EUR 11,31
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHardcover. Condizione: As New. Stockholm : Gabor Palotai Publishing (GPP) in collaboration with Arvinius, 2000. 271 s. Språk: engelska.
EUR 16,02
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHardcover. Condizione: Good. Gabor Palotai Publishing (GPP) in collaboration with Arvinius, 2000. Publisher's full cloth. Spine and a few cm of front cover's upper margin slightly faded. Some light and superficial scratches on back cover. Otherwise very good condition, but ex-library copy, with a mark from classification sticker on bottom of spine, library's exlibris (stamped sorted out) on inside of front cover, and usual, pencilled, short notes on title page. No other library attribute. 271, [1] pages. Richly illustrated, partly in colour. 9ISBN 1-973912-3-9.
EUR 17,91
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHardcover. Condizione: Near Fine. Condizione sovraccoperta: Near Fine. Gábor Palotai Publisher, 2007. Hardcover. Publisher's full cloth, with dust jacket. Fine condition, but ex-library copy, with plastic-coated classification sticker on bottom of spine, library's exlibris (stamped sorted out) on inside of front cover, and usual, pencilled, short notes on title page. No other library attribute. 149, [9] pages. Richly illustrated in colour. 9ISBN 78-91-976557-0-5.
EUR 16,50
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHardcover. Condizione: Very Good. Gabor Palotai Publisher, 2000. Inbunden (förlagsband i svart sammet med text i guld). Nedre pärmhörnen aningen tilltryckta, i övrigt gott skick. 227, [1] s. ISBN 91-630-9945-4.
EUR 25,92
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloinb. Condizione: Fine.
Hardcover. Condizione: Fine. No jacket.
Lingua: Inglese
Editore: Arvinius And Orfeus Publishing, 2019
ISBN 10: 9163980029 ISBN 13: 9789163980022
Da: Art Data, London, Regno Unito
EUR 53,70
Quantità: 9 disponibili
Aggiungi al carrelloHardcover. Condizione: Brand New. Hardcover.Width: 22 cm. Height: 22cm. 88 pages. English text.
Lingua: Inglese
Editore: Forf. / Arvinius Forl,, Stockholm,, 2002
ISBN 10: 9163127571 ISBN 13: 9789163127571
Prima edizione
EUR 59,67
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHardcover. Condizione: Fine. First Edition. Hardback. 4to. Original publishers black cloth, lettered gilt on spine and on front cover. Copiously illustrated in red, black and white throughout. ISBN: 9163127571 Pages: 31 Fine.
Lingua: Inglese
Editore: Arvinius + Orfeus Publishing, 2017
ISBN 10: 9163924331 ISBN 13: 9789163924330
Da: Art Data, London, Regno Unito
EUR 57,28
Quantità: 10 disponibili
Aggiungi al carrelloHardcover. Condizione: Brand New. Hardcover.Width: 21 cm. Height: 22cm. 88 pages. English text.
Editore: Gábor Palotai Publisher 2003. 2003, 2003
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 16,49
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloOpaginerad. Förlagsband.
Editore: Gábor Palotai Publisher 2007 2007, 2007
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 25,92
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello221 s. Häftad.
Editore: Arvinius+Orfeus Publishing 2019., 2019
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 38,17
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello83 pp. Förlagets illustrerad klotband. Förlagsny.
Lingua: Svedese
Editore: Gabor Palotai Design / Gabor Palotai Publisher Jun 2024, 2024
ISBN 10: 9152798593 ISBN 13: 9789152798591
Da: BuchWeltWeit Ludwig Meier e.K., Bergisch Gladbach, Germania
EUR 31,00
Quantità: 2 disponibili
Aggiungi al carrelloBuch. Condizione: Neu. This item is printed on demand - it takes 3-4 days longer - Neuware 152 pp. Schwedisch.
Lingua: Svedese
Editore: Gabor Palotai Design / Gabor Palotai Publisher Okt 2025, 2025
ISBN 10: 915316220X ISBN 13: 9789153162209
Da: BuchWeltWeit Ludwig Meier e.K., Bergisch Gladbach, Germania
EUR 34,10
Quantità: 2 disponibili
Aggiungi al carrelloBuch. Condizione: Neu. This item is printed on demand - it takes 3-4 days longer - Neuware 192 pp. Schwedisch.
