish for a Siri Derkert exhibition at Malmö konsthall in 1976. With 311 catalogue entries. Stapled as issued, pictorial wrappers. Very fine.] 1976
- Brossura
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 16,95
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Klammerhft., dek. omslag. Gott skick. Malmö, Malmö konsthall, 1976. 8:o. 40 sid. Illustrerad. Katalog med 311 utställningsnummer. (Malmö konsthall katalog nr 14.) - - - Illustrated catalogue in Swedish for a Siri Derkert exhibition at Malmö konsthall in 1976. With 311 catalogue entries. Stapled as issued, pictorial wrappers. Ver…y fine.

Editore: [ENGLISH: - - - Catalogue for an exhibition of Swedish artist Siri Derkert (1888-1973) on March 6-28 1976, with biographical data and a few texts by Sara Lidman, Edna Martin, and Ragnar von Holten. In Swedish. The catalogue lists some 170 works. Richly Illustrated. Stapled as issued, pictorial wrappers, very fine.] 1976
- Brossura
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 18,84
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Klammerhft., dek. omslag. Fint skick. Stockholm, Sveriges Allmänna Konstförening, 1975. Stor 8:o. [ii] + 26 s. Rikt illustrerad. Katalog för en utställning 6-28 mars 1976, med biografiska data sammanställda av Rolf Söderberg samt texterna "Siri och fågel" av Sara Lidman, "Ögonblick med Siri" av Edna Martin, och "Från 'stilar' ti…ll tecken" av Ragnar von Holten. Katalogen uppräknar 90 verk samt en "Kompletterande katalog till utställningen i Konstakademien" (nr 92-171). "Denna utställning av Siri Derkerts arbeten bygger på en utställning i Riksutställningars regi, som visats på ett tiotal platser i landet under 1975. [.] Den utställning, som Sveriges Allmänna Konstförening nu visar i Konstakademien har utökats och fått en väsentligt större omfattning." - - - Catalogue for an exhibition of Swedish artist Siri Derkert (1888-1973) on March 6-28 1976, with biographical data and a few texts by Sara Lidman, Edna Martin, and Ragnar von Holten. In Swedish. The catalogue lists some 170 works. Richly Illustrated. Stapled as issued, pictorial wrappers, very fine.

Siri Derkert. Modernist, modetecknare. [Kläder, konst och kön i avantgardet.]
(DERKERT, Siri) (Stockholm 1888-1973) - Annika Öhrner (red.)
Editore: [ENGLISH: - - - Catalogue for an exhibition of Swedish artist Siri Derkert (1888-1973) as a fashion designer. Checklist with 75 entries. Richly illustrated in colour. Text biblingual in English and Swedish. Pictorial wrappers, very fine.] 1973
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 15,07
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Häftad, dek. omslag med flikar. Gott skick. Borås, Centrum för textilforskning (CTF), 2001. 8:o. 96 sid. Rikt illustrerad, övervägande i färg. Essäer av Maria Carlgren, Gunnel Larsson & Ulla Eson Bodin, och Annika Örner. Parallelltext på svenska och engelska. / Text bilingual in English and Swedish. Utställning på Borås Konstmus…eum 10 november 2001-3 februari 2002, Millesgården mars-april 2002 och Norrköpings konstmuseum november-december 2002. Den rikt illustrerade katalogdelen förtecknar 75 verk. - - - "Siri Derkert var inte bara en banbrytare med sin kubism utan överskred också konstens gränser genom att röra sig mellan genrer. l detta unika projekt tolkas och rekonstrueras hennes modeteckningar från 1917-21 och presenteras sida vid sida med hennes måleri. Vi möter en kvinnlig konstnär som försöker skapa sig en väg genom det modernistiska fältet i Sverige på tio- och tjugotalet" (baksidestext).

Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 9,42
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Häftad, dek. omslag. Obetydliga bruksspår, gott skick. Ouppskuren. Stockholm, Sveriges Allmänna Konstförening, 1974. 4:o. 28,8 x 20 cm. Rikt illustrerad, delvis i färg. Innehåll: "Siris tankar", "Karin Westman Berg om Siri", "Oscarisk uppväxt", "Konsthögskolan", "Paris-Alger-Paris", "Valle", "Från akademism till kubism", "Dansen… på Intiman", "Bertil Lybeck", "Modeskaparen - Liljevalchsutställningen", "Skilsmässan", "Blonda frun", "Simpnäs", "Från modets Paris till Ålands hav", "Hos Irma", "Lillstugan", "Ninnan och Naima", "Paris 1936-37", "Liv", "Under kriget", "Familjelivets tolk", "Fogelstad", "Efter kriget", "Island", "Efter Island", "Den nya stilen", "Kvinnopelaren", "Östermalms Tunnelbane- station", "Två Bildvävnader", "Sverigeväggen", "Ren luft - Rent vatten", "Senapsträdet och himlens fåglar", "Medhjälparna - Materialen", "Slutet". - - - (Sveriges Allmänna Konstförening, 83.).

