EUR 6,49
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloSoftcover. Condizione: Très bon. Couverture différente. Edition 2009. Ammareal reverse jusqu'à 15% du prix net de cet article à des organisations caritatives. ENGLISH DESCRIPTION Book Condition: Used, Very good. Different cover. Edition 2009. Ammareal gives back up to 15% of this item's net price to charity organizations.
Prima edizione
EUR 26,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHardcover. Condizione: Wie neu. Condizione sovraccoperta: Wie neu. 1. Auflage. (Nationalmusei Arsbok, 45); 224 pages with many illustrations, partly coloured; with illustrated jacket.
EUR 51,04
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHardcover. Condizione: Very Good. 9171008098. with dustjacket, Nationa Museum Stockholm, bright clean copy, no markings, Professional booksellers since 1981.
Editore: [ENGLISH: - - - A book about the first Royal Museum (1792) at the palace in Stockholm, and its later and most recent reconstructions. Illustrated. In Swedish. Stockholm 1993. 8vo. 168 pp. + colour plates. Publisher's boards, pictorial dustjacket. Fine.], 1993
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 28,24
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloFörlagsband, dek. skyddsosmlag. Gott skick. Bifogat kort till [Peggy] Bonnier från Olle Granath. Stockholm, Nationalmuseum, 1993. 168 sid. + färgplanscher + rättelselapp. Rikt illustrerad. Med litteraturförteckning. Kongl. Museum instiftades efter Gustav III:s död år 1792 till kungens minne, varvid hans samlingar överfördes i allmän ägo. - - - Innehåll: "Gustav III och antiken som norm" av Magnus Olausson, "Offentlighetstanken och skapandet av ett museum" av Magnus Olausson, "Den första museivägledningen. Carl Fredrik Fredenheims text med inledning och kommentarer" av Anne-Marie Leander Touati, "Hilleström och verkligheten" av Ulf G. Johnsson, "Endymions gåta" av Anne-Marie Leander Touati, "Den sovande ynglingens anblick" av Solfrid Söderlind, "Från Kongl. Museum till Nationalmuseum" av Solfrid Söderlind, "Ett illa sett inhyseshjon. Livrustkammaren i norra Logårdsflygeln" av Nils Drejholt, "Tankar om rekonstruktionernaa 1958 och 1992" av Ulf G. Johnsson, "Rekonstruktionen av den äldsta uppställningen i Stenmuseum" av Anne-Marie Leander Touati, "Återskapandet av inre galleriet" av Ove Hidemark, och "Skulpturkonserveringen" av Elisabet Tebelius-Murén. - - - (Årsbok för Statens konstmuseer, 39.) - - - A book about the first Royal Museum (1792) at the palace in Stockholm, and its later and most recent reconstructions. Illustrated. In Swedish. Stockholm 1993. 8vo. 168 pp. + colour plates. Publisher's boards, pictorial dustjacket. Fine.
Lingua: Inglese
Editore: National Museums of Canada, 2009
ISBN 10: 9171008098 ISBN 13: 9789171008091
Da: Widney Manor Books, Solihull, MIDLA, Regno Unito
EUR 57,31
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHardcover. Condizione: Fine. Condizione sovraccoperta: Fine. Book and dustjacket in Fine condition. 247pp. Stunning colour images throughout.
Lingua: Inglese
Editore: National Museum, Stockholm,, 2009
ISBN 10: 9171008098 ISBN 13: 9789171008091
Prima edizione
EUR 59,70
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHardcover. Condizione: Fine. First Edition. Hardback. Dust Jacket. 4to. Original publishers black cloth, lettered blind at the spine. Copiously illustrated in colour and black and white throughout. This book is heavy, and delivery costs may be a consideration outside Britain. ISBN: 9171008098 Pages: 247 Fine in fine dust jacket.
Lingua: Inglese
Editore: Nationalmuseum 22.09.2009,., 2009
ISBN 10: 9171008098 ISBN 13: 9789171008091
Da: Antiquariat Maiwald, Langen, HES, Germania
EUR 30,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloGebundene Ausgabe, Condizione: Sehr gut. 247 Seiten, in sehr gutem Zustand, KU-3938 9789171008091 Auf Grund der EPR-Regelung kann zur Zeit kein Versand mehr in folgende Länder erfolgen: Spanien, Polen, Bulgarien, Dänemark, Estland, Finnland, Griechenland, Irland, Luxemburg, Portugal, Rumänien, Schweden, Slowakei, Slowenien, Ungarn, Zypern Sprache: Englisch Gewicht in Gramm: 2100.