Lingua: Svedese
Editore: Gabor Palotai Design / Gabor Palotai Publisher Jun 2024, 2024
ISBN 10: 9152798593 ISBN 13: 9789152798591
Da: buchversandmimpf2000, Emtmannsberg, BAYE, Germania
EUR 31,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBuch. Condizione: Neu. This item is printed on demand - Print on Demand Titel. Neuware -Det började som ett infall och spårade ut i en illusion: att en modedocka skulle finnas i Sverige i form av en handstor hemslöjdsfigur från renässansen. Trots att modedockan först omnämns under rokokon som minst en meterlång mannekäng professionellt tillverkad för att förevisa det senaste modet med en sådan precision att kläderna kunde tjäna som förlaga till kopiering. En hemsydd småsak, som dessutom saknar vitala delar, lever inte upp till det.Det är en sak när barn låtsas att deras docka är en modell. Det är en helt annan affär när museiintendenter och dräkthistoriker gör en artefakt till något den aldrig har varit, återberättar amsagor och anekdoter, löper amok med anakronistiska analogier, åsidosätter proveniensen et cetera. Till slut framstår det oegentliga som om det vore ett bevisat faktum.Denna modehistoriografiska undersökning klär av de falska föreställningarna som har klätt upp en vanlig docka till en modedocka. Linda Rampell är fil. dr, designteoretiker och författare. 152 pp. Schwedisch.
Lingua: Svedese
Editore: Gabor Palotai Design / Gabor Palotai Publisher Okt 2025, 2025
ISBN 10: 915316220X ISBN 13: 9789153162209
Da: buchversandmimpf2000, Emtmannsberg, BAYE, Germania
EUR 34,10
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBuch. Condizione: Neu. This item is printed on demand - Print on Demand Titel. Neuware -Den filosofiska frågan 'vad är mode ' pulserar genom denna kunskapsteoretiska exposé. Fashionwashing rannsakar mode i våran shopmoderna tid. Detta banbrytande verk belyser föreställningar om fashion ur olika perspektiv. Tonvikten ligger på perioden 1850 till 2025. Syftet är inte att tvinga fram entydiga svar, utan att ge dig en kritisk överblick och en detaljrik insikt.Linda Rampell är fil. dr, designteoretiker, modekritiker, föreläsare och författare. 192 pp. Schwedisch.
Lingua: Svedese
Editore: Gabor Palotai Design / Gabor Palotai Publisher, 2024
ISBN 10: 9152798593 ISBN 13: 9789152798591
Da: AHA-BUCH GmbH, Einbeck, Germania
EUR 34,25
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBuch. Condizione: Neu. nach der Bestellung gedruckt Neuware - Printed after ordering - Det började som ett infall och spårade ut i en illusion: att en modedocka skulle finnas i Sverige i form av en handstor hemslöjdsfigur från renässansen. Trots att modedockan först omnämns under rokokon som minst en meterlång mannekäng professionellt tillverkad för att förevisa det senaste modet med en sådan precision att kläderna kunde tjäna som förlaga till kopiering. En hemsydd småsak, som dessutom saknar vitala delar, lever inte upp till det.Det är en sak när barn låtsas att deras docka är en modell. Det är en helt annan affär när museiintendenter och dräkthistoriker gör en artefakt till något den aldrig har varit, återberättar amsagor och anekdoter, löper amok med anakronistiska analogier, åsidosätter proveniensen et cetera. Till slut framstår det oegentliga som om det vore ett bevisat faktum.Denna modehistoriografiska undersökning klär av de falska föreställningarna som har klätt upp en vanlig docka till en modedocka. Linda Rampell är fil. dr, designteoretiker och författare.
Lingua: Svedese
Editore: Gabor Palotai Design / Gabor Palotai Publisher, 2024
ISBN 10: 9152798593 ISBN 13: 9789152798591
Da: preigu, Osnabrück, Germania
EUR 27,80
Quantità: 5 disponibili
Aggiungi al carrelloBuch. Condizione: Neu. Modebedrägeriet | Dräktdockan som inte finns | Linda Rampell | Buch | Schwedisch | 2024 | Gabor Palotai Design / Gabor Palotai Publisher | EAN 9789152798591 | Verantwortliche Person für die EU: preigu GmbH & Co. KG, Lengericher Landstr. 19, 49078 Osnabrück, mail[at]preigu[dot]de | Anbieter: preigu Print on Demand.
Lingua: Svedese
Editore: Gabor Palotai Design / Gabor Palotai Publisher, 2025
ISBN 10: 915316220X ISBN 13: 9789153162209
Da: AHA-BUCH GmbH, Einbeck, Germania
EUR 37,11
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloBuch. Condizione: Neu. nach der Bestellung gedruckt Neuware - Printed after ordering.
Lingua: Svedese
Editore: Gabor Palotai Design / Gabor Palotai Publisher, 2025
ISBN 10: 915316220X ISBN 13: 9789153162209
Da: preigu, Osnabrück, Germania
EUR 31,10
Quantità: 5 disponibili
Aggiungi al carrelloBuch. Condizione: Neu. Fashionwashing | Linda Rampell | Buch | Schwedisch | 2025 | Gabor Palotai Design / Gabor Palotai Publisher | EAN 9789153162209 | Verantwortliche Person für die EU: preigu GmbH & Co. KG, Lengericher Landstr. 19, 49078 Osnabrück, mail[at]preigu[dot]de | Anbieter: preigu Print on Demand.