Editore: [ENGLISH: - - - Catalogue for an exhibition of Swedish artist Siri Derkert (1888-1973). 100 catalogue entries (paintings & sculptures). Stapled as issued, pictorial wrappers. Very fine.] 1973
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 18,84
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Klammerhft., dek. omslag. Gott skick. Stockholm, Tryckeri AB Björkmans Eftr., 1980. 8:o. [20] s. Illustrerad. Med löst bifogat vernissagekort. Katalogen förtecknar måleri (nr 1-70) och skulpturer, till stor del porträtt, (nr 71-100). Med en text av Carlo Derkert.

Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 11,30
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Klammerhft., dek. omslag. Fint skick. Stockholm, Riksutställningar, 1990. A4-format. [12] sid. Verkförteckning om 35 nummer.

Editore: Amsterdam ; Stedelijk Museum, 1962
- Brossura
Da: Antiquariaat Digitalis, Amsterdam, Paesi BassiAntiquariaat Digitalis
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato - Molto buono
EUR 15,00
EUR 40,00 spedizioneSpedito da Paesi Bassi a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Soft cover. Condizione: Very Good. Illustrated wrappers (softcover), [22] pages : illustrations (14 black and white). Very good, with age-toning of paper. Cat. #303.
Editore: Kalejdoskop 1986. 1986 1986
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 16,48
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
125, (1) s. Illustrerad. Illustrerat förlagsband.

Siri Derkert. 26 mars-17 april 2004.
(DERKERT, Siri) (Stockholm 1888-1973) - Olle Granath & Jacob Derkert
Editore: [ENGLISH: - - - Catalogue for an exhibition of Swedish artist Siri Derkert (1888-1973). 32 catalogue entries (painting, concrete), all illustrated in full-page colour. Sewn as issued, pictorial wrappers. Fine.] 1973
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 22,61
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Hft., dek. omslag i färg. Förlagsny med helt obetydlig nötning av omslagen. Stockholm, Åmells, 2004. Tvär 8:o. [80] sid. Rikt illustrerad med helsidesbilder. Med kronologi. Katalogdelen uppar 32 verk, alla avbildade i färg (måleri, betong). (Katalog nr 78.).
Editore: Bonniers 1964. 1964 1964
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 17,43
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
27, (5) s. + 35 planschsidor. Häftad. (Bonniers små konstböcker 6.).

Editore: [ENGLISH: - - - Catalogue for an exhibition of Swedish artist Siri Derkert (1888-1973), focusing on the family in her art. Stockholm 1992. 8vo. 18 pp. 6 illustrations, 3 in colour. 70 catalogue entries. In Swedish. Stapled as issued in pictorial wrappers, as new.] 1992
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 23,55
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Klammerhft., dek. omslag. Nyskick. Med vernissagekort och ett tidningsurklipp. Stockholm 1992. 8:o. 18 sid. Med 6 illustrationer varav 3 i färg. Utställningsförteckning om 70 nummer. (Millesgårdens utställningskatalog nr 29.).

Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 14,13
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Dubbelvikt utställningsbroschyr på styvt, blankt papper. Lätt nött, namnteckning av inredningsdesignern Lillan Tesch. Stockholm, Konstnärshusets grafikgrupp, [?1971]. 4:o. [4] sid. Med två illustrationer (ett självporträtt och ett porträtt av dottern Sara, 1925).
Editore: Stockholm 1974. 1974 1974
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 21,66
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
28 x 19 cm. 176 s. + 4 dubbelsidiga färgplanscher. Illustrerad. Linneklotband, omslagen medbundna. (Sveriges Allmänna Konstförening 83).
Editore: Kungliga Biblioteket 2011 2011 2011
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 24,49
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
303 s. Illustrerad. Häftad. Gott skick.
Editore: Kalejdoskop 1986. 1986 1986
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 24,49
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
125, (1) s. Illustrerad. Illustrerat förlagsband. Med dedikation och separat vernissagekort från Carlo Derkert.

Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 18,84
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Förlagets klotband, dek. skyddsomslag (med minimal nötning överst på ryggen). Dedikation av Carlo Derkert till Gunilla Palmstierna-Weiss (1928-2022). Carlo Derkert var behjälplig med bokens illustrationsmaterial. Stockholm, Alfabeta förlag, 1989. Tvär 8:o. 120 sid. Illustrerad av Siri Derkert. Med förklaringar, ett långt efteror…d om boken av Annika Öhrner samt ett avslutande samtal med Siri Derkert (1950), "Vad Van Gogh skulle ha älskat detta land!". (Förlagstext:) "För första gången presenteras nu det unika samarbetet mellan Halldór Laxness och Siri Derkert i bokform. Novellen 'Den goda fröken och huset' skrevs redan på trettiotalet. Berättelsen om prostdottern Rannveig som ger sig ut på en läng resa och det öde som sedan drabbar henne när hon kommer hem till det lilla isländska fiskeläget Eyvik, är en samhällskritisk berättelse återgiven i den isländska berättartraditionen. Siri Derkert besökte Island 1949-1950. Hon blev kvar där i åtta månader, reste runt p ön, och mötte också Halldór Laxness. När hon sedan kom att läsa hans novell var hon redan bekant med miljön och illustrerade texten med en rad bilder. Text och bild publicerades 1953 som följetong i tidningen Vi. Det ursprungliga materialet har kompletterats med ytterligare bilder ur Siri Derkerts kvarlåtenskap".
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SveziaAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 10,36
EUR 30,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Översättning Peter Hallberg. Alfabeta 1989. 120 s. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. Omslagets baksida ojämnt mörknat. Tvär 20 x 22,5 cm.[#\62520].
Editore: Stockholm 1974. 1974 1974
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 28,26
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
28 x 19 cm. 176 s. + 4 dubbelsidiga färgplanscher. Illustrerad. Förlagets halvfranska band. Snygg. (Sveriges Allmänna Konstförening 83).

Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 24,49
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Klammerhft., dek. omslag. Nyskick. Stockholm 1990. Hög 4:o. 20 s. Rikt illustrerad. Med 90 katalognummer. Med texter av Carlo Derkert, Annika Öhrner, samt verkförteckning (utställningskatalog) om 90 nummer. Siri Derkerts kvinnoporträtt från Fogelstad är fantastiska men knappast insmickrande, och hon blev regelbundet tillsagd att… sluta rita hela tiden. Det brydde hon sig inte om. Här avbildas porträtt av Kerstin Hesselgren, Elisabeth Tamm, Honorine Hermelin, Emilia Fogelklou, samt Fogeslstadkören. - - - (Nationalmusei utställningskatalog nr 535.).

Att alltid göra och tänka det olika. Siri Derkert i 1900-talet.
(DERKERT, Siri) (1888-1973) - Mats Rohdin & Annika Öhrner (red.)
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 28,26
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Häftad, dek. omslag. Gott skick. Stockholm, Kungliga biblioteket, 2011. 8:o. 304 sid. Sparsamt illustrerad. Innehåll:"Ett konstnärsarkiv" av Annika Öhrner, "Siris hemligheter. Genushistoriska perspektiv på döljande och öppenhet" av Helena Bergman, "Rollspel. Mode som självframställning och experiment under Siri Derkerts 1910-tal…" av Andrea Kollnitz, "Det är underligt att man är i Afrika. Siri Derkerts vistelse i Algeriet 1914" av Åsa Bharathi Larsson, "Med säkerhetspolisen hack i häl. Siri Derkerts samhällsvetenskapliga studier och politiska engagemang i freds- och kvinnorörelsen 1940-1955" av Martin Gustavsson, "Personligt och politiskt. Om Siri Derkerts offentliga konst och modernitetens rum" av Jessica Sjöholm Skrubbe, "Konst, politik och klotter. Siri Derkert och Östermalmstorgs tunnelbanestation i mediearkiven" av Mats Rohdin, "Oh mina systrar var är ni. Siri Derkert som ikon i 70-talets nya kvinnorörelse" av Ebba Witt-Brattström. - - - (Acta Bibliothecae regiae Stockholmiensis, 81.).

Lingua: Svedese
Editore: Stockholm, Moderna Museet 1960
Da: Antiquariat Bookfarm, Löbnitz, GermaniaAntiquariat Bookfarm
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 17,50
EUR 40,00 spedizioneSpedito da Germania a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
[56] S. Ehem. Bibliotheksexemplar mit Signatur und Stempel. GUTER Zustand, ein paar Gebrauchsspuren. Ex-library with stamp and library-signature. GOOD condition, some traces of use. 1960/1286, L16217 sv Gewicht in Gramm: 230.