Holm gösta (25 risultati)
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,54
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Stockholm, 1972. 25x16,5 cm. 763-770 s. Häftad med tryckt omslag. Några små prickar på främre omslag. Genomgående hörnveck nedtill. Dedikation: "Hälsn från GH". Ur Bernt Olssons bibliotek.
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 8,48
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Lund, 1978. 23,5x16,5 cm. 23-29 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Fint ex. Dedikation: ?Wilhelm Schlaug från vännen Gösta Holm..
Da: Patrik Andersson, Antikvariat., Lund, , SveziaPatrik Andersson, Antikvariat.
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 14,14
EUR 13,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
[Reykjavik]; Nokkrir Vinir, 1969. 23,5x15 cm. 107-113 s. Klammerhäftad med tryckt omslag. Fint ex. Dedikation: "Bernt Olsson från vännen Gösta Holm", samt med en tryckt julhälsning på bilagt kort.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 7,54
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Tryckta omslag. Dedikation. Särtryck ur Historiska och litteraturhistoriska studier 52. Svenska Litteratursällskapet i Finland, 1977. 8:o. Sid. 177-187. Om förhållandet mellan en bok av Holm och Runeberg.
Editore: Stockholm 1969 1969 1969
Da: Rönnells Antikvariat AB, Stockholm, , SveziaRönnells Antikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 15,08
EUR 26,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
392 s. Illustrerad. Häftad, ouppskuren.
Da: Hatt Rare Books ILAB & CINOA, Hägersten, , SveziaHatt Rare Books ILAB & CINOA
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 11,31
EUR 20,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Klammerhft., tryckta omslag. Fint exemplar med dedikation till Magnus von Platen. Separat paginerat särtryck ur Svenskt Biografiskt Lexikon [SBL] Band 31. U.o.o.å. [2000-2002]. Stor 8:o. 8 s. Rydqvist (1800-1877) var jurist, biblioteksman och fr. a. språkvetare, författare till "Det svenska språkets lagar" (1850-).
Nordiska studier i filologi och lingvistik. Festskrift tillägnad Gösta Holm på 60-årsdagen den 8 juli 1976.
[Holm, Gösta] Svensson, Lars Wieselgren, Anne Marie & Hansson, Åke [Red.].
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, , SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 9,43
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Studentlitteratur, Lund 1976. 499 sidor. Häftad. Något nött.
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, , SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 9,43
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Studentlitteratur, Lund 1967. 149 sidor. Häftad. (Lundastudier i nordisk språkvetenskap).
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, , SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 11,31
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
CWK Gleerup, Lund 1952. VIII, 401, (1) sidor + lösa tabeller. Häftad.
Editore: Lund, Gleerup. 1952
- Brossura
Da: Antiquariat Kai Groß, Gleichen OT Bischhausen, , GermaniaAntiquariat Kai Groß
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 10,00
EUR 48,00 spedizioneSpedito da Germania a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
402 S., kt. 2., unbeschn., Wi. (Lundastudier i Nordisk Sprakvetenskap, 9).
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, , SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 13,20
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Uppsala 2000. 170 sidor. Häftad. Gott skick. (Acta Academiae Regiae Gustavi Adolphi 75).
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, , SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 14,14
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Lund University Press, 1987. 85 sidor. Häftad. Gott skick. (Skrifter utgivna av Vetenskaps-Societeten i Lund 79).
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, , SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 14,14
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet, 1958. 255 sidor + 2 kartblad. Häftad. Gott skick. (Skrifter utgivna av institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 4).
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, , SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 14,14
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Almqvist & Wiksell, Stockholm 1959. xxxviii, 131, [1] sidor, häftad. Gott skick. (Nordiska texter och undersökningar 19).
Nordiska studier i filologi och lingvistik. Festskrift tillägnad Gösta Holm på 60-årsdagen den 8 juli 1976.
[Holm, Gösta] Svensson, Lars Wieselgren, Anne Marie & Hansson, Åke [Red.].
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, , SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 14,14
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Studentlitteratur, Lund 1976. XXIII, 499 sidor. Klotryggband, marmorerade pärmpapper, främre omslag medbundet. Gott skick.

Editore: Uppsala: Lundequistka Bokhandeln / Wiesbaden: Harrassowitz 1958
- Brossura
Da: Antiquariat Kretzer, Kirchhain-Emsdorf, , GermaniaAntiquariat Kretzer
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato - Molto buono
EUR 17,00
EUR 50,00 spedizioneSpedito da Germania a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Condizione: Gut. 255 Seiten. Mit 1 Faltkarte. Ehemaliges Bibliotheksexemplar mit Rückensignatur, Inventarnummern und Stempeln auf Titelblatt. - Einband mit Lichtkante und kleinen Randläsuren. - Text sauber. - Insgesamt gut erhaltenes Exemplar. - Good copy. sv Gewicht in Gramm: 990 Gr. 8° (22,5-25 cm). Orig.-Broschur. [Softcover…/ Paperback].
