Editore: Nok, 1962
Da: antikvariat sacher, Malmö, SKÅNE, Svezia
EUR 7,08
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrellohft. Condizione: Fine.
EUR 8,03
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrellohft. Condizione: Fine.
Hardcover. Condizione: Fine. Large or heavy book and may require extra postage. No AMAZON international order on this title. Size: 4to - over 9¾" - 12" Tall.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, Svezia
EUR 9,44
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloStockholm; Bonniers, 2000. 22x15,5 cm. 137, (1 blank) s. Förlagets pappband med tryckt skyddsomslag. Omslag av Jan Biberg. Fint ex. Efterlämnade dikter redigerade av Björn Håkanson. Ur Anne de Laval Wipps och John Wipps bibliotek.
Editore: Langewiesche, K?nigstein 1977.,, 1977
Da: Antiquariat Petri, Jena, Germania
EUR 15,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHC. Condizione: Gut. Opb, Ou., 4?, 128s., in gutem Zustand, Deu 1200g.
Lingua: Svedese
Editore: Albert Bonniers Forlag, Stockholm, 1977
ISBN 10: 9100420220 ISBN 13: 9789100420222
Da: Barksdale Books, Almere, Paesi Bassi
EUR 10,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCondizione: Good. Swedish text.
Editore: Gruppo Editoriale Fabbri, Bompiani Milan, Italy, 1987
Da: Specific Object / David Platzker, New York, NY, U.S.A.
402 pp.; 29.4 x 21 cm.; sewn bound; black-and-white & color; edition size unknown; unsigned and unnumbered; offset-printed Anthology of texts discussing changes in representation between the sixteenth and twentieth centuries. Includes written contributions by Pontus Hulten, R.J.W. Evans, Alfonso E. Perez Sanchez, Sven Alfons, Thomas DaCosta Kaufmann, Maurice Rheims, Eliska Fucíková, Piero Falchetta, Aomi Okabe, Jean Clair, Paolo Fabbri, Massimo Caccriari, Salvador Dalí, Vittorio Sgarbi, René Thom, Ilya Prigogine, Tonino Tornitore, and Frantisek Makes. Includes bibliography and index. Printed in color and black-and-white. Very Good. 4 cm. crease to top right edge of recto with bumping to top and bottom right corners. Additional light edge wear and scratching of covers. Light yellowing of covers. Contents clean and unmarked. Due to the very large size and weight additional shipping charges will be required for international orders.
Lingua: Tedesco
Editore: Königstein. Langewiesche 1977.,, 1977
Da: Eike Georg-Grabe, Kassel, Germania
EUR 16,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello128 S. OLeinen, OU, sehr guter Zustand Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 0.
Editore: Bokforlaget Natur och Kultur, Stockholm, 1944
Da: Mullen Books, ABAA, Marietta, PA, U.S.A.
Hardcover. Blue decorated boards; Gold lettering on spine; 62 pp. plus a few hundred unpaginated pages of plates; Profusely illustrated with both bw and color figures and plates. Text in Swedish; Features works from 1843 - 1943, including pieces by Gustaf Wilhelm Palm, Joseph Magnus Stack, August Malmstrom, Carl Larsson, August Hagborg, Gunnar Hallstrom, Isaac Grunewald, Vera Nilsson, Inge Schioler, and many others; Extensive annotations. VG (Usual library markings; Some wear to edges of covers).
Editore: Stockholm 1943 1943, 1943
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 8,50
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. 74 s. Häftad.
Editore: Natur och Kultur 1962. 1962, 1962
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 10,86
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello24 x 20 cm. 133 s. Illustrerad. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.
Lingua: Tedesco
Editore: Königstein, Langewiesche, 1977
EUR 22,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello4°, gebundene Ausgabe. Condizione: Sehr gut. 128 Seiten : mit Abbildungen : Mit Schutzumnschlag; roter Einband mit goldgeprägtem Rückentitel; insgesamt sehr gut bis fast neuwertig B04-02-06A Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 951.
EUR 6,14
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBonniers, Stockholm 1943. 73, (1) sidor, häftad. Bra skick.
EUR 7,08
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloAlbert Bonniers Förlag, Stockholm 2000. 137 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.
EUR 8,45
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloGebundene Ausgabe. Condizione: Gut. 1. 128 Seiten Gebrauchsspuren. Innerhalb Deutschlands Versand je nach Größe/Gewicht als Großbrief bzw. Bücher- und Warensendung mit der Post oder per DHL. Rechnung mit MwSt.-Ausweis liegt jeder Lieferung bei. Sprache: Deutsch Gewicht in Gramm: 400.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 9,44
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloKlammerhft., dek. omslag. Gott skick. Stockholm 1974. 8:o. 24 sid. Illustrerad. Utöver en kortfattad utställningskatalog ryms några av Sven Alfons' dikter (ur samlingen "Ängelens bild").
Da: Celler Versandantiquariat, Eicklingen, Germania
Membro dell'associazione: GIAQ
EUR 6,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloLangewiesche, Königstein, 1977. 127 S. mit zahlr. Bildern., Pbd.U.---- Gutes Exemplar - 750 Gramm.
Lingua: Tedesco
Editore: Langenwiesche, Königstein / Ts., 1977
ISBN 10: 3784579701 ISBN 13: 9783784579702
Da: HJP VERSANDBUCHHANDLUNG, WEDEL, SH, Germania
EUR 14,75
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFester Einband. Condizione: Gut. Condizione sovraccoperta: Guter Umschlag. 128 p. Zahlr. z.T. farbige Abb. Buch.