Editore: Nationalmuseum 2000. 2000, 2000
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 16,48
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello95 s. + 12-sidigt häfte (nummerkatalog). Rikt illustrerad. Illustrerat förlagsband. Försättsblad med liten stämpel och uttgallringsstämpel, annars fint skick.
Editore: Nationalmuseum 1997. 1997, 1997
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, Svezia
EUR 17,42
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello30x24 cm. 463 s. Rikt illustrerad i färg och svartvitt. Häftad. (Nationalmusei utställningskatalog 599.).
EUR 11,77
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloNationalmuseum, Stockholm 1999. 224 sidor, Inbunden med skyddsomslag. 22,5x17,5 cm. Illustrerad. Mycket gott skick. (Nationalmusei Årsbok 45).
Editore: Berlin: Jovis, 1997
Da: Norbert Plate, Wildberg, D, Germania
EUR 30,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrello4°. 463 S. Orig.- Pappband mit Schutzumschlag Katalogbuch zur Ausstellung Deutsches Historisches Museum; Nationalmuseum; Norsk Folkemuseum. Sehr gutes Exemplar.
Da: Celler Versandantiquariat, Eicklingen, Germania
Membro dell'associazione: GIAQ
EUR 20,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloJovis, Berlin, 1997. 463 Seiten mit einem Frontispiz und vielen Abbildungen, kartoniert, quart, (Name auf Vorsatz)---- sonst gutes Exemplar / Katalog zur Ausstellung / Deutsches Historisches Museum, Nationalmuseum und Norsk-Folkemuseum - 2535 Gramm.
EUR 18,83
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloNationalmuseum, Stockholm 2000. 95, (1) sidor. Förlagsband. Illustrerad. Gott skick.
Da: Celler Versandantiquariat, Eicklingen, Germania
Membro dell'associazione: GIAQ
EUR 20,00
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloJovis Verlagsbüro, Berlin, 1997. 463 Seiten mit einem Frontispiz und zahlreichen Abbildungen, Pappband mit Schutzumschlag, quart---- sehr gutes Exemplar / Katalog zur Ausstellung: Deutsches Historisches Museum, Berlin, in Zusammenarbeit mit dem Nationalmuseum, Stockholm, und dem Norsk Folkemuseum, Oslo - 2775 Gramm.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 28,24
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloDek. förlagsband i gott skick. Med den löst bifogade innehållsförteckningen som innehåller sidhänvisningar (till skillnad från den som är tryckt i boken). Proveniens: Gunilla Palmstierna-Weiss (1928-2022). Stockholm, Carlssons, 1993. Diss. 8:o. 500 sid. + färgplanscher. Rikt illustrerad i texten. Med Käll- och litteraturförteckning samt personregister. / Summary in English: "Portrait usage in Sweden 1840-65. A study of functions and interactions" (14 pp.). Innehåll: "1. Forskningsläge och teoretiska utgångspunkter" (Litteratur och forskningsläge: Porträttlitteratur, Svensk porträttlitteratur, Litteratur om den fotografiska bilden, Fotografihistorisk forskning i Sverige, Studier av 1800-talets svenska konst, Litteratur om 1800-talets grafiska bilder i Sverige, Teoretiska och metodiska förhållningssätt: Receptionsestetik och receptionshistoria, Intention och mening i historiska studier av bilder, Några aspekter på 1800-talets bildkommunikation, Fotografins metakritiker), "2. Konstlivet och porträttbrukets aktörer" (Konstlivet: Konstlivet i en internationell jämförelse, Estetik och ekonomi: ideal och verklighet, Utvecklingen av ett offentligt konstliv, Situationen omkring 1840, Beställare: Samlare, Mecenater, Kungahuset, Stockholms konstförening, Gustaf Trolle-Bonde, Pär Ulmgren, Porträttbeställare - köpare, Beställare i Lehmanns oeuvreförtekning, Beställare i andra oeuvreförteckningar, Porträttörer: Porträttörerna - ett kategoriseringsproblem, Yrkesporträttörer, Porträttörer i Stockholm, Porträttörer ute i landet, Dilettanter - amatörer, Porträttörernas ekonomiska förhållanden), "3. Traditionella porträttyper" (Begreppet porträtt: Språkhistoriska aspekter, Porträttens materiella egenskaper, Porträttens funktion och visuella egenskaper, Porträttens