Da: Centralantikvariatet, Stockholm, , SveziaCentralantikvariatet
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato - Molto buono
EUR 14,14
EUR 25,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Condizione: Very Good. Uppsala, Lundequistska bokhandeln, 1974. 8:o. S. 61-77. Klammerhäftad. Dedikation till Stefan Söderlind på främre omslaget. Softcover / Paperback.
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SveziaAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 10,37
EUR 30,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Särtryck ur Gardar 28. Årsbok för Samfundet Sverige-Island i Lund-Malmö. Lund 1998. Sid. 47-53. Klammerhäftad. Dedikation till Erik Lönnroth på insidan av främre omslag. 23,5 x 16,5 cm. [#\136539].
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SveziaAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 10,37
EUR 30,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Särtryck ur Tidskrift för nordisk personnamnsforskning 1997. Lund u.å. Sid. 73-75. Klammerhäftad. Dedikation till Erik Lönnroth på insidan av främre omslag. 24 x 16,5 cm. [#\136541].
Da: Antiquaria Bok & Bildantikvariat AB, Göteborg, , SveziaAntiquaria Bok & Bildantikvariat AB
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 10,37
EUR 30,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Särtryck ur Ortnamn i språk och samhälle. Hyllningsskrift till Lars Hellberg. Uppsala 1997. Sid. 143-160. Klammerhäftad. Ur Erik Lönnroths bibliotek. 21 x 15 cm. [#\136540].
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, , SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 23,56
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Lund University Press, 1991. [4], 810 sidor. Häftad. Gott skick.

Da: Centralantikvariatet, Stockholm, , SveziaCentralantikvariatet
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato - Molto buono
EUR 23,56
EUR 25,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
Condizione: Very Good. (Umeå, 1949.) 8:o. 70 s. Illustrerad. Marginalanteckningar i blyerts förekommer. Häftad i ett något solkigt omslag. Dedikation till Dag Strömbäck och med hans exlibris. Softcover / Paperback.
Editore: Lund University Press (1996), Lund 1996
- Brossura
Da: Expatriate Bookshop of Denmark, Svendborg, , DanimarcaExpatriate Bookshop of Denmark
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 42,72
EUR 129,00 spedizioneSpedito da Danimarca a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
orig. wrappers Minor rubbing. Corner bumped. VG. Textual maps. 22x15cm, x,200 pp, Series: Lundastudier i Nordisk Språkvetenskap, A 48. Contains 15 papers [14 in Swedish, 1 in English]. Includes: 'Racken' kring mast ovh grindhäl. En etymologisk-etnologisk studie i gammalnordisk trä teknik; Isl. 'býsn' i östnordisk belysning; Orde…t fvn. '(h)neisa', f., sv. 'nesa'; Tre norröna etymologier: 'hrærar, hogld, kosungr'; Typen isl. ' samtida, sv. 'samtida'. Ett ordbildningselements historia; Namntypen 'Umeå'och höjdnamnet 'Månen'. Ett par norrländska namnstudier; Saltbrännaren frå n Angr; Sockennamnet 'Jörn'; De germanska 'sta'-namnens uppkomst och de nordiska 'sta'-namnens pluralitet. Förslag till problemets lösning; Namnet 'Gustav'; De nordiska dialekterna i Nordskandinavien och deras historiska bakgrund; Litteratur i runskrift och ett västgötskt ortnamm; Carl Johan Schlyter and textual scholarship; Några svenska språkdrag i promotionslatinets spegel; Några synpunkter på Chomskys Syntactic Structures; Lars Svensson: Gösta Holms skrifter. II. 1976-96. En bibliografi; Lars Svensson: Register till Gösta Holms bibliografi I och II. Minor rubbing. Corner bumped. VG.
Da: Antikvariat Faust, Göteborg, , SveziaAntikvariat Faust
Contatta il venditoreVenditore con 4 stelleCondizione: Usato
EUR 37,70
EUR 22,00 spedizioneSpedito da Svezia a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
CWK Gleerup, Lund 1974. iv, 105 sidor. Klotband, omslag medbundna. Gott skick. (Scripta minora Regiae Societatis humaniorum litterarum Lundensis 1973-1974:2).
Editore: Lund University Press (1991), Lund 1991
- Firmato
Da: Expatriate Bookshop of Denmark, Svendborg, , DanimarcaExpatriate Bookshop of Denmark
Contatta il venditoreVenditore con 5 stelleCondizione: Usato
EUR 61,42
EUR 129,00 spedizioneSpedito da Danimarca a U.S.A.Quantità: 1 disponibili
orig.wrappers. 25x17cm, 810 pp., Inscribed by author on half-title. Weighs 1800 grams. Includes a 1-page English abstract. Study of the Nordic place names ending in "-anger". Series: Det Norske videnskaps-akademi, II. Hist-filos. klasse ; Ny serie, Skrifter no. 28. Light corner bumps. Minor rubbing. VG.