Editore: Bonniers 1942. 1942, 1942
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 13,69
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörsta upplagan. 84 s. Häftad. Insidan främre omslag med namnteckning. Debutboken.
Da: Buch- und Kunsthandlung Wilms Am Markt Wilms e.K., Bad Bergzabern, Germania
EUR 15,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloLeinen. Condizione: Gut. Condizione sovraccoperta: Gut. Schönes, sauberes Exemplar. - Einband: Leinen gebunden mit Schutzumschlag - Buchseiten: ca. 128.
EUR 8,50
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBonniers, Stockholm 1942. Originalupplaga. 83, (1) sidor, häftad. Gott skick.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 11,33
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörlagsband, dek. skyddsomslag. Dedikation av författaren. Mycket fint skick. Stockholm / Stehag / Eslöv, Östlings Bokförlag Symposion, 2005. 8:o. 412 sid. + 16 planscher. Med register. / Abstract in English. (Baksidestext:) "Poeten, målaren och konsthistorikern Sven Alfons (1918-1996) publicerade under 1940-talet tre diktsamlingar av vilka Backspegel mot gryningen (1949) blev hans litterära och offentliga genombrott, av Erik Lindegren rentav betraktad som 'omistlig' poesi. Höjdpunkten i Alfons författarskap, Ängelens bild (1961), kom också att bli hans sista egenhändigt utgivna diktsamling, varefter han tystnade offentligt som lyriker. Men poeten Alfons är också målaren Alfons. I Den siste barden låter Mats Jansson således ord och bild samexistera i sin undersökning av ett säreget och fängslande konstnärskap".
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 11,33
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörlagsband, dek. skyddsomslag. Gott skick. Rund blindstämpel för Björn Springfeldt, chef för Moderna Museet 1989-96. Stockholm / Stehag / Eslöv, Östlings Bokförlag Symposion, 2005. 8:o. 412 sid. + 16 planscher. Med register. / Abstract in English. (Baksidestext:) "Poeten, målaren och konsthistorikern Sven Alfons (1918-1996) publicerade under 1940-talet tre diktsamlingar av vilka Backspegel mot gryningen (1949) blev hans litterära och offentliga genombrott, av Erik Lindegren rentav betraktad som 'omistlig' poesi. Höjdpunkten i Alfons författarskap, Ängelens bild (1961), kom också att bli hans sista egenhändigt utgivna diktsamling, varefter han tystnade offentligt som lyriker. Men poeten Alfons är också målaren Alfons. I Den siste barden låter Mats Jansson således ord och bild samexistera i sin undersökning av ett säreget och fängslande konstnärskap".
Lingua: Tedesco
Editore: Langewiesche Verlag, Erscheinungsort: Königstein, 1977
ISBN 10: 3784579701 ISBN 13: 9783784579702
Da: Sammlerantiquariat, Krukow, Germania
EUR 16,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHardcover. Condizione: Gut. Condizione sovraccoperta: Schutzumschlag: Gut. ISBN 3784579701 - Hardcover Bildband guter Zustand - Schutzumschlag guter Zustand - Erscheinungsjahr: 1977 - Bildband mit 128 Seiten. Index: 153 0.0.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 13,22
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloDek förlagsband i färg. Nyskick. Stockholm, Fischer & Co, 1990. 4:o. 176 s. Rikt illustrerad med konstreproduktioner i färg.
EUR 11,80
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFischer & Rye, Stockholm 1990. 175 sidor. Förlagsband. 27x24 cm. Illustrerad. Gott skick.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 14,16
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, tryckta omslag. Gott skick. Dedikation: "Nils Gehlin hälsningar Sven Alfons". Stockholm, Bonniers förlag, 1942. 8:o. 84 s.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 14,16
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHäftad, dek. omslag. Fint exemplar. Stämpel (Riksarkivet 30. apr. 1960). Stockholm, Nationalmuseum / Liljevalchs Konsthall, 1960. 8:o. 256 s. + 32 planscher i svartvitt. Rikt illustrerad. Med konstnärsförteckning. (Nationalmusei utställningskatalog nr 258. Liljevalchs Konsthalls katalog nr 238.).
EUR 6,95
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHardcover mit Schutzumschlag. Condizione: Gut. Zustand: Grossformat - Mit zahlreichen Abbildungen - Sauberes Buch in gutem bis sehr gutem Zustand - Werktaeglicher Versand - Rechnung mit ausgewiesener MwSt kommt automatisch per Mail ! Kein Versand an Packstationen und Postfilialen! 132 Seiten Deutsch 801g.
Editore: Stadt Brakel, 2006
ISBN 10: 3926971045 ISBN 13: 9783926971043
Da: Buchmerlin, Essen, Germania
EUR 15,95
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloTaschenbuch. Condizione: Gut. Zustand: Sauberes Buch in gutem Zustand - Werktaeglicher Versand - Rechnung mit ausgewiesener MwSt kommt automatisch per Mail ! Stichworte: - Brakeler Straßennamen: Geschichte und Bedeutungen (Brakeler Schriftenreihe) Stadt Brakel Bernd Zymner - Barbara Eller - Bettina Eller-Studzinsky - Astrid Hack - Alfons Jochmaring - Wilma Koch - Gerhard Kleibrink - Peter Labicki - Sven Menke - Gabriel Kein Versand an Packstationen und Postfilialen! Deutsch 240g.