Waldén bertil (17 risultati)
Editore: Sthlm 1951
- Rilegato
Da: antikvariat sacher, Malmö, Sveziaantikvariat sacher
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato - Molto buono
EUR 23,60
EUR 14,50 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloinb. Condizione: Very Good.

Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 9,44
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, tryckta omslag. Aningen nött. Stockholm, KVHAA, 1931. 8:o. iv + 144 s. Rikt illustrerad. Med Summary på engelska och Zusammenfassung på tyska. Bolstad kyrka, Grinstad kyrka, Gestad kyrkor, Timmerviks kapell, Erikstad kyrkor, Frändefors kyrkor, Brålanda kyrka och Sundals-Ryrs kyrkor. (Sveriges kyrkor. Konsthistoriskt inve…ntarium, 34. Dalsland, band I:1.).
- Rilegato
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 16,52
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloÖrebro 1957. 236 sidor, illustrerat pappband med klotrygg. 27x19 cm. Lätt stötta hörn.

Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 9,44
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, tryckta omslag. Lätt nötta omslag. Stockholm, KVHAA, 1939. 8:o. viii + 156 s. Rikt illustrerad. Med Zusammenfassung på tyska och Summary på engelska. (Sveriges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium, 46. Närke, band I:1.).
Kyrkor i Glanshammars härad. Sydvästra delen. Konsthistoriskt inventarium.
Curman, Sigurd - Lundberg, Erik - Mörner, Stellan - Waldén, Bertil
Editore: Stockholm 1961 1961 1961
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 13,22
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCa 250 s. Ill. Häftad. (Sveriges kyrkor 92. Närke 1:3).

Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 10,39
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, dek. omslag. Ouppskuren, ankomstdatum noterat på främre omslaget, prydlig biblioteksstämpel, fint skick. Stockholm, KVHAA, 1969. 8:o. Sid. 629-704. Rikt illustrerad. (Sveriges kyrkor. Konsthistoriskt inventarium, 129. Närke, band I:4, Glanshammars härad.).

Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 11,33
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, dek. omslag. Mycket gott skick. Prydlig tillskrift. Stockholm, Nordisk Rotogravyr, 1940. 4:o. 140 s. + 35 planschblad, flera i färg. Med litteraturförteckning.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 11,33
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello(Sörmländska kyrkor, 3.). Klammerhäftad, dek. omslag. Fint skick. Namnteckning: Sten G. Lindberg 17/2 43. Vingåker, Södermanlands Hembygdsförbund, 1942. 8:o. 16 s. inkl. omslagen.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 11,33
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFint ljusblått klotband, grön (lätt blekt) ryggtiteletikett, främre tryckta omslaget medbundet. Gott skick. Stockholm, Saxon & Lindströms förlag, 1936. 8:o. 400 s. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. "Denna bok handlar om Engelbrekt och hans mördare, om stenhuggare i 1600-talets Stockholm, om småstadskåkar, bergsman…sgårdar och bondstugor, om finnar och lappar, om holländska miljöer, museer och målare, om konstnärsöden [bl.a. Frans Hals], brunnskurer och hembygdvård - samt om åtskilligt mera." I det sistnämnda ingår Gustav Adolf, "Bernbadotte och Örebro", "Svensk porträttskulptur under stormaktstiden" och "Marmorinpektoren Millich".
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 9,44
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSaxon & Lindströms Förlag, Stockholm 1936. 400 sidor. Häftad. 24 x 17 cm. Gott skick.
Editore: Stockholm 1951. 1951 1951
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 21,72
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello29x20,5 cm. 306 s. + 6 färgplanscher + 1 karta. Illustrerad. Förlagets halvklotband.
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 14,16
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloNordisk Rotogravyr, Stockholm 137 sidor, häftad. 25,5x20 cm. Illustrerad. Antagligen nytryck.
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, SveziaAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 12,46
EUR 30,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSärtryck ur Samfundet Örebro Stads- och länsbiblioteks vänners meddelande 1965. Sid. 73-107. Illustrerad. Klammerhäftad. Bläcknoteringar i texten. Med dedikation från Henning W. till Museichefen Fil. Dr. Göran Axel-Nilsson på omslaget. 21 x 15 cm.[#\135954].

Da: Centralantikvariatet, Stockholm, SveziaCentralantikvariatet
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato - Molto buono
EUR 28,32
EUR 25,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCondizione: Very Good. Örebro, 1943. 4:o. (2),+ 13-128 s. Illustrerad. Häftad, med tryckt omslag. Dedikation till Gösta Berg. Softcover / Paperback.
Da: Centralantikvariatet, Stockholm, SveziaCentralantikvariatet
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato - Molto buono
EUR 33,05
EUR 25,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCondizione: Very Good. Uppsala, Almqvist & Wiksell, 1955. 8:o. 503 s.+ färgplansch. Förlagets klotband, med pergamentimiterande titeletikett och dito emblem på frampärmen. Dedikation till Gunnel och Gösta Berg. Hardcover / Hardback.

Da: Centralantikvariatet, Stockholm, SveziaCentralantikvariatet
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato - Molto buono
EUR 42,49
EUR 25,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCondizione: Very Good. Örebro, 1949. 4:o. 238,+ (1) s. Illustrerad. Häftad och oskuren. Dedikation till Gösta Berg. Softcover / Paperback.
Editore: Örebro 1954 1954 1954
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 86,86
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello212 s. + 4 färgplanscher. Illustrerad i texten. Förlagets klotryggsband.