inramning, Porträttyper: Officiella porträtt, Statsporträtt, Ceremonibilder och grupporträtt, Det kungliga familjeporträttet, Ämbetsmannaporträtt, Offentliga porträtt, Graverade och litografiska porträtt, Privata porträtt, Enkelporträtt och pendangporträtt, Dödsbäddsbilder, Familjegruppbilder och andra gruppbilder), "4. Fotografins spridning och verkan" (Fotografins spridningsförlopp: Daguerreotypins framgång: institutionell och massmedial lansering, Daguerreotypins potential och tekniska utveckling, Spridningsvägar, De första daguerreotypisterna i Sverige, Kringresande daguerreotypister, Joseph Weninger, Det offentliga mottagandet, Etablering, expansion och kris: Etablering av daguerreotypiateljéer, Fotografiska tekniker och fotografer under 1850-talet, Prisutvecklingen, Konkurrensen mellan porträttörerna, Porträttörernas villkor och beställarnas val, Porträttmålare under 1840- och 1850-talen, Fotografisk expansion 1859-1865: cartomaniens korta era, Porträttmålarnas kris - fallet Pehr Södermark, Fotografernas kris: överetablering och konkurser, Fotografins verkan: Fotografin i konstlivet, Splittring mellan målande och fotograferande porträttörer, Litograferna som förmedlande länk, Språkliga förändringar, Fotografins porträttyper, Fotografins och måleriets inbördes påverkan), "5. Porträtteringsprocessen och aktörernas uttalanden" (Aktörernas uttalanden: Den historiske betraktaren, Uttalandena i källmaterialet, Urval, Porträtteringen som process: Det implicita regelverket, Porträttfotografiska manualer, Manualer för fotografer, Sittningar, Arbetsrutiner, Beställaren och den porträtterade: Motstånd mot porträttering, Spår av folkligt motstånd, Försök att påverka processen, Reaktioner på porträtten, Kommentarer av kritiker och andra betraktare: Professionella betraktare, Anförvanter, vänner och bekanta, Porträttörernas kommentarer: Johan Gustaf Sandberg, Emily Nonnen, Geskel Saloman, Aktörernas utgångspunkter - porträtteringens förutsättningar: Likhet och konstvärde, idealism och naturalism, Intressemotsättningar), "6. Porträttens kommunikativa funktion" (Porträttförvärv och avsedd funktion: Beställarnas intentioner, Urval och representativitet, De kungliga och hovet, Tradition och experi.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, Svezia
EUR 28,24
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloDek. förlagsband i gott skick. Med den löst bifogade innehållsförteckningen som innehåller sidhänvisningar (till skillnad från den som är tryckt i boken). Stockholm, Carlssons, 1993. Diss. 8:o. 500 sid. + färgplanscher. Rikt illustrerad i texten. Med Käll- och litteraturförteckning samt personregister. / Summary in English: "Portrait usage in Sweden 1840-65. A study of functions and interactions" (14 pp.). Innehåll: "1. Forskningsläge och teoretiska utgångspunkter" (Litteratur och forskningsläge: Porträttlitteratur, Svensk porträttlitteratur, Litteratur om den fotografiska bilden, Fotografihistorisk forskning i Sverige, Studier av 1800-talets svenska konst, Litteratur om 1800-talets grafiska bilder i Sverige, Teoretiska och metodiska förhållningssätt: Receptionsestetik och receptionshistoria, Intention och mening i historiska studier av bilder, Några aspekter på 1800-talets bildkommunikation, Fotografins metakritiker), "2. Konstlivet och porträttbrukets aktörer" (Konstlivet: Konstlivet i en internationell jämförelse, Estetik och ekonomi: ideal och verklighet, Utvecklingen av ett offentligt konstliv, Situationen omkring 1840, Beställare: Samlare, Mecenater, Kungahuset, Stockholms konstförening, Gustaf Trolle-Bonde, Pär Ulmgren, Porträttbeställare - köpare, Beställare i Lehmanns oeuvreförtekning, Beställare i andra oeuvreförteckningar, Porträttörer: Porträttörerna - ett kategoriseringsproblem, Yrkesporträttörer, Porträttörer i Stockholm, Porträttörer ute i landet, Dilettanter - amatörer, Porträttörernas ekonomiska förhållanden), "3. Traditionella porträttyper" (Begreppet porträtt: Språkhistoriska aspekter, Porträttens materiella egenskaper, Porträttens funktion och visuella egenskaper, Porträttens inramning, Porträttyper: Officiella porträtt, Statsporträtt, Ceremonibilder och grupporträtt, Det kungliga familjeporträttet, Ämbetsmannaporträtt, Offentliga porträtt, Graverade och litografiska porträtt, Privata porträtt, Enkelporträtt och pendangporträtt, Dödsbäddsbilder, Familjegruppbilder och andra gruppbilder), "4. Fotografins spridning och verkan" (Fotografins spridningsförlopp: Daguerreotypins framgång: institutionell och massmedial lansering, Daguerreotypins potential och tekniska utveckling, Spridningsvägar, De första daguerreotypisterna i Sverige, Kringresande daguerreotypister, Joseph Weninger, Det offentliga mottagandet, Etablering, expansion och kris: Etablering av daguerreotypiateljéer, Fotografiska tekniker och fotografer under 1850-talet, Prisutvecklingen, Konkurrensen mellan porträttörerna, Porträttörernas villkor och beställarnas val, Porträttmålare under 1840- och 1850-talen, Fotografisk expansion 1859-1865: cartomaniens korta era, Porträttmålarnas kris - fallet Pehr Södermark, Fotografernas kris: överetablering och konkurser, Fotografins verkan: Fotografin i konstlivet, Splittring mellan målande och fotograferande porträttörer, Litograferna som förmedlande länk, Språkliga förändringar, Fotografins porträttyper, Fotografins och måleriets inbördes påverkan), "5. Porträtteringsprocessen och aktörernas uttalanden" (Aktörernas uttalanden: Den historiske betraktaren, Uttalandena i källmaterialet, Urval, Porträtteringen som process: Det implicita regelverket, Porträttfotografiska manualer, Manualer för fotografer, Sittningar, Arbetsrutiner, Beställaren och den porträtterade: Motstånd mot porträttering, Spår av folkligt motstånd, Försök att påverka processen, Reaktioner på porträtten, Kommentarer av kritiker och andra betraktare: Professionella betraktare, Anförvanter, vänner och bekanta, Porträttörernas kommentarer: Johan Gustaf Sandberg, Emily Nonnen, Geskel Saloman, Aktörernas utgångspunkter - porträtteringens förutsättningar: Likhet och konstvärde, idealism och naturalism, Intressemotsättningar), "6. Porträttens kommunikativa funktion" (Porträttförvärv och avsedd funktion: Beställarnas intentioner, Urval och representativitet, De kungliga och hovet, Tradition och experiment - porträttförvärv under Oscar I:s tid: Konvent.
Da: Centralantikvariatet, Stockholm, Svezia
EUR 26,36
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloCondizione: Very Good. Stockholm, Streiffert, 1993. 8:o. 167 s.+ planscher,+ löst rättelseblad. Illustrerad. Förlagsband med skyddsomslag. (Årsbok för Statens konstmuseer 39.) Innehåller bl.a. ?Gustaf III och antiken som norm? av Magnus Olausson, ?Den första museivägledningen. Carl Fredrik Fredenheims text med inledning och kommentar?, ?Endymions gåta?, ?Rekonstruktionen av den ldsta uppställningen i stenmuseum? av Ann-Marie Leander Touati, ?Den sovande ynglingens blick?, ?Från Kongl. Museum till Natioanlmuseum? av Solfrd Söderlind. Hardcover / Hardback.
EUR 107,46
Quantità: 1 disponibili
Aggiungi al carrelloHardback. Condizione: Very Good. First Edition. Hardback. No Dustjacket. 4to. pp 248. Copiously illustrated in colour and black and white throughout. Fine/near fine.
Editore: Universitetet i Linköping, Tema Kommunikation, Linköping
Da: Andrew Cahan: Bookseller, Ltd., ABAA, Akron, OH, U.S.A.
Prima edizione
First edition. 8vo., 255 pp., illustrated with b&w photographs. Printed stiff wrappers in a slightly rubbed photographically illustrated dust jacket. Very good. A symposium on the history and modern artistic photography in Scandinavia. Articles by Lena Johannesson, Tove Hansen, Sven Hirn, Pirjo Porrka, Rolf Söderlind, Per Jonas Nordhagen, Ritva Keski-Korhonen, Jonas Palm, Leif Preus, Rune Jonsson, Elena Hellberg-Hirn, Berit Sahlström, Jan-Gunnar Sjölin, Dan Olson, Jan-Erik Lundström, and Bo Lagercrantz. Texts in Swedish, Norwegian and Danish. OCLC locates only 5 copies, with none